Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak myć rower

Czyszczenie roweru w skrócie

  • Należy regularnie czyścić rower, bowiem to zapewnia ładny wygląd pojazdu i nienaganny stan techniczny.
  • Jak myć rower? Istnieje wiele sposobów na skuteczne wyczyszczenie roweru: możesz to zrobić w warunkach domowych lub… na myjni!
  • Zazwyczaj do dokładnego umycia roweru wystarczy wiadro z ciepłą wodą, delikatny detergent, gąbki, szczotki i szmatki oraz gumowe rękawiczki. 

Dlaczego tak ważne jest regularne czyszczenie roweru?

Zanim dowiesz się, jak myć rower, powinieneś wiedzieć, dlaczego w ogóle trzeba regularnie czyścić taki pojazd. Niestety wciąż wiele osób jest zdania, że chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyki. Jednak należy pamiętać, że czysty dwukołowiec to dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia. 

I choć rower jest pojazdem, który został zaprojektowany do radzenia sobie z błotem, czy innymi zabrudzeniami, to jednak znacznie lepiej funkcjonuje, gdy jest po prostu czysty. Jeśli jest brudny, to może dojść do sytuacji, w której hamulce będą miały mniejszą efektywność, łańcuch i zębatki będą wkurzająco hałasowały, zaś biegi gorzej wskakiwały. Nierzadko dochodzi też do sytuacji, że piach dostaje się między obracające się powierzchnie, a efektem tego mogą być m.in. zarysowania. 

Kolejną zaletą regularnego czyszczenia roweru jest duża poprawa przebiegów sprzętu bez awarii. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że łańcuch, gdy jest w błocie, będzie zużywał się znacznie szybciej. Poza tym może niekorzystnie wpływać na zębatki, tak samo przednią, jak i tylną kasetę. Co więcej: zabrudzony rower może stanowić niebezpieczeństwo! Nierzadko bowiem okazuje się, że pod warstwą brudu (np. błota) jest pęknięcie. Zatem powinieneś dbać o czystość roweru dla swojego bezpieczeństwa. 

Jak myć rower we właściwy sposób?

Jak myć rower? To wcale nie jest trudne! Najważniejsze jest, abyś całą tę operację przeprowadził „od ogółu do szczegółu”. Zacznij od opłukania roweru czystą wodą, aby usunąć z grubsza błoto, kurz i piasek. Po zakończonym wstępnym spłukaniu czas na dokładniejsze mycie pojazdu. Zajmij się teraz usuwaniem wszystkich lżejszych zabrudzeń. Możesz sięgnąć po pomoc w postaci środków do czyszczenia rowerów, choć warto zadbać o to, aby były to biodegradowalne środki myjące i odtłuszczające. Następnie zajmij się pozbywaniem ciężkich zanieczyszczeń (takich jak np. tłuste smary), których nie da się usunąć wodą z mydłem. Na końcu pozostaje wysuszenie roweru i jego konserwacja, polegającą na nałożeniu środków pielęgnacyjnych służących np. do nabłyszczania i ochrony lakieru.

Czy można myć rower na myjni?

Jeśli nie masz możliwości, aby umyć rower w warunkach domowych, to być może dobrą opcją będzie myjnia samochodowa? Wówczas masz pewność, że woda pod ciśnieniem dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, z których ciężko usunąć brud zwykłą gąbką. Koniecznie jednak pamiętaj, aby zachować dużą odległość myjki od mytej powierzchni (jeszcze większą niż odległość podana na ostrzeżeniu na myjni). Co równie ważne: używaj tylko czystej wody. Absolutnie nie możesz zastosować proszku czy detergentu używanego do mycia aut, ponieważ istnieje spore ryzyko uszkodzenia roweru!

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, jak myć rower. Nie jest to skomplikowane zadanie, a jednak bardzo ważne. Regularne czyszczenie roweru to nie tylko kwestia estetyki, ale głównie gwarancja bezpiecznej jazdy, zatem pamiętaj, aby co jakiś czas porządnie wyczyścić swój dwukołowiec!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

regulacja amortyzatora w rowerze

Regulacja amortyzatora w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *