Regulacja amortyzatora w rowerze

regulacja amortyzatora w rowerze

Regulacja amortyzatora w rowerze bywa skomplikowana ze względu na dużą liczbę parametrów, które należy ustawić. Warto jednak to zrobić – dzięki temu dostosujesz amortyzator do swojej wagi i stylu jazdy. Jeśli jeszcze nigdy nie przeprowadzałeś takiej regulacji, sprawdź, jak to zrobić!

Czy regulacja amortyzatora w rowerze zawsze jest niezbędna? Możesz oczywiście jeździć z ustawieniami fabrycznymi, jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać możliwości tego elementu, warto dopasować ustawienia do swoich potrzeb. Pokażemy ci krok po kroku, jak to zrobić.

Czy regulacja amortyzatora w rowerze jest trudna?

Amortyzator rowerowy to dość skomplikowane urządzenie, a jego regulację dodatkowo utrudnia fakt, że w urządzeniach różnych producentów robi się to inaczej. Co ciekawe, niektórzy z nich w ogóle rezygnują z możliwości regulacji. Jeśli jednak będziesz stosować się do naszych ogólnych wskazówek, na pewno uda ci się odpowiednio wyregulować sprzęt.

Amortyzatory dzielą się na przednie (widelce amortyzowane) i tylne (damper). Opisywać będziemy regulację widelca przedniego, ponieważ wykonuje się ją częściej.

Amortyzatory różnią się także pod względem sposobu działania. Dzieli się je na sprężynowe i powietrzne. W tym pierwszym przypadku za uginanie odpowiada sprężyna, w drugim jej rolę przejmuje powietrze.

Jak ustawić naprężenie wstępne?

Regulacja naprężenia wstępnego pozwala zmienić stopień, w jakim amortyzator ugnie się, gdy rowerzysta usiądzie na rowerze. Ustawia się je różnie w zależności od tego, z jakim amortyzatorem mamy do czynienia.

W przypadku amortyzatora powietrznego używa się pompki, za pomocą której zmienia się ilość powietrza w komorze. Po przyłożeniu pompki do zaworu wystarczy wpompować lub wypuścić odpowiednią ilość.

W amortyzatorach sprężynowych reguluje się ilość powietrza poprzez odpowiednie dociskanie sprężyny za pomocą specjalnego pokrętła.

Skąd wiedzieć, jakie powinno być odpowiednie do amortyzacji ciśnienie, tzw. SAG? Takie informacje znajdziesz w tabelach producentów, często znajdują się także w formie naklejki na dolnej goleni. Ciśnienie (SAG) dostosowuje się do wagi rowerzysty, sposobu jazdy, a także rodzaju zawieszenia roweru.

Jak wyregulować tłumienie odbicia?

Tłumienie odbicia oznacza prędkość, z jaką amortyzator prostuje się po ugięciu. Parametr ten możesz ustawić w urządzeniach powietrznych. Pokrętło do zmiany znajdziesz w dolnej części prawej lagi.

Jak ustawić tłumienie odbicia? Według ogólnej zasady widelec powinien prostować się szybko, gdy na trasie są częste, ale niewielkie przeszkody i wolno, gdy przeszkód jest mało, ale są trudniejsze do pokonania. Niektórzy producenci pozwalają ustawić różne prędkości dla pierwszej i kolejnej fazy skoku.

Blokada amortyzatora i regulacja kompresji

W niektórych sytuacjach przydatna może być możliwość zablokowania amortyzatora. Robi się to na dwa sposoby, w zależności od modelu – za pomocą pokrętła na koronie widelca lub manetki na kierownicy. Blokada sprawdzi się podczas jazdy na równej nawierzchni – wówczas amortyzator można odblokować tylko na czas zjazdów.

W niektórych modelach regulacja amortyzatora w rowerze dotyczy także szybkości kompresji. Oznacza to, że można ustawić ją osobno dla pierwszej i drugiej fazy skoku. Dzięki temu możesz uniknąć sytuacji, gdy rower mocno uderza o podłoże po tym, jak rowerzysta źle podniósł go do skoku.

Regulacja amortyzatora w rowerze polega przede wszystkim na dopasowaniu parametrów do zalecanych przez producenta wartości. Przy odrobinie wprawy samodzielnie wyczujesz też, czy urządzenie działa zgodnie z twoimi potrzebami.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *