Obowiązkowe wyposażenie roweru, czyli co musi, a co powinien mieć każdy rowerzysta

obowiązkowe wyposażenie roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru jest regulowane przez obowiązujące przepisy. Niestosowanie się do nich może wiązać się z mandatem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wyposażenie jest konieczne w przypadku jazdy na rowerze, przeczytaj nasz poradnik.

Aby jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, powinieneś poznać również pozostałe elementy wyposażenia roweru, których nie wskazano w przepisach. Są to odblaski, kamizelka odblaskowa i kask. Z naszego poradnika dowiesz się, o czym musisz, a także, o czym powinieneś pamiętać jako dobrze przygotowany i bezpieczny rowerzysta. Podpowiemy ci również, w jakich okolicznościach powinieneś włączyć poszczególne światła w rowerze.

Obowiązkowe wyposażenie roweru według prawa

Przepisy jasno mówią o tym, jakie jest podstawowe wyposażenie roweru. Elementy te mają zapewnić bezpieczeństwo tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Elementy obowiązkowego wyposażenia roweru

Każdy rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrze przygotować swój jednoślad. Poniżej omawiamy obowiązkowe wyposażenie roweru wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Oświetlenie roweru

Obowiązkowe oświetlenie roweru to:

  • przynajmniej jedno światło pozycyjne z przodu roweru barwy białej lub żółtej selektywnej. Światło migające jest dopuszczalne;
  • co najmniej jedno światło pozycyjne z tyłu roweru barwy czerwonej. Światło migające jest dopuszczalne;
  • przynajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt z tyłu roweru.

W nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza światła odblaskowe i pozycyjne powinny być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów. Ponadto powinny być umieszczone na wysokości od 250 mm do 1500 mm od powierzchni jezdni.

Jeśli konstrukcja jednośladu uniemożliwia rowerzyście zasygnalizowanie zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągniętą rękę, rower powinien być wyposażony w kierunkowskazy.

Sprawny hamulec

Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia jest przynajmniej jeden hamulec, który według treści rozporządzenia musi działać skutecznie. Nie wystarczy więc sama obecność hamulca. Musi on być na tyle sprawny, by reakcja rowerzysty była natychmiastowa.

Sygnał dźwiękowy

Ostatnim obowiązkowym elementem wyposażenia roweru, na które wskazuje rozporządzenie, jest dzwonek lub sygnał ostrzegawczy. Sygnał ten nie może wydawać przeraźliwego dźwięku.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Powyższe elementy obowiązkowego wyposażenia rowerzysty są regulowane przez przepisy prawa. Pora byś dowiedział się, co jeszcze warto zamontować w swoim rowerze, by zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo i lepszą widoczność dla mijających cię kierowców.

Dodatkowe oświetlenie rowerowe

Do dodatkowych świateł w rowerze zaliczamy:

  • światło odblaskowe z przodu roweru barwy białej;
  • światła odblaskowe na kołach barwy żółtej samochodowej – przynajmniej jedno światło na koło;
  • odblaski na pedałach o brawie żółtej samochodowej;
  • odblaskowe paski w kształcie nieprzerwanych pierścieni na bokach opon lub kół.

Co warto zabrać na przejażdżkę rowerową?

Kask nie należy do wyposażenia rowerzysty regulowanego przez prawo. Z pewnością jednak warto założyć go przed jazdą, ponieważ podczas upadku chroni głowę przed urazem. Zakup kasku polecamy w szczególności dla dzieci. Z racji tego, że dopiero opanowują umiejętność jazdy na rowerze, są one bardziej podatne na upadki. Kolejnym elementem, w który warto się zaopatrzyć, jest kamizelka odblaskowa. Poprawi ona twoją widoczność na drodze. Możesz również zakupić odblaski na odzież.

Co grozi za brak obowiązkowego oświetlenia w rowerze?

Kierujący rowerem jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Tym samym jego obowiązkiem jest także dbanie o prawidłowy stan techniczny jednośladu wskazany w rozporządzeniu. Brak obowiązkowego oświetlenia roweru może wiązać się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Grzywna dotyczy też braku sprawnego hamulca czy sygnału dźwiękowego. Jeśli chodzi o kierunkowskazy, nie są one wymagane, chyba że sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką nie jest możliwe. W takiej sytuacji kierowca również może zostać ukarany grzywną.

Trudne warunki atmosferyczne – obowiązki rowerzysty

W pewnych warunkach widoczność rowerzysty jest ograniczona. Do takich warunków należą w szczególności mgła i silne opady atmosferyczne. Do czego wówczas zobowiązany jest rowerzysta? Z pewnością musi mieć włączone światła. Kiedy widoczność na drodze jest ograniczona przez mgłę lub deszcz, rowerzysta może poruszać się po chodniku lub ścieżce dla pieszych, pod warunkiem zachowania ostrożności.

Kiedy oświetlenie rowerowe musi być włączone?

Rower musi mieć włączone obowiązkowe światła, jeśli poruszasz się na nim po zmierzchu, przemierzasz tunel lub jeśli panujące warunki atmosferyczne są niekorzystne. Za dnia światła pozycyjne roweru mogą być zdemontowane lub wyłączone. Rower musi posiadać natomiast wskazane w rozporządzeniu obowiązkowe elementy odblaskowe.

Obowiązkowe wyposażenie roweru to podstawa dobrej widoczności rowerzysty i bezpieczeństwa jego samego oraz innych uczestników ruchu. Jest to również jedyny sposób na uniknięcie mandatu za nieodpowiedni stan techniczny pojazdu, dlatego, zanim wybierzesz się na przejażdżkę, sprawdź, czy twój rower posiada wszystko, co konieczne. Oceń skuteczność hamulców i sygnału dźwiękowego. Jeśli wyruszasz na trasę po zmierzchu, upewnij się, że wszystkie światła w rowerze działają tak, jak powinny.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak holowniczy? Przewóz roweru samochodem

czerwony rower szosowy

Jak zrobić drewniany stojak na rowery?

kolarz podczas trasy rowerowej

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

windstopper

Windstopper – czym się charakteryzuje odzież wykonana z tego materiału?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *