Wybierz rower dla 14 latka! Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

rower dla 14 latka

Jaki rower dla 14 latka sprawdzi się także w późniejszym wieku? Sprawdź, jak wybrać model, który starczy twojemu dziecku na wiele lat, zapewni komfort i bezpieczeństwo jazdy!

Rower dla 14 latka to już nie dziecięcy model z małymi kółkami. Dla nastolatka możesz już wybrać rower w dorosłym rozmiarze. Warto jednak dopasować odpowiedni rodzaj roweru w zależności od tego, czy dziecko będzie wykorzystywać go podczas dojazdów do szkoły, wycieczek za miasto czy pierwszych prób jazdy wyczynowej.

Rower dla 14 latka – model dziecięcy czy dla dorosłych?

Wydaje ci się, że twoje dziecko jeszcze niedawno jeździło na rowerze biegowym, a dziś wyrasta już ze swojego 24-calowego roweru? 14 lat to dobry czas, by kupić pierwszy rower w rozmiarze dla osób dorosłych. Kluczowy będzie tu oczywiście wzrost młodego rowerzysty. Modele z oponami 26 cali będą odpowiednie dla osób mierzących co najmniej 145–150 cm. To dobra inwestycja zwłaszcza w przypadku dziewcząt – taki rower wystarcza do wzrostu około 175 cm.

Twój 14-latek marzy o nowym rowerze? Sprawdź, na jakie podstawowe kwestie zwrócić uwagę

Rozmiar koła nie jest jedynym parametrem, który należy brać pod uwagę, gdy chcesz kupić rower dla dziecka. Rower powinien być dopasowany do wieku i wzrostu dziecka – powinno ono swobodnie sięgać do pedałów i kierownicy. Podczas wizyty w sklepie rowerowym sprawdź także:

  • w jaki rodzaj ramy jest wyposażony rower – modele z aluminiową ramą są lżejsze;
  • jakie wyposażenie znajduje się w standardzie – warto, by rower miał błotniki, bagażnik lub koszyk, oświetlenie zasilane dynamem;
  • przerzutki – podczas jazdy miejskiej nie ą niezbędne, ale idealny rower powinien je mieć – dzięki temu można niemal bez wysiłku pokonywać wzniesienia.

Jak dobrać rower w zależności od upodobań nastolatka?

Rower miejski

Rowery do jazdy po mieście są idealne na co dzień, np. do dojazdów do szkoły. Mają wygodne szerokie siodełko, a ich konstrukcja zapewnia prawidłową, wyprostowaną sylwetkę. Do tego mają bogate wyposażenie i wyglądają naprawdę stylowo!

Rower górski lub crossowy

Rower crossowy lub górski będzie niezastąpiony, jeśli twoje dziecko interesuje się sportami ekstremalnymi i chce sprawdzić się w jeździe po nierównym terenie. Rowery MTB mają duże koła, liczne przerzutki, hamulce tarczowe i wytrzymałe amortyzatory.

Rower trekkingowy

To najbardziej odpowiedni rower, gdy 14-latek chce jeździć na co dzień po mieście, ale od czasu do czasu zamierza wybierać się na dalsze przejażdżki rowerowe. Rower trekkingowy ma dość szerokie koła, stabilną ramę, a na co dzień zapewnia wygodną pozycję w czasie jazdy.

Rower BMX

To lekki rower o specjalnej konstrukcji, przeznaczony do wykonywania efektownych akrobacji. Jeśli twoje dziecko chce się sprawdzić w tym sporcie, nie ryzykuj – zwykłe rowery nie zapewnią mu odpowiedniego bezpieczeństwa.

Zakup roweru dla 14 latka – inwestycja na lata

Wykorzystaj powyższe porady, wybierając rower dla 14-latka. Dzięki temu twoje dziecko będzie mogło korzystać z niego co najmniej przez kilka kolejnych lat!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *