Idealny rower dla 15-latka – znajdź z nami model dla swojego dziecka!

rower dla 15 latka

Jak kupić rower dla 15-latka? Przy wyborze nie kieruj się modą ani wyglądem. Zwróć uwagę na wyposażenie i funkcję roweru, aby twoje dziecko mogło korzystać z niego na co dzień!

Rower dla 15-latka to już nie rower młodzieżowy! W tym wieku można już jeździć na modelach przeznaczonych dla dorosłych. Jeśli odpowiednio dobierzesz rozmiar roweru i wybierzesz wysokiej jakości model, może on posłużyć twojemu dziecku przez wiele lat.

Jaki rozmiar kół i ramy będzie odpowiedni?

Jeśli do tej pory twoje dziecko jeździło na rowerze z kołami o średnicy 24 cali, pora przejść na większy rozmiar roweru, z kołami 26 lub nawet 28”. Kluczowy będzie tu wzrost nastolatka – 24-calowe koła są odpowiednie od wzrostu około 145 –150 cm, a 28-calowe – od około 175 cm.

„Mając na uwadze dobro nastolatków należy pamiętać o ich szybkim wzroście. Dziewczęta i chłopcy nadal rosną i ważne jest, aby rower nie był dla nich ani za mały ani zdecydowanie za duży. Rama powinna być dobrana w taki sposób, aby w danym momencie była odpowiednia dla wzrostu, a siodełko z możliwością regulacji podwyższenia siedzenia.” – informuje serwis Nasto.pl

Koła dobiera się nie tylko na podstawie wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że im mniejsza średnica i im większa grubość opon, tym lepiej radzą sobie one na nierównym terenie. Większe koła pozwolą z kolei rozwijać większe prędkości.

Kupując rower dla 15-latka, zwróć także uwagę na rozmiar ramy. Dobiera się go według długości nogi, mierzonej od wewnątrz. W Internecie znajdziesz tabele, które ułatwią ci wybór roweru. Dla nastolatków odpowiednie powinny być już ramy takie jak w rowerach dla dorosłych  – od 14 cali w modelach crossowych i MTB oraz od 16 cali w modelach trekkingowych i miejskich.

Osprzęt i wyposażenie – wybierz funkcjonalne rozwiązania

Wybierając rower dla 15-latka, sprawdź także, czy znajdują się w nim następujące elementy wyposażenia:

  • przerzutki – przydadzą się nie tylko podczas jazdy bezdrożami, ale także w czasie pokonywania wzniesień w mieście;
  • amortyzator – zapewni większy komfort jazdy po nierównościach, np. na chodniku lub krawężniku;
  • aluminiowa rama – konstrukcja z aluminium jest lżejsza niż stalowa;
  • błotniki – dzięki nim młody rowerzysta nie pobrudzi się w drodze do szkoły;
  • wygodne, szerokie siodełko – dzięki niemu nawet dłuższa jazda będzie komfortowa;
  • bagażnik lub koszyk – będą przydatne podczas przewożenia zakupów, plecaka ze szkoły itp.

Należy pamiętać także o podstawowym wyposażeniu rowerowym:

  • hamulcach w pedałach lub na kierownicy,
  • dzwonku,
  • oświetleniu (np.zasilanym prądem z dynama);
  • odblaskach.

Wybierz rower, który będzie odpowiadał zainteresowaniom twojego dziecka!

Rower miejski

Odpowiedni rower do jazdy po mieście powinien mieć duże koła, szerokie siodełko i konstrukcję, która umożliwia jazdę w wyprostowanej pozycji.

Rower górski lub crossowy

W rower crossowy lub górski warto zainwestować, gdy twój nastolatek lubi jazdę w trudnym terenie. Tego typu rowery są wyposażone w szerokie koła, dużą liczbę przerzutek i amortyzatory tłumiące drgania.

Rower trekkingowy

To rowery, które łączą funkcje rowerów miejskich i turystycznych. Są wygodne podczas jazdy po twardej, asfaltowej nawierzchni, ale dobrze radzą sobie także w lesie czy na szlakach poza miastem.

Rower szosowy

Taki rower będzie odpowiedni, jeśli twój 15-latek chce rozpocząć przygodę z jazdą wyczynową. Rowery szosowe mają cienkie opony, niską, specjalnie wygiętą kierownicę, są lekkie i pozwalają osiągać wysokie prędkości na asfalcie.

Rower dla 15 latka – wybór na wiele lat

Dotychczas twoje dziecko zmieniało rowery co kilka lat. Już niedługo nie będzie to konieczne, a kupionym przez ciebie rowerem nastolatek będzie jeździć nawet w dorosłym wieku. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości jednoślad, lekki, bogato wyposażony i funkcjonalny. Wykorzystaj nasze porady i wybierz najlepszy model!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *