Idealny rower dla 15-latka – znajdź z nami model dla swojego dziecka!

rower dla 15 latka

Jak kupić rower dla 15-latka? Przy wyborze nie kieruj się modą ani wyglądem. Zwróć uwagę na wyposażenie i funkcję roweru, aby twoje dziecko mogło korzystać z niego na co dzień!

Rower dla 15-latka to już nie rower młodzieżowy! W tym wieku można już jeździć na modelach przeznaczonych dla dorosłych. Jeśli odpowiednio dobierzesz rozmiar roweru i wybierzesz wysokiej jakości model, może on posłużyć twojemu dziecku przez wiele lat.

Jaki rozmiar kół i ramy będzie odpowiedni?

Jeśli do tej pory twoje dziecko jeździło na rowerze z kołami o średnicy 24 cali, pora przejść na większy rozmiar roweru, z kołami 26 lub nawet 28”. Kluczowy będzie tu wzrost nastolatka – 24-calowe koła są odpowiednie od wzrostu około 145 –150 cm, a 28-calowe – od około 175 cm.

„Mając na uwadze dobro nastolatków należy pamiętać o ich szybkim wzroście. Dziewczęta i chłopcy nadal rosną i ważne jest, aby rower nie był dla nich ani za mały ani zdecydowanie za duży. Rama powinna być dobrana w taki sposób, aby w danym momencie była odpowiednia dla wzrostu, a siodełko z możliwością regulacji podwyższenia siedzenia.” – informuje serwis Nasto.pl

Koła dobiera się nie tylko na podstawie wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że im mniejsza średnica i im większa grubość opon, tym lepiej radzą sobie one na nierównym terenie. Większe koła pozwolą z kolei rozwijać większe prędkości.

Kupując rower dla 15-latka, zwróć także uwagę na rozmiar ramy. Dobiera się go według długości nogi, mierzonej od wewnątrz. W Internecie znajdziesz tabele, które ułatwią ci wybór roweru. Dla nastolatków odpowiednie powinny być już ramy takie jak w rowerach dla dorosłych  – od 14 cali w modelach crossowych i MTB oraz od 16 cali w modelach trekkingowych i miejskich.

Osprzęt i wyposażenie – wybierz funkcjonalne rozwiązania

Wybierając rower dla 15-latka, sprawdź także, czy znajdują się w nim następujące elementy wyposażenia:

  • przerzutki – przydadzą się nie tylko podczas jazdy bezdrożami, ale także w czasie pokonywania wzniesień w mieście;
  • amortyzator – zapewni większy komfort jazdy po nierównościach, np. na chodniku lub krawężniku;
  • aluminiowa rama – konstrukcja z aluminium jest lżejsza niż stalowa;
  • błotniki – dzięki nim młody rowerzysta nie pobrudzi się w drodze do szkoły;
  • wygodne, szerokie siodełko – dzięki niemu nawet dłuższa jazda będzie komfortowa;
  • bagażnik lub koszyk – będą przydatne podczas przewożenia zakupów, plecaka ze szkoły itp.

Należy pamiętać także o podstawowym wyposażeniu rowerowym:

  • hamulcach w pedałach lub na kierownicy,
  • dzwonku,
  • oświetleniu (np.zasilanym prądem z dynama);
  • odblaskach.

Wybierz rower, który będzie odpowiadał zainteresowaniom twojego dziecka!

Rower miejski

Odpowiedni rower do jazdy po mieście powinien mieć duże koła, szerokie siodełko i konstrukcję, która umożliwia jazdę w wyprostowanej pozycji.

Rower górski lub crossowy

W rower crossowy lub górski warto zainwestować, gdy twój nastolatek lubi jazdę w trudnym terenie. Tego typu rowery są wyposażone w szerokie koła, dużą liczbę przerzutek i amortyzatory tłumiące drgania.

Rower trekkingowy

To rowery, które łączą funkcje rowerów miejskich i turystycznych. Są wygodne podczas jazdy po twardej, asfaltowej nawierzchni, ale dobrze radzą sobie także w lesie czy na szlakach poza miastem.

Rower szosowy

Taki rower będzie odpowiedni, jeśli twój 15-latek chce rozpocząć przygodę z jazdą wyczynową. Rowery szosowe mają cienkie opony, niską, specjalnie wygiętą kierownicę, są lekkie i pozwalają osiągać wysokie prędkości na asfalcie.

Rower dla 15 latka – wybór na wiele lat

Dotychczas twoje dziecko zmieniało rowery co kilka lat. Już niedługo nie będzie to konieczne, a kupionym przez ciebie rowerem nastolatek będzie jeździć nawet w dorosłym wieku. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości jednoślad, lekki, bogato wyposażony i funkcjonalny. Wykorzystaj nasze porady i wybierz najlepszy model!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego

szytka czy opona

Szytka czy opona? Na co postawić?

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

Czy treningowy rower magnetyczny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *