Czas na rower! Jakie akcesoria mogą się przydać?

Jazda na rowerze to aktywność, z której chętnie korzystają zarówno młodzi, jak i nieco starsi użytkownicy. Aby jednak każda wyprawa przebiegała po myśli, konieczne jest uprzednie przygotowanie pojazdu do drogi. Zobacz, jakie akcesoria dobrze jest mieć, a które z nich są zwyczajnie niezbędne, aby jazda na rowerze przebiegała komfortowo, a co najważniejsze – bezpiecznie.

Niezbędne akcesoria rowerowe

Aby móc korzystać z jednośladu na drogach publicznych i rowerowych, należy go odpowiednio przystosować. Najważniejsze są akcesoria rowerowe takie jak oświetlenie, bez którego jazda jest zwyczajnie zabroniona. Do podstawowego, obowiązkowego wyposażenia należy światło z przodu, które powinno mieć żółtą lub białą barwę. Może ono świecić w sposób ciągły lub w jednostajny sposób mrugać – byleby oświetlało drogę po zmroku. Z kolei z tyłu na ramie musi się znaleźć odblask, a także światło w czerwonym kolorze, które pełnią funkcję ostrzegającą. Zarówno przednie, jak i tylne światło można wybrać spośród produktów na baterie lub akumulatorowych. Dobrze sprawdzają się lampki na dynamo, które generują światło wskutek kręcenia pedałami, co jest ogromnie praktyczne.

Do obowiązkowych elementów, w które należy wyposażyć swój jednoślad, należą także hamulce, bez których jazda byłaby zwyczajnie niebezpieczna. Dobrą praktyką jest systematyczne weryfikowanie ich stanu i regulowanie ich wedle potrzeby, aby uniknąć ewentualnych awarii. Przed każdą jazdą dobrze jest też pamiętać o sprawdzeniu stanu opon. Mogą bowiem wymagać dopompowania, w czym pomocne okażą się poręczne pompki. Jeśli zauważymy problemy z uchodzącym powietrzem, należy przyjrzeć się oponom i dętkom, które są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Najlepsze kaski dla rowerzystów

Jednym z elementów, o których powinien pamiętać każdy rowerzysta, jest kask. Chociaż teoretycznie nie jest on wymagany, to badania jednoznacznie wskazują na to, że w razie wypadku, dzięki niemu cykliści w razie wypadku, mają szansę na zdecydowanie mniejsze obrażenia. Jakie kaski wybierać? Przede wszystkim dopasowane do użytkownika – zarówno pod względem rozmiaru, jak i również kształtu, który może być bardziej lub mniej opływowy, wzbogacony o daszek lub nawet całkowicie zabudowany, łącznie z elementem chroniącym szczękę, co znajduje zastosowanie w jeździe wyczynowej. 

Po zakupie należy pamiętać, że każdy model należy przed użyciem wyregulować, aby jak najlepiej pasował do właściciela. Grunt, aby przednia część znajdowała się bezpośrednio nad czołem – jeśli osuwa się na potylicę, oznacza, że jest za luźny, więc nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Można też doposażyć się w cienką czapkę lub kominiarkę, którą zakłada się pod kask, dzięki czemu nie tylko mniej odczuwa się chłód i wiatr, ale także da się lepiej dopasować kask.

Podczas zakupu kasku dobrze jest przyjrzeć się nie tylko wytrzymałości danego modelu, ale również zastosowanym rozwiązaniom. Nie bez znaczenia jest choćby wentylacja, która wpływa na komfort użytkowania podczas jazdy. Specjaliści rekomendują wymianę kasku co kilka lat, gdyż niektóre elementy z czasem mogą ulegać zużyciu. Mowa tu o stosowanych wewnątrz piankach, które z czasem będą się odkształcać, przez co utracą swoje właściwości.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *