Wycieczka rowerowa to rekreacja dobra dla każdego. Sprawdź, jak ją zaplanować i co warto mieć ze sobą!

wycieczka rowerowa

Wycieczka rowerowa to idealny sposób na kreatywne i aktywne spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od tego, czy jedziesz sam, czy z rodziną, powinieneś dobrze się do niej przygotować. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Nieprzyjemne niespodzianki na trasie mogą zniszczyć nawet najlepiej zapowiadającą się wycieczkę. Regularne korzystanie z jednośladu poprawia ogólną kondycję organizmu, pomaga spalić zbędne kalorie, a dodatkowo rozwija zamiłowanie do przygody. Nawet sporadyczne wyprawy rowerowe wymagają jednak właściwego przygotowania. Sprawdź, jakie trasy warto wybrać i jak odpowiednio się spakować.

Jednodniowa wycieczka rowerowa

Cały dzień w trasie nie będzie wyzwaniem dla wytrawnego rowerzysty. Jeżeli jednak na rower wsiadasz bardzo sporadycznie, to nawet kilka godzin na siodełku może być dla ciebie męczące.

Jak jechać, aby oprócz zmęczenia, czuć także satysfakcję? Kluczem jest wybranie zawczasu odpowiedniej trasy i zapakowanie do plecaka wszystkiego, co potencjalnie może okazać się potrzebne.

Planowanie wycieczki rowerowej

Jak przygotować się do wyprawy na rowerach? Jeszcze dzień przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdź prognozę pogody. Wybieraj tę najbardziej precyzyjną i aktualną. Kluczowe będzie także skontrolowanie stanu sprzętu.

Jeżeli z roweru, na którym wybierasz się na wycieczkę korzystasz na co dzień, nie będzie potrzebna wizyta w serwisie. Koniecznie jednak skontroluj stan dętek i opon oraz kondycję łańcucha. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz także wyregulować przerzutki.

Zobacz, jak zadbać o łańcuch przed wycieczką tutaj: http://roweres.pl/czym-smarowac-lancuch-w-rowerze/

Dobrym pomysłem będzie także dostosowanie swoich ubrań do pogody i temperatury. Egzamin zda bielizna termoaktywna, która utrzymuje pot z dala od ciała. Nie zapominaj także o kurtce przeciwdeszczowej, jeżeli w okolicy wybranej trasy zapowiadane są opady (nawet przelotne).

Trasa wycieczki rowerowej

Mierz siły na zamiary

Jak wybrać trasę wycieczki rowerowej? Polecamy dobierać jej długość do własnych umiejętności oraz kondycji. Jeżeli na rowerze jeździsz wyłącznie sporadycznie, to porywanie się na kilkudziesięciokilometrowe szlaki lepiej odłożyć na inny moment.

Planuj z wyprzedzeniem

Dokładne zaplanowanie wycieczki jest kluczowe. Spontaniczne wyprawy są bardzo urokliwe, ale mogą kończyć się przykrymi niespodziankami, dlatego najlepiej skorzystać z lokalnych przewodników. Polska obfituje w trasy rowerowe i piękne krajobrazy, które znajdziesz nie tylko na obszarach stricte turystycznych.

Wybieraj dobrą infrastrukturę

Niestety, nie wszystkie miejscowości i gminy obfitują w ścieżki rowerowe. Dlatego staraj się wybierać tylko takie trasy, na których znajdziesz naprawdę dobrą infrastrukturę dostosowana do potrzeb rowerzystów. Oprócz ścieżek dobrze sprawdzą się leśne szlaki, spokojne ulice i polne drogi. Polecamy trasy, które znajdują się z daleka od dróg szybkiego ruchu, szos i autostrad.

Wycieczka na rowerach z dzieckiem

Rodzinna wyprawa rowerowa to bardzo dobry sposób na wspólne spędzenie czasu. Jeżeli jednak wybierasz się na trasę z maluchami, dobrze jest maksymalnie przygotować się do rowerowej wycieczki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybranie trasy w taki sposób, aby była ona na każdym etapie dostosowana do potrzeb dziecka. Weź pod uwagę opcję postoju na toaletę, czy zjedzenie czegoś. Konieczne jest zaopatrzenie się w dużą ilość wody. Dzieci powinny mieć do niej stały dostęp. Jeżeli nie domagają się picia, podawaj im je na każdym postoju.

Jeżeli maluch jeździ już na rowerze samodzielnie, pamiętaj, że zawsze powinien podążać za tobą. Najlepiej, aby za nim jechała jeszcze jedna osoba. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę z kilkumiesięcznym maluchem, musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości fotelik na rower. Jeżeli zaś planujecie dłuższą wycieczkę, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór przyczepki.

Co zabrać ze sobą na rower?

Niezwykle ważnym elementem przygotowywania się do wyprawy rowerowej jest zgromadzenie odpowiedniego ekwipunku. Najbardziej oczywistym wyborem na ich przenoszenie jest wygodny plecak, Coraz więcej osób sięga jednak po sakwy rowerowe. To bardzo wygodne rozwiązanie, które można powiesić po obydwu stronach roweru.

Prowiant na szlak rowerowy

Nawet kilkugodzinna wycieczka wymaga uzupełniania braków energetycznych. Dlatego w drogę musisz zabrać ze sobą coś do jedzenia. Wybieraj produkty, które są jednocześnie lekkostrawne i lekkie! Jedzenie nie powinno być zbędnym balastem, dlatego najlepiej sprawdzą się kanapki, świeże warzywa lub batony energetyczne.

Bidon z napojami to także bardzo ważny element ekwipunku. Odradzamy zabieranie ze sobą słodkich gazowanych napojów. Zazwyczaj zawierają mnóstwo cukru i nie gaszą pragnienia tak jak woda czy dobrej jakości napoje izotoniczne.

Narzędzia rowerowe na wycieczkę

Zabieranie ze sobą mnóstwa ciężkich narzędzi nie jest może najlepszym pomysłem, jednak w dłuższą trasę zaleca się wziąć kilka potrzebnych elementów. W razie drobnych problemów technicznych przyda ci się przede wszystkim pompka rowerowa. Przydatna będzie także łyżka do opon i łaty do naprawy dętki.

Apteczka podróżna

Podczas podróży któryś z uczestników wycieczki może poczuć się gorzej. Na trasie zdarzają się także wywrotki, dlatego przyda się podstawowa apteczka. Co powinno się w niej znaleźć? Przygotuj:

 • środki przeciwbólowe;
 • gazę;
 • plastry;
 • płyn do odkażania ran.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Niezależnie od tego dokąd jedziesz, koniecznie pomyśl o kwestiach bezpieczeństwa. Na każdym rowerze powinno znaleźć się sprawne światło. Wszyscy uczestnicy wyprawy muszą z kolei mieć na głowie kaski.

Przeczytaj, jak dopasować kask rowerowy: http://roweres.pl/jaki-kask-rowerowy/

Ciekawe szlaki rowerowe po Polsce

W naszym kraju znajduje się mnóstwo ciekawych szlaków, które można pokonywać na jednośladach. Poniżej znajduje się kilka wybranych przez nas bardzo znanych tras, w różnych regionach:

 • Szlak wokół Tatr – Małopolska;
 • Szlak Orlich Gniazd – Śląsk;
 • Szlak Kanału Elbląskiego – Mazury;
 • Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie;
 • Trasa Pojezierzy Zachodnich – Pomorze Zachodnie;
 • Trasa Forteczna – Podkarpacie;
 • Żelazny Szlak – Śląsk;
 • Trasa Wiślana – Małopolska;
 • Szlak Po Puszczy Białowieskiej – Podlasie.

Aby podróżować rekreacyjne rowerem, nie trzeba jechać na dugi koniec Polski. Z pewnością w pobliżu swojego domu znajdziesz kilka naprawdę ciekawych szklaków, które okażą polem do naprawdę fascynującej przygody.

Wycieczka rowerowa – podsumowanie

Drogi rowerowe mogą prowadzić w naprawdę fascynujące miejsca. Nic dziwnego, że tak wiele osób pragnie sięgnąć po swoje dwa koła i w wolnej chwili wybrać się na szlak. Jeżeli również masz takie plany, pamiętaj, aby dobrze przygotować się do swojej wyprawy. Konieczne będzie skompletowanie odpowiedniego ekwipunku. Upewnij się, czy wybrana przez ciebie droga jest bezpieczna i zaopatrz się kask oraz światła.

Chociaż wycieczkę rowerową warto dokładnie zaplanować, nie musi być to skomplikowane przedsięwzięcie. Rowerem możesz na przykład wybrać się na pobliską wieś i odpocząć wśród pięknych krajobrazów. Taki wypad na wieś to świetny moment na bliższe zapoznanie się z tym, co ma do zaoferowania twoja najbliższa okolica.

Sprawdź również serwis agropedia.pl!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *