Dowiedz się, jaka powinna być idealna przekąska na wycieczkę rowerową

Wybierasz się na całodniową wycieczkę rowerową? Z pewnością nie obejdziesz się bez solidnego źródła energii w postaci wysokiej jakości przekąski, którą zabierzesz ze sobą. Możesz też skorzystać z przydrożnej restauracji, ale jeśli wszystkie spalone kalorie zastąpisz talerzem tłustego gulaszu i pięcioma bułeczkami na parze, które popijesz kuflem piwa, możesz być pewien, że dalej wycieczka nie pójdzie już tak gładko, jak się spodziewałeś. Z uczuciem ciężkości na żołądku i zmęczonymi nogami poczujesz się bardziej gotowy do łóżka niż na dodatkowe kilometry.

Na szczęście w dzisiejszym artykule zdradzimy Ci kilka wskazówek, jak odzyskać energię, gdy czujesz, że nie masz już siły dalej jechać, a koniec trasy nadal nie jest w zasięgu Twojego wzroku. Co więcej, dorzucimy kilka wskazówek dotyczących produktów, które wypełnią Twój żołądek na dłuższy czas, nie dając mu zbyt wiele pracy do wykonania.

Jaka przekąska będzie idealna dla rowerzysty?


Jeśli masz w planach godzinną popołudniową przejażdżkę po okolicy, nie ma większego powodu, by martwić się o zabranie ze sobą dodatkowego prowiantu. Upewnij się jednak, że coś zjadłeś przed wyjazdem i czeka na Ciebie porządny obiad w domu po powrocie. Z pewnością nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu. Każdy z nas powinien przyjmować 30-45 ml płynów na kilogram masy ciała dziennie. Zapotrzebowanie to wzrasta podczas wykonywania aktywności fizycznej, dlatego warto pamiętać o spakowaniu do plecaka butelki z wodą. Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, rozważ skorzystanie z napojów jonowych, które wzbogacą Twój organizm w elektrolity utracone wraz z potem. Do najważniejszych z nich należą np. sód i potas, które są kluczowe dla prawidłowego nawodnienia organizmu. Nie należy również zapomnieć o wapniu, który uczestniczy w procesach skurczu mięśni oraz magnezie, który pomaga w zapobieganiu skurczom mięśni i przyczynia się do zmniejszenia uczucia wyczerpania i zmęczenia.


Pytanie o to, co jeść, wydaje się dość istotne, kiedy już wiesz, że Twoja wycieczka będzie trwała kilka godzin. Odzyskanie energii bez nadmiernego obciążania układu pokarmowego będzie miało naprawdę duże znaczenie. Zjedzenie w pośpiechu talerza grillowanego sera z frytkami w przydrożnej jadłodajni może przyprawić Cię o wyrzuty sumienia, podobnie jak cena posiłku w menu. O wiele lepiej zrobisz, jeśli zabierzesz ze sobą przekąskę o niskiej zawartości tłuszczu. Ten makroskładnik charakteryzuje się najdłuższym czasem wchłaniania, co oznacza, że Twój organizm potrzebuje dużo czasu i energii, aby go strawić, co z pewnością nie jest tym, czego oczekujesz od przekąski sportowej. Skup się na wyborze produktów, które w większości składają się z węglowodanów i zawierają niewielką ilość białka. Węglowodany są najbardziej bezpośrednim i szybkim źródłem energii, podczas gdy białko wspomaga tempo regeneracji.


Co zatem warto zabrać ze sobą?

  • owoce, które nie zgniotą się w plecaku, np. jabłka, gruszki czy owoce liofilizowane
  • batony białkowe i ciasteczka
  • batony energetyczne, flapjacki, surowe batony itp
  • żel energetyczny ReCharge
  • suszone mięso

Co warto zjeść na obiad podczas długiej wycieczki rowerowej?


Jeśli masz w planach całodniową wycieczkę, zaplanuj dobry obiad i konkretną przekąskę. Kilkugodzinna jazda będzie kosztować Cię wiele energii i bez wątpienia spowoduje też bardzo duże uczucie głodu, dlatego zaplanuj to z wyprzedzeniem i dobrze się przygotuj. Po raz kolejny upewnij się, że Twoje główne danie ma stosunkowo niską zawartość ciężkostrawnych tłuszczów.


Zapakuj obiad według następujących zasad:

  • kanapka z chleba pełnoziarnistego z szynką, serem, jajkiem i warzywami
  • kawałek chleba z puszką tuńczyka lub sardynek i warzywami
  • sałatka makaronowa z mięsem lub roślinna alternatywa z warzywami


Jeśli nie masz ochoty zabierać ze sobą lunch boxów, oczywiście zawsze możesz skorzystać z przydrożnej restauracji. Jeśli jednak wybierzesz tę opcję, postaraj się dobrze przygotować i sprawdzić, jakie restauracje możesz napotkać na swojej drodze i co oferują. Zaplanuj swój obiad w miejscu, które oferuje lżejsze posiłki, dzięki czemu nie będziesz czuć się zbyt ociężały, aby kontynuować podróż.


Jak powinien wyglądać Twój obiad w restauracji?

  • źródło białka – chude mięso, ryby, roślinne alternatywy mięsa, jajka lub rośliny strączkowe
  • źródło węglowodanów – ryż, makaron, kuskus, bulgur, komosa ryżowa, ziemniaki lub słodkie ziemniaki
  • owoce lub warzywa
  • napój dla nawodnienia organizmu

Zdrowe odżywianie na wycieczce rowerowej wcale nie musi być trudne. Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę, zaplanuj ją z wyprzedzeniem i przygotuj spory zapas wysokiej jakości żywności, która przywróci energię wykorzystaną podczas wysiłku. Pamiętaj, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które przedłużą Twoją podróż, dlatego przygotuj się na nie odpowiednio, pakując awaryjną przekąskę. Z pewnością nie chcesz jechać kilkadziesiąt kilometrów bez wystarczającego zapasu jedzenia i wody. Jeśli zabierzesz ze sobą batony i inne smakołyki, pamiętaj, aby nie wyrzucać ich opakowań na poboczach drogi. Przeznacz część plecaka na wszelkie śmieci, które możesz wyprodukować i wyrzuć je do wyznaczonych koszy przy drodze lub po zakończeniu podróży. Tym prostym działaniem przyczynisz się do ochrony przyrody. Miłego pedałowania!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *