Kurier rowerowy — dodatkowe zajęcie dla każdego?

kurier rowerowy

Usługa gastronomiczna, jaką jest jedzenie na dowóz, cieszy się coraz większą popularnością. Konsekwencją tego jest niespotykane wcześniej zapotrzebowanie na pracowników, którzy zajmują się dowozem jedzenia. Najczęściej są to kurierzy rowerowi, którym najłatwiej poruszać się po zatłoczonych ulicach.

Jedzenie na dowóz

Jeszcze niedawno jedzenie na dowóz było, mniejszym lub większym, ale ciagle jedynie dodatkiem do podstawowej działalności restauracji. W ciągu ostatnich paru lat sytuacja na rynku gastronomicznym mocno się zmieniła. Jedzenie na dowóz stało się dla większości miejsc swoistym „być albo nie być”. Spowodowany lockdownem brak możliwości karmienia gości stacjonarnie, w lokalu, wymusił na restauratorach zmianę profilu działalności. Rzadko która restauracja dysponowała własnym systemem dostarczania jedzenia, nie wspominając już o własnych kierowcach. Zbudowanie własnej floty, obsługującej tylko zamówienia z dowozem, dla większości lokali wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. 

Dowozem jedzenia z restauracji zajmują się najczęściej firmy zewnętrzne. To one zatrudniają kurierów rowerowych, rozwożących następnie zamówienia do klientów. Klient składa zamówienie za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji w telefonie. Do każdego zamówienia musi być przypisany kurier – inaczej nie zostanie ono przyjęte przez restauracje. Dzieje się tak czasami, gdy w pobliżu restauracji nie ma dostępnej odpowiedniej liczby kurierów rowerowych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać kurierem rowerowym wejdź tutaj: https://infojob.pl/kurier-rowerowy.

Kurier rowerowy – wady i zalety pracy

Kurierzy rowerowi są ostatnio rozchwytywani na rynku pracy. Swoboda dysponowania swoim czasem, elastyczność zatrudnienia, praca na świeżym powietrzu przy pięknej pogodzie, korzyści dla zdrowia i ogólna poprawa kondycji fizycznej to czynniki, które skusiły już wiele osób do tej formy zarobku. Nie jest to jednak zawód dla każdego. Pensja kuriera uzależniona jest od tego, ile zamówień jest w stanie rozwieść do klientów w jak najkrótszym czasie. Dobra kondycja na start to niestety warunek konieczny, żeby zacząć zarabiać jako kurier rowerowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety pracy przy dowozie jedzenia.

Zalety:

  • samodzielność
  • swoboda działania, np wyboru trasy i kolejności dostaw
  • elastyczność godzin pracy
  • ruch, poprawa kondycji
  • indywidualny charakter pracy

Wady:

  • praca w złych warunkach atmosferycznych
  • niebezpieczeństwa wynikające z natężenia ruchu drogowego
  • praca wyczerpująca fizycznie

Podsumowując, kto może zostać kurierem rowerowym? Z listy wad i zalet jasno wynika, że dowóz jedzenia na rowerze, to praca dla młodych, zdrowych ludzi, którzy mają świetną kondycję i potrzebują dorobić sobie np. do studiów. Jest to świetne zajęcie dla studentów również ze względu na elastyczność godzin pracy. Zatrudnienie w charakterze kuriera rowerowego łatwo pogodzić z nauką i obecnością na uczelni. Na pewno nie jest to praca dla osób bojących się deszczu, wiatru czy śniegu. Pokonując kilkadziesiąt kilometrów dziennie na rowerze, po zatłoczonych ulicach, trzeba się również liczyć z ryzykiem kolizji czy wypadku. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek przykrego zdarzenia na drodze, nawet mały uraz może odciąć kuriera rowerowego od źródła dochodu. 

Polacy nie zamierzają rezygnować z jedzenia na dowóz, pracy dla kurierów rowerowych z pewnością więc nigdy nie zabraknie. Swoich sił może spróbować prawie każdy, kto nie ma ku temu większych przeciwwskazań zdrowotnych. Z pewnością będzie to fantastyczna przygoda i nowe wyzwanie. Zajęcie to jest świetnym pomysłem na dodatkowy zarobek, zwłaszcza dla osób, które jeszcze się uczą i w związku z tym szukają zajęcia na cześć etatu, możliwego do pogodzenia ze szkołą lub studiami. Bycie kurierem rowerowym na pełny etat to zajęcie jedynie dla prawdziwych pasjonatów. 

Zarobki kurierów rowerowych nie są najgorsze, ich wysokość zależy od paru czynników. Najważniejszy jest wybór firmy, dla której się pracuje oraz to, czy dana firma rozlicza się z kurierami stałą stawką godzinową, czy płaci za każde dostarczone zamówienie. Najlepiej zarabiający i najbardziej doświadczeni kurierzy wybiorą zawsze tę drugą opcję. Wysokość pensji uzależniona od tego, ile jest się w stanie przejechać dziennie kilometrów – to nie brzmi jak zajęcie dla każdego. 


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *