Windstopper – czym się charakteryzuje odzież wykonana z tego materiału?

windstopper

Windstopper jest materiałem wynalezionym przez WL Gore and Associates. Wykorzystuje się go głównie do produkcji odzieży sportowej oraz turystycznej. Jego budowa zapewnia bardzo dobry poziom oddychalności oraz wiatroszczelności. Sprawia to, że odzieży z tego materiału można używać w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Czy warto kupić odzież na rower wykonaną z tego materiału? Dowiedz się już teraz!

Chociaż jesień często wita rowerzystów niskimi temperaturami, to przy odpowiednim wyposażeniu nie trzeba chować roweru do piwnicy. Nie ma złej pory na aktywność fizyczną na rowerze, jest tylko złe przygotowanie. Dobrze wyposażony rowerzysta może uprawiać swój ulubiony sport aż do momentu spadnięcia pierwszego śniegu. Inwestycja w ciepłą odzież będzie jednak koniecznością. W chłodne dni rozwiązaniem mogą być ubrania w wykonane z materiału windstopper. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym jest membrana windstopper?

Windstopper to nowoczesna technologia stworzona przez firmę WL WL Gore and Associates. Największą zaletą ubrań wykonanych z tego materiału jest wysoki poziom wiatroszczelności. Windstopper doskonale sprawdza się, gdy chcesz osłonić się przed wiatrem podczas jazdy na rowerze. Membrana może także ochronić cię przed niewielkim deszczem. Jednocześnie skóra ma odpowiednią wentylację, dzięki czemu nie narazisz się na przegrzanie. Sam materiał jest też bardzo odporny na uszkodzenia, a przy tym miękki i bardzo lekki.

Windstopper jest najczęściej wykorzystywany w ubraniach dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Z tego materiału powstają bardzo popularne kurtki softshell. Ich zewnętrzna część jest pokryta windstopperem, który chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kurtki są dodatkowo podszyte polarem. Jest to odzież bardzo lekka i wytrzymała. Producenci getrów oraz legginsów również często wykorzystują ten materiał. Dzięki niemu te części odzieży zapewniają odpowiednią swobodę ruchów. Gdzie jeszcze można znaleźć windstopper? Często wykorzystują go producenci czapek oraz rękawiczek.

Windstopper – jak jest zbudowany?

Windstoppery to membrana, która ma świetne właściwości pochłaniania wilgoci. Dodatkowo zdecydowanie lepiej od Gore-Tex’u radzą sobie z cyrkulacją powietrza. Skąd bierze się tak dobra cyrkulacja powietrza? Windstopper ma duże pory membrany, to one zapewniają skórze komfort. Materiał jest w 100% odporny na wiatr, nawet ten bardzo zimny. Dzięki temu, że wiatr jest zatrzymywany, ludzkie ciało nie wychładza się i nie spada jego poziom komfortu. Ubrania wykonane z materiału windstopper nie przepuszczają wiatru, a więc warstwa powietrza pomiędzy skórą a ubraniem nie jest wydmuchiwana, co sprawia, że ciepło jest cały czas odczuwalne.

Struktura membrany sprawia, że pot może swobodnie wydostawać się na zewnątrz, a więc nie ma tutaj mowy o nieprzyjemnym zawilgoceniu skóry. Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że windstepper stał się stałym elementem dużej liczby ubrań outdoorowych. Jeżeli cała odzież zostanie dobrze skomponowana, to nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej w złych warunkach pogodowych zachowany zostanie całkowity komfort. Jest to naprawdę bardzo dobra ochrona dla każdego!

Kurtki windstopper dla rowerzystów

WIndstopper doskonale sprawdzi się przy aktywności outdoorowej. Szczególnie ten materiał jest jednak polecany zapalonym rowerzystom. Materiał oddycha, jest wiatroszczelny i ma świetne właściwości cieplne. Wszystko to sprawia, że idealnie nadaje się dla rowerzystów. Nawet przy dużych prędkościach nie odczujesz chłodnego wiatru. Windstopper sprawdzi się szczególnie dobrze w okresie późnej jesieni, gdy z jazdą na rowerze wiążą się chłodne wiatry.

Rowerzysta moze wyposażyć się nie tylko w kurtkę w tego specjalistycznego materiału, ale także w czapkę, rękawiczki oraz bluzę. Nie każdy jest na tyle odważny, by jeździć rowerem w zimę, ale jeżeli już się na to zdecydujesz, to naprawdę warto zdecydować się na zakup kompletu ubrań windstopper. Nie będzie ci już straszny nawet najzimniejszy wiatr oraz opady atmosferyczne. Ubrania będą doskonale odprowadzać wilgoć podczas jazdy i sprawią, że będzie ona bardzo komfortowa.

Windstopper a softshell – na czym polega różnica?

Windstopper to produkty wodoodporne, które zapewniają użytkownikowi maksymalną oddychalność. Zapewnia dodatkowo bardzo wysoki poziom wiatroszczelności oraz ochronę przed warunkami pogodowymi. Softshell składa się z warstwy polarowej, która pozwala organizmowi na zachowanie odpowiedniej temperatury. Druga warstwa to gęsto tkany materiał, który chroni przed wiatrem oraz ma wysoką oddychalność. Co to oznacza? Windstopper to po prostu softshell, w którym zastosowano tę technologię!

Windstopper na deszcz

Materiał ten nie jest membraną wodoodporną. Na ubraniach wykonanych z windstoppera znajduje się informacja „Water – Resistant”, jest zdecydowana różnica pomiędzy tym hasłem a napisem „waterproof”. Podczas intensywnie padającego deszczu na pewno odczujesz, że w niektórych miejscach kurtka wykonana z materiału windstopper przecieka.

Jak dbać o odzież windstopper?

Konieczne jest przestrzeganie wskazówek producenta dotyczących pielęgnacji. Tkaniny należy prać w delikatnym cyklu. Temperatura nie powinna przekraczać 30-40°. W sklepach można znaleźć specjalny płyn do prania odzieży membranowej. Po wypraniu odzież warto przepłukać, aby pozbyć się pozostałości detergentów. W przypadku odzieży z membraną windstopper nie należy używać płynu do zmiękczania tkanin. Nie zaleca się również prania ubrań windstopper z innymi kolorami. Produkty mogą być suszone w suszarce bębnowej, ale warto zapoznać się w tej sprawie z zaleceniami producenta.

Czy warto kupić ubrania z membraną windstopper na rower?

Wiele marek proponuje ubrania z funkcją windstopper. Mają one naprawdę wiele do zaoferowania rowerzystom. Wykorzystać je można nie tylko podczas podróży rowerowych, ale także w czasie innych aktywności outdoorowych. Ubrania są wiatroszczelne oraz mają bardzo wysoki poziom oddychalności, a to oznacza, że pozwalają na swobodną aktywność nawet przy złej pogodzie. W ubraniach będzie ci przyjemnie ciepło przy bardzo zimnym wietrze. Właśnie dzięki powyższym właściwościom można powiedzieć, że windstopper ma wszystko, by być idealnym ubraniem dla każdego rowerzysty.

Windstopper pozwala na wykonywanie aktywności fizycznej właściwie w każdych warunkach. Jeżeli uwielbiasz uprawiać sport o każdej porze roku, to naprawdę warto zdecydować się na ubrania z membraną windstopper. Na pewno nie będziesz zawiedziony!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak holowniczy? Przewóz roweru samochodem

czerwony rower szosowy

Jak zrobić drewniany stojak na rowery?

kolarz podczas trasy rowerowej

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

kamera na rower

Kamera na rower – krótki przegląd, co liczy się w kamerze sportowej na rower

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *