Downhill – rower górski niekoniecznie się nadaje

downhill rower

Szukasz adrenaliny, której dostarcza rower downhill? Rower to sprzęt, z którym się nie rozstajesz? A może dopiero zaczynasz i nie wiesz, jaki pojazd będzie odpowiedni do zdobycia doświadczenia? Poniżej zestawiliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o dh.

Ku uciesze miłośników jednośladów, rowery stają się coraz popularniejsze zarówno jako środki komunikacji, jak i narzędzie sportu czy rozrywki. Jeszcze niedawno trudne szlaki górskie pokonywano pieszo – dzisiaj rower downhill pozwala na pełne emocji zjazdy wśród korzeni i skał! Jak się do nich przygotować, żeby po pierwszej rundzie nie rezygnować?

Czym jest downhill?

Tłumaczenie tego terminu jest w zasadzie bardzo proste – downhill to z języka angielskiego „jazda z góry w dół”. Chociaż nazwa mówi co nieco na temat samego kierunku jazdy, absolutnie nie oddaje pełni emocji, jakie jej towarzyszą. Każdy, kto chociaż raz zdecydował się na zjazd przy dużych prędkościach pośród drzew, skał i wystających korzeni, wie, że jest to sport fascynujący, ale zarazem ekstremalny i niebezpieczny. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z dodatkowego zastrzyku adrenaliny – wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujesz!

Downhill. Rower musi być odpowiednio wyposażony

Zwykle w kolarstwie szosowym, MTB i enduro obowiązuje zasada głosząca, że im lżejszy jest rower, tym lepiej. Ma to swoje uzasadnienie – w każdej z tych dyscyplin jeździsz i z górki, ale też pokonujesz podjazdy. Poza tym nie zawsze liczy się maksymalnie krótki czas przejazdu. Gdy stawiasz na wytrzymałość, potrzebujesz wygodnego jednośladu. Rower, który wykorzystuje się w dh jest zupełnie inny od powyższego opisu. Jego masa niejednokrotnie przekracza 20 kg i to nawet w przypadku profesjonalnych sprzętów. Poza tym wymagania poszczególnych tras zobowiązują do montażu zawieszenia o dużym skoku amortyzatorów (często nawet 200 mm). Z tego powodu rowery dh nie mogą być przypadkowymi konstrukcjami, ponieważ zwyczajnie nie wytrzymałyby wymagających zjazdów.

Rower downhill i jego budowa

Poza pełną amortyzacją i solidną wagą rower do dh wyróżnia się też niewielkim kątem ramy. Dzięki temu łatwiej jest sterować jednośladem na ekstremalnie trudnej trasie. Dodatkowo kierownica jest szersza, a przedni widelec sporych rozmiarów. Aby rowerzysta mógł w miarę stabilnie trzymać się trasy, środek ciężkości jest w takich maszynach maksymalnie obniżony. Geometria jest zmieniona, a opony zdecydowanie szersze i masywniejsze. Rowery do downhillu nie muszą za to zapewniać najwyższego poziomu, jeśli chodzi o przekładnię i ilość biegów. Podczas jazdy z góry ma to marginalne znaczenie.

Downhill rower górski nie jest najlepszym rozwiązaniem

Należy podkreślić, że rowery zjazdowe mają niewiele wspólnego z tradycyjnymi „góralami”. Ich budowa jest zupełnie inna, co przekłada się na doznania podczas zjazdów. Downhillowe rowery muszą być niezwykle wytrzymałe i na tyle komfortowe, by wybierać maksymalne uskoki i nieoczekiwane przeszkody pojawiające się na trasie. Dlatego najlepsze rowery na początek dla adepta freeride to przede wszystkim MTB: enduro i hardtail. To najtrafniejsze propozycje dla tych, którzy nie są w stanie wyłożyć kilkunastu tysięcy złotych na sprzęt.

Czy zjazdy freeride to tylko rower?

W tym sporcie specjalne rowery downhillowe to podstawa. Adrenalina musi iść w parze z troską o zdrowie, dlatego potrzebne ci będą akcesoria ochronne. Przede wszystkim uwzględnij pełny kask szczękowy, który docenisz już po pierwszym zjeździe. Po drugie przyda ci się też solidne obuwie. Po pewnym czasie możesz je połączyć z zatrzaskowymi pedałami. W dalszej kolejności zaopatrz się w ochraniacze, rękawice i zbroję. Twój ekwipunek musi być solidnie skompletowany i absolutnie nie możesz pominąć tego etapu. Pamiętaj, że w tym sporcie nie ma czasu na naprawę błędu.

Ekstremalne rowery zjazdowe downhill – podsumowanie

Jeśli interesuje cię stromy zjazd szlakiem górskim, zainwestuj w bardzo dobry sprzęt. Zanim dokonasz zakupu, dobrą opcją jest wypożyczenie profesjonalnego sprzętu – dzięki temu dowiesz się, czy ta dyscyplina jest dla ciebie.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *