Bezpieczny przewóz roweru samochodem – podstawowe zasady

Bezpieczny przewóz roweru samochodem

Planujesz urlop i zamierzasz zabrać ze sobą rower? Przewóz jednośladu może stanowić nie lada zagwozdkę. Podpowiadamy, w jaki sposób zabezpieczyć swój sprzęt, by nie uległ zniszczeniu ani nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jesteś osobą, która stawia na aktywny wypoczynek i nie wyobraża sobie urlopu bez roweru? Na pewno wiesz, że jedną z podstawowych kwestii stanowi jego bezpieczny przewóz samochodem. Do wyboru masz kilka podstawowych rozwiązań, więc na pewno dopasujesz je do swoich potrzeb.

Jedziesz na urlop? Zadbaj o bezpieczeństwo

Przygotowania do urlopu to nie tylko zarezerwowanie noclegu i zapakowanie bagaży oraz sprzętu rekreacyjnego. Jeśli zamierzasz jechać własnym samochodem, koniecznie zadbaj o kwestie bezpieczeństwa. Bardzo ważnym punktem na liście jest sprawdzenie polisy auta. Może się okazać, że właśnie mija jej ważność – w takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie OC Beesafe.

Na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływają nie tylko umiejętności kierowcy, ale także sposób, w jakie zostaną zabezpieczone walizki oraz większy sprzęt. Właśnie dlatego jest bardzo istotne, jak przewozisz rower. Jeśli nie zadbasz należycie o swój jednoślad, musisz liczyć się z jego uszkodzeniem. Poza tym źle przymocowany rower może być także przyczyną wypadku. 

Czy nowa polisa będzie obejmować również takie zdarzenia? Więcej informacji na stronie beesafe.pl.

Przewóz roweru wewnątrz samochodu

Rower możesz przewieźć w bagażniku swojego samochodu. To idealne rozwiązanie w przypadku krótszego wyjazdu za miasto. Jeśli jesteś właścicielem odpowiednio dużego pojazdu (kombi albo SUV), być może nawet nie będzie konieczności powiększać przestrzeni bagażowej poprzez składanie tylnych siedzeń. Jedyne utrudnienie to prawdopodobna konieczność odkręcenia kół od ramy.

Oprócz tego trzeba dobrze zabezpieczyć poszczególne elementy roweru, by nie przesuwały się wewnątrz samochodu. Służą do tego specjalne pokrowce albo szyny, które montuje się w przestrzeni bagażnika. 

Bagażniki rowerowe – dostępne rodzaje

Bywają też sytuacje, w których przewożenie roweru w samochodzie jest niemożliwe. Duża liczba bagaży i komplet pasażerów to powody, dla których trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Najpowszechniejsze to oczywiście bagażniki rowerowe. Ich typ można dobrać do samochodu.

Bagażnik rowerowy montowany na dachu

Bagażnik dachowy to jeden z najchętniej wybieranych modeli. Zanim jednak zdecydujesz się na niego, musisz założyć na dach swojego samochodu belki, na którym będzie można zamontować szynę bagażową (po jednej na każdy egzemplarz roweru). To rozwiązanie należy do najwygodniejszych, ponieważ nie blokuje dostępu do klapy bagażnika. Można zamontować stelaż i nie zdejmować go przez cały sezon. Poza tym rowery przymocowane do dachu auta w żaden sposób nie blokują widoczności.

Bagażnik rowerowy montowany na haku

Bagażnik rowerowy na hak to kolejny sprawdzony sposób na przewóz rowerów. Tu jednak wymagania techniczne mogą okazać się zaporowe – oczywiste jest bowiem, że samochód musi mieć zamontowany hak holowniczy. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dla przewozu rowerów opłaca się go zakładać. Wymaga to nie tylko wizyty u mechanika, ale także w urzędzie komunikacji, by nanieść odpowiednie adnotacje w dowodzie rejestracyjnym. Warto postarać się też o trzecią tablicę rejestracyjną, którą będzie można zamontować na bagażniku. Polskie przepisy zobowiązują kierowców do jazdy z dobrze widocznymi numerami rejestracyjnymi, a większość modeli bagażników rowerowych na hak je zasłania. 

Stelaż montowany do klapy bagażnika

Jeśli nie masz haka ani belek, możesz zdecydować się na stelaż, który montuje się do klapy bagażnika. Taki uchwyt nie wymaga dodatkowych akcesoriów, ale skutecznie blokuje dostęp do bagaży. Wymaga też każdorazowego zakładania i zdejmowania, by normalnie jeździć samochodem. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy przewóz rowerów odbywa się wyłącznie sporadycznie.

Bezpieczny przewóz rowerów – o tym pamiętaj

Wybór sposobu przewozu rowerów to jedno. Kolejnym jest odpowiednie ich zamontowanie i zabezpieczenie, które utrzyma je w miejscu podczas jazdy. Warto co jakiś robić postój, aby móc sprawdzić, czy się osunęły i jak mocne są wiązania.

Oprócz tego trzeba dostosować styl i prędkość jazdy do nowych warunków. Na przykład producenci bagażników dachowych informują, że po zamontowaniu i umieszczeniu tam rowerów maksymalna prędkość nie powinna przekraczać 130 km/h. W każdym przypadku dodatkowy przedmiot, który wystaje poza obręb nadwozia, wpływa na odczucia podczas prowadzenia pojazdu. Zwiększa również poziom spalania.

Aby bezpiecznie przewieźć rower, dobierz dopasowany do modelu auta bagażnik. Należy także dobrze zamocować sprzęt, by nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *