Wymiana pedałów w rowerze – to prostsze niż myślisz!

wymiana pedałów w rowerze

Czeka cię wymiana pedałów w rowerze? Ich odkręcanie i wkręcanie to nic trudnego. Ważne jest tylko, aby pamiętać o kilku prostych zasadach. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej!

Wymiana pedałów w rowerze to zadanie, które możesz zlecić profesjonalistom w serwisie rowerowym. Nie musisz jednak tego robić – jeśli poznasz podstawowe zasady obowiązujące przy odkręcaniu i dokręcaniu, zadbasz o prawidłową pracę tych części rowerowych samodzielnie.

Kiedy musisz wymienić pedały w rowerze?

Wymiana pedałów w rowerze jest konieczna stosunkowo rzadko. Nawet w najtańszych modelach są one wykonane z mocnego, odpornego na obciążenia plastiku. Może się jednak zdarzyć, że pedał połamie się w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Odkręcić i odpowiednio dokręcić oba pedały warto także wówczas, gdy pomiędzy ramieniem korby a pedałami pojawią się luzy utrudniające jazdę.

Wymiana pedałów w rowerze – samodzielnie czy w serwisie rowerowym?

Wymiana pedałów w rowerze to jedna z najprostszych prac związanych z naprawą i konserwacją. Możesz zająć się tym samodzielnie bez obaw o uszkodzenie sprzętu. Jeśli jednak nie masz na to czasu lub brakuje ci pewności siebie, warto zlecić wymianę profesjonalistom. Ofertę wymiany pedałów znajdziesz w cenniku usług niemal każdego warsztatu.

Jak odkręcić pedały rowerowe?

Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas demontażu pedałów, jest sposób mocowania. Każdy pedał ma lewy lub prawy gwint. To ważne, by sprawdzić to przed rozpoczęciem pracy. Jeśli będziesz kręcić w niewłaściwą stronę, to skończy się to niepowodzeniem nawet w przypadku użycia bardzo dużej siły.

Prawy pedał odkręca się kluczem imbusowym lub płaskim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Lewy pedał – odwrotnie. Jeśli wydaje Ci się to trudne do zapamiętania, pomóc może Ci następująca wskazówka: po włożeniu klucza od góry należy nim kręcić w kierunku tyłu roweru.

Jeśli masz problemy z odkręceniem pedałów (i jesteś pewien, że kręcisz w dobrym kierunku), spróbuj użyć smaru w sprayu. Zaaplikuj go w miejsce, gdzie pedał łączy się z korbą i odczekaj kilka minut. Po tym czasie możesz spróbować ponownie.

Jak nasmarować pedały?

Zapieczone pedały to nic przyjemnego. Lepiej temu zapobiec, pamiętając o regularnym smarowaniu tych elementów. Aby nasmarować pedały, wystarczy odkręcić je w opisany powyżej sposób. Do smarowania najlepiej użyć preparatu zapobiegającego zapiekaniu pedałów lub smaru do łożysk.

Zanim nasmarujesz pedały, dokładnie oczyść prawy i lewy gwint w korbie, a następnie nanieś na nie smar. Jeśli zamierasz ponownie zamontować pedały, pamiętaj o tym, by także je dokładnie posmarować. Ten prosty zabieg pozwoli Ci ograniczyć nieprzyjemne trzaski podczas jazdy.

Jeśli zamierzasz zamontować nowe pedały, nie musisz ich smarować. W tym przypadku wystarczy dokładne wyczyszczenie i nasmarowanie gwintu korby.

Jak wkręcić pedały?

Jeśli odkręcanie pedałów poszło ci sprawnie, ich ponowne wkręcenie nie powinno sprawić ci trudności. Aby rzeczywiście tak było, sprawdź oznaczenia poszczególnych części – w widocznym miejscu powinna się znajdować litera L lub P. To będzie dla Ciebie wskazówka, z której strony należy je zamocować.

Pracę możesz zacząć od przykręcania ręką, aby mieć pewność, że mocujesz pedał prosto. Następnie możesz dokładnie dokręcić pedał kluczem. Po zakończeniu montażu przejedź kilka kilometrów i sprawdź, czy pedały pracują prawidłowo.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Wiesz już, że wymiana pedałów w rowerze to zadanie, z którym możesz łatwo sobie poradzić? Wykorzystaj nasze porady i zadbaj o bezpieczną jazdę!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *