Wolnobieg i kaseta – czym się różnią? Jak je wymienić? Poradnik dla początkujących miłośników rowerów

wolnobieg

Wolnobieg to jedna z podstawowych części roweru. Czy wiesz, co odróżnia go od kasety? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jak wymienić i nakręcać wolnobieg. Podpowiemy ci również, jaki mechanizm sprawdzi się lepiej oraz na które marki osprzętu warto zwrócić uwagę.

Samodzielna naprawa lub ulepszanie roweru nie należą do bardzo skomplikowanych czynności, jednak wymagają przyswojenia pewnej wiedzy. Podstawową kwestią jest umiejętność odróżnienia wolnobiegu od kasety. Pierwsze rozwiązanie jest starsze i zapewnia o wiele mniej możliwości udoskonalania roweru. Drugie okazuje się dużo łatwiejsze w montażu i o wiele bardziej praktyczne. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Ta wiedza będzie dla ciebie przydatna już na etapie zakupu jednośladu, dlatego przeczytaj nasz poradnik, jeszcze zanim odwiedzisz sklep rowerowy.

Czym jest wolnobieg rowerowy?

Wolnobieg w rowerze to mechanizm zapadkowy, w skład którego wchodzi kilka zębatek. Mechanizm ten stanowi część układu przeniesienia napędu na tylne koło. System zapadkowy jest tutaj zintegrowany z pozostałymi elementami, dlatego w razie zużycia jakiejś części, trzeba wymienić całość.

Kaseta a wolnobieg – różnice

Zarówno wolnobieg, jak i kaseta montowane są do piasty tylnego koła, a ich funkcja w rowerze jest taka sama. Jako że kaseta jest rozwiązaniem nowszym i ulepszonym, występują różnice w wyglądzie, działaniu i funkcjonalności tych dwóch mechanizmów. Jeśli więc rozglądasz się za rowerem dla siebie, powinieneś rozważyć, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze. Wspomniane układy przeniesienia napędu z przekładni na koło są bardzo podobne. Aby je rozpoznać, zwróć uwagę na:

  • zębatki – wolnobieg zwykle ma ich do 8 rzędów, a kaseta do 12. Nie jest to jednak regułą;
  • oznaczenia, które zazwyczaj znajdują się na najmniejszej zębatce. Wpisz symbol w wyszukiwarkę internetową, a prawdopodobnie dowiesz się więcej o układzie, który posiadasz w swoim rowerze;
  • nakrętka mechanizmu – w przypadku wolnobiegu, po wprowadzeniu pedałów w ruch odwrotny, nakrętka nie obraca się. Jeśli chodzi o kasetę, nakrętka mocująca zębatki na bębenku się kręci.

Kaseta i wolnobieg – co lepsze?

Kaseta to rozwiązanie nowsze i stale ulepszane, dlatego jest chętniej wybierana przez rowerzystów. Mimo to wolnobieg nadal jest dostępny i często stosowany w starszych modelach rowerów. Sprzęt ze starszym mechanizmem zębatkowym jest również o wiele tańszy. Czy jednak warto w tej kwestii oszczędzać? Nie do końca, ponieważ jeśli zdecydujesz się na wymianę wolnobiegu na kasetę nie będzie to możliwe. Układy te nie są kompatybilne dlatego, aby zastosować nowszy mechanizm, należy wymienić również pozostałe moduły lub koła. Takie rozwiązanie okazuje się praktycznie nieopłacalne.

Jakie zalety ma kaseta?

Atutem kasety jest waga – jest ona o wiele lżejsza od wolnobiegu. Łatwiej też ją wymienić lub zastąpić pojedyncze koła zębate nowymi, co w przypadku starszego mechanizmu jest zwykle niemożliwe. Ze względu na to, że w kasecie może występować nawet 12 rzędowy układ, ilość biegów jest wyższa, niż w przypadku wolnobiegu. Kaseta wymaga zastosowania solidnego łańcucha dopasowanego do liczby przełożeń.

Jakie zalety ma wolnobieg?

Czy zatem wolnobieg okazuje się gorszy od kasety? Niestety pod wieloma względami tak jest. Do zalet takiego rozwiązania możemy jednak zaliczyć cenę, dlatego wykorzystuje się je w niskobudżetowych rowerach. Jeśli szukasz jednośladu jedynie na sporadyczne wypady, kwestia tego, który układ został zastosowany, raczej nie będzie miała dla ciebie szczególnego znaczenia.

Wymiana wolnobiegu w rowerze

Aby odkręcić wolnobieg, musisz przygotować specjalny klucz, ściśle dopasowany do układu w twoim rowerze. Niestety, w przypadku wolnobiegów występują różne nakrętki, a więc nie ma tutaj uniwersalnego klucza. Kolejną przeszkodą w wymianie wolnobiegu jest nakrętka kontrująca, która uniemożliwia odkręcenie układu. Z tego powodu, najpierw musisz zdemontować oś z tyłu, a następnie, kiedy już nakrętka nie przeszkadza, możesz włożyć klucz i odkręcić mechanizm. Demontaż tego mechanizmu jest czasem bardzo trudny, ponieważ podczas pedałowania jest on stale dokręcany.

Kaseta rowerowa – wymiana

Jeśli chodzi o kasetę, jej wymiana jest łatwiejsza. Musisz jednak przytrzymać sobie koła zębate za pomocą specjalnego narzędzia z kawałkiem łańcucha. Narzędzie to zwane jest bacikiem. Tak zablokowaną kasetę możesz już odkręcić za pomocą specjalnego klucza.

Wolnobiegi i kasety – najlepsze marki

Decydując się na wymianę wolnobiegu lub kasety, poza technicznymi parametrami warto zwrócić uwagę na materiał, z których układy te zostały wykonane. Mają one wpływ na wytrzymałość oraz masę mechanizmu. Do wyboru masz stal, aluminium oraz tytan, przy czym ten ostatni należy do najdroższych. Wybierając elementy napędu do swojego roweru, warto zwrócić uwagę na ofertę firm, takich jak: Shimano, SRAM, Sunrace oraz Campagnolo.

Czy warto kupić rower z wolnobiegiem?

Na pytanie, czy warto kupić rower z wolnobiegiem, większość, jeśli nie wszyscy kolarze odpowiedzą przecząco. Trzeba przyznać, że jest to o wiele starszy mechanizm i bardziej zawodny od kasety. Warto pamiętać, że wymiana tego układu na kasetę wiąże się z koniecznością zakupu pozostałych modułów. Dlatego też często korzystniejszy okazuje się wybór droższego roweru, który jest już wyposażony w nowoczesny napęd. Takie rozwiązanie polecamy, jeśli zamierzasz ulepszać swój jednoślad.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

przerzutki w piaście

Przerzutki w piaście – ułatwienie czy trudność? Szczery poradnik.

shimano deore

Shimano Deore – wyższa jakość części rowerowych

shimano slx

Shimano SLX M7100 – przegląd komponentów grupy osprzętu rowerowego

Shimano Acera

Shimano Acera – niezawodna grupa osprzętu rowerowego od kultowego producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *