Przerzutki w piaście – ułatwienie czy trudność? Szczery poradnik.

przerzutki w piaście

Nawet krótka wizyta w Holandii, ojczyźnie rowerów miejskich, pozwala zauważyć sporą liczbę jednośladów o większej tylnej piaście i bez systemu zewnętrznych przerzutek. To właśnie rowery, których użytkownicy zdecydowali się na przerzutki w piaście. Czy warto?

Piasta planetarna, czyli zawierająca system kół zębatych gwarantujących możliwość zmiany biegów, to wynalazek z końca XIX w. Już w 1896 r. William Reilly z Salford opatentował dwubiegową przekładnię w piaście. Dla porównania ledwie 9 lat później wynaleziono również przerzutki zewnętrzne – to rozwiązanie Paula de Vivie z alpejskiej Francji.

Dzisiaj, wraz ze znaczącym postępem w rozwoju technologii przekładni, piasty planetarne na dobre zagościły w codziennym użytku rowerzystów miejskich. Jako estetyczny i niezawodny sposób na zmianę biegów cieszą się rosnącą popularnością, ale nie pozostają też bez wad względem klasycznych przerzutek. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za, a jakie przeciw wyposażeniu nowego roweru w przerzutki w piaście.

Cechy wielobiegowej przekładni w piaście

Najczęściej montowane w rowerach przerzutki planetarne to rozwiązania producentów takich jak Shimano, Rohloff, Sturmey-Archer czy Enviolo. Ich cena waha się w szerokim zakresie od 500 do 8000 zł i zależeć będzie od ilości biegów, wagi i rozmiaru. Do swojego zestawu przerzutek w piaście będziesz mógł dobrać manetki obrotowe albo cynglowe, wedle potrzeby na oszczędność rozwiązań.

Jakie piasty wielobiegowe są na rynku?

Z jakości słynie marka Rohloff, a uwagę przykuje jej 14-biegowy model 500/14. Z takim osprzętem będziesz mógł śmiało walczyć z najbardziej górzystymi miastami jak Rzym czy Buenos Aires.

Popularne wśród kupujących są także piasty Shimano Alfine i Shimano Nexus, które mają odpowiednio 11 i 8 biegów. Najtańszy 3-biegowy Sturmey Archer Freehub CS-RK3 będzie też najlżejszy i może wystarczyć użytkownikom rowerów na nizinach.

Dlaczego warto wybrać przerzutki w piaście?

Wybór przekładni planetarnej wiąże się z kilkoma wygodnymi dla jazdy miejskiej korzyściami. Być może po przeczytaniu tego artykułu zdecydujesz się na drugi rower z takim systemem przeznaczony do miasta?

Czystość i niezawodność

Co najważniejsze, cały system pozostaje zamknięty w trakcie użytkowania, tak że do środka nie dostaje się błoto i piasek. Izolacja od warunków atmosferycznych gwarantuje wysoką niezawodność i praktyczną samowystarczalność w utrzymaniu. Biegi w piaście są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają częstego serwisu i pozostają czyste.

Łatwe ruszanie na światłach

Ciekawostką i dużą korzyścią na miejskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną jest możliwość zmiany biegów w trakcie postoju. Do działania piasta z przerzutkami nie potrzebuje ruchu, tak że znika częsty rowerowy problem trudności w ruszaniu z wysokiego biegu.

Zmiana przełożenia okazuje się też szybsza niż w systemach zewnętrznych, nawet mimo możliwych większych oporów zębatek.

Bezpieczeństwo i odporność na usterki

Systemy przełożeń w piaście nie posiadają wystających elementów, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia w transporcie i przy upadku roweru.

Łańcuch przy piaście planetarnej nie jest zawieszony na rozbudowanej kasecie, pozostaje stale napięty i dlatego będziesz mógł spodziewać się, że rzadziej będzie spadał.

Trudności w regulacji, czyli wady rowerów z piastą planetarną

Mimo opisanej wygody mini skrzyni biegów w piaście kolarze zawodowi i turystyczni wybiorą prawie zawsze przerzutki zewnętrzne. Dzieje się tak z kilku powodów.

Zakres przełożeń

Przede wszystkim przerzutki zewnętrzne dostarczą szerszego zakresu przełożeń. Oznacza to, że przy tej samej kadencji i rozmiarze kół pojedziesz szybciej na najwyższym biegu. W najlepszej 14-biegowej piaście zakres przełożeń wyniesie 526%, co wciąż pozostaje niedaleko od 661% w napędzie Shimano w wersji 3×11. Jednak już przykładowa piasta Sturmey Archer z 3 biegami umożliwi ledwie 177%.

Walka o każdy gram, czyli jak oszczędzić na wadze

Przerzutki w piaście będą na pewno lżejsze. To niepodważalny argument dla długodystansowców i profesjonalistów. Czy wiesz, że piasta planetarna może ważyć do 2500 gram?

Zaawansowany serwis – szukaj w wielkich miastach

Wielu odstraszyć może cena i trudności z serwisem zepsutej piasty. Nie każdy serwis podejmie się bowiem ingerencji wewnątrz piasty, co może zmusić do dłuższych poszukiwań usługodawcy.

Trudność powstaje także przy regulacji napięcia łańcucha. By jej dokonać należy przesuwać całe koło z napędem, co jest bardziej czasochłonne.

Wymiana dętki nie taka prosta

Linka obsługująca przerzutki w piaście może utrudniać zdjęcie tylnego koła, a co za tym idzie wymianę dętki. W swoim rowerze holenderskim prawie na pewno poświęcisz więcej czasu na podłączanie i rozłączanie przerzutek.

Rower miejski z przerzutką w piaście – idealny do dojazdów?

Jeśli zamierzasz kupić rower, który wykorzystasz do dojazdów w mieście, wybór przerzutek w piastach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie trzeba będzie tak często ich serwisować, a estetyka tylnej przerzutki zapewni przewagę wyglądu. Pewnym ograniczeniem może okazać się mniejsza liczba biegów i waga, ale w jeździe miejskiej to rzadko podstawowe czynniki przewagi.

Jeśli jednak potrzebujesz lekkiego i wytrzymałego roweru do jazdy górskiej albo podróży rowerowych, o wiele częściej zdecydujesz się na różnorodną gamę i wagowe zalety przerzutek zewnętrznych. Ważna będzie też szeroka dostępność części zamiennych, zwłaszcza gdy znajdziesz się w egzotycznych lokalizacjach.

Na potrzeby miasta możesz też rozważyć zakup roweru z ostrym kołem albo jednobiegowego, skutecznie redukując koszty. Do podjęcia decyzji o rodzaju przerzutek w każdym wypadku warto się przygotować i przetestować kilka alternatywnych rozwiązań w docelowych warunkach jazdy.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

shimano deore

Shimano Deore – wyższa jakość części rowerowych

shimano slx

Shimano SLX M7100 – przegląd komponentów grupy osprzętu rowerowego

wolnobieg

Wolnobieg i kaseta – czym się różnią? Jak je wymienić? Poradnik dla początkujących miłośników rowerów

Shimano Acera

Shimano Acera – niezawodna grupa osprzętu rowerowego od kultowego producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *