Shimano Acera – niezawodna grupa osprzętu rowerowego od kultowego producenta

Shimano Acera

Shimano Acera to grupa osprzętu zajmująca ważne miejsce w portfolio znanego japońskiego producenta. Przerzutki do rowerów MTB i nie tylko są bardzo cenione przez rowerzystów. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem.

Niska cena oraz solidna budowa to znaki rozpoznawcze niemal wszystkich grup Shimano. Rowerzyści z całego świata bardzo cenią ten sprzęt ze względu na dobry stosunek jakości do ceny oraz potwierdzoną w wielu próbach niezawodność. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem dobrej przerzutki tylnej, być może to Acera będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.

Co wyróżnia markę Shimano?

Shimano to japońska firma produkująca osprzęt rowerowy. Aktywnie działa na rynku od ponad stu lat i w tym czasie osiągnęła status niemal kultowej. Wszystko ze względu na dużą różnorodność oraz niezawodność sprzętu. Nawet osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z kolarstwem kojarzą markę Shimano.

Świetnej jakości przełożenia oraz inne elementy osprzętu zostały tutaj podzielone na grupy. Jedną z nich jest Acera, przeznaczona do amatorskich zastosowań, ale jednocześnie ceniona za doskonałą jakość.

Acera 8 – opis osprzętu

Grupa Acera jest opisywana przez producenta jako precyzyjna i bardzo dokładna. Ten sprzęt rowerowy ma za zadanie zapewnić jadącemu bezpieczeństwo i pewność, które gwarantowane są przez znaczną siłę hamowania.

Co znajdziemy w tej grupie? W jej skład wchodzą:

  • manetki w technologii SIS;
  • klamkomanetki, które obsługują osiem tylnych i trzy przednie tarcze;
  • mechanizm korbowy na kwadrat;
  • przednia przerzutka;
  • tylna przerzutka SGS;
  • miski suportu;
  • różne wersję kasety zębatek;
  • hamulce mechaniczne lub tarczowe;
  • piasty z mocowaniem tarcz;
  • piasty w standardzie QR.

Acera 8, czyli popularna „ósemka”, uchodzi za rodzinę sprzętu o dosyć podstawowym zastosowaniu. Wyróżnia się dobrą ceną i świetną funkcjonalnością. W droższych rowerach znajdziesz już o stopień bardziej zaawansowaną Acerę 9.

Zmiany w Acera 9

Jakie zmiany wprowadzono w wersji numer 9? Lista ulepszeń nie jest krótka! Mamy tu do czynienia z dwoma wersjami napędu: 3×9 i 2×9. W tej drugiej wersji zastosowano mechanizm korbowy, który pojawia się również w „lepszej” rodzinie Shimano – Alivo.

Ponadto ulepszono również:

  • piasty – występują już nie tylko w standardzie QR, ale również 100×15 oraz 142×12;
  • dźwignie do hamulców X-brake – do ich obsługi zastosowano mechanizm korbowy oraz przerzutki typowe dla grup trekkingowych;
  • przedni mechanizm zmiany biegów wykonano w technologii Side Swing. Dzięki temu korzystanie z przerzutek jest bardziej płynne i lżejsze;
  • przednia przerzutka została wykonana w technologii Top Swing,
  • do mechanizmu korbowego na kwadracie dodano także taką ze zintegrowaną osią.

Shimano Acera czy Alivio?

Zarówno rodzina osprzętu Acera, jak i nieco bardziej zaawansowane Alivio są chętnie stosowane w rowerach trekkingowych i MTB. Z tego powodu wielu rowerzystów zastanawia się, którą z nich warto wybrać.

Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ te dwie rodziny sprzętu rowerowego Shimano wiele łączy. Trzeba jednak zaznaczyć, że mogą one być porównywane wyłącznie wtedy, kiedy zestawimy ze sobą Alivo oraz Acera 9. Generacja 8 pozostaje daleko w tyle.

Cały osprzęt Acery waży nieco mniej, jest także znacznie tańszy. Różnica na komplecie jednego i drugiego może wynosić nawet dwieście złotych.

Shimano Acera – cena

Ile trzeba zapłacić za omawianą grupę osprzętu? Wiele zależy oczywiście od tego, czy w sklepie rowerowym zamierzasz kupić wyłącznie przerzutki, czy cały komplet. Jeżeli masz w planach to drugie, to będziesz musiał przygotować się na wydatek od 700 do 800 złotych.

Shimano Acera – podsumowanie

Shimano Acera to przerzutka przeznaczona do amatorskich zastosowań, ale jednocześnie bardzo trwała, wygodna w użytkowaniu i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Acera nie jest być może tak popularna jak nieznacznie droższe i nieco lepsze Alivio, jednak z pewnością zapewni ci bezpieczeństwo podczas rowerowych aktywności.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

przerzutki w piaście

Przerzutki w piaście – ułatwienie czy trudność? Szczery poradnik.

shimano deore

Shimano Deore – wyższa jakość części rowerowych

shimano slx

Shimano SLX M7100 – przegląd komponentów grupy osprzętu rowerowego

wolnobieg

Wolnobieg i kaseta – czym się różnią? Jak je wymienić? Poradnik dla początkujących miłośników rowerów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *