Ustawienie wysokości siodełka w rowerze – jak ustawić siodełko w rowerze? Regulacja siodełka i kierownicy – prawidłowa pozycja na rowerze

jak ustawić siodełko w rowerze

Jak ustawić siodełko w rowerze? W jaki sposób najlepiej ustawić siodełko i kierownicę? Dowiedz się, dlaczego to tak ważne aspekty i nie wolno ich pomijać przed rozpoczęciem jazdy. Przeczytaj!

Każdy rowerzysta powinien dbać o swoje zdrowie i komfort jazdy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie wyregulowanie siodełka w rowerze. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o właściwej pozycji w czasie jazdy na jednośladzie. Chcesz dowiedzieć się, jak ustawić siodełko w rowerze? Przeczytaj!

Dlaczego ustawienie siodełka w rowerze jest tak ważne?

Jazda na rowerze musi być jak najbardziej bezpieczna, a przy tym wygodna i komfortowa. W efekcie można cieszyć się przemierzaniem kolejnych kilometrów i przyjemnym pedałowaniem. Nie wszyscy wiedzą, że źle wyregulowane siodełko i kierownica może doprowadzić do powstawania kontuzji. Najczęstszymi problemami są bóle szyi, ramion, pleców oraz kolan. Pozycja za kierownicą różni się jednak w zależności od typu roweru. Jeśli poruszasz się na rowerze MTB kąt nachylenia siodełka będzie inny niż w przypadku roweru szosowego.

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Odpowiednie ustawienie pozycji na rowerze i dostosowania wysokości kierownicy powinny być pierwszymi czynnościami, jakie wykonasz przed rozpoczęciem jazdy. Istnieje kilka metod na odpowiednie dopasowanie tych elementów. Jak ustawić siodełko w rowerze? Najpopularniejsze metody to: przód-tył, pięta na pedale, Holmesa i LeMonda. Stosunkowo prosta jest metoda LeMonda, która polega na zmierzeniu długości wewnętrznej strony nogi i pomnożeniu tej wartości przez 0,883. Wynik jest środkiem suportu a górą siodełka.

Prawidłowa pozycja siodełka i kierownicy w czasie jazdy na rowerze

Pozycję za kierownicą można dostosować na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak ustawienie siodełka w poziomie i pionie. Przesunięcia można dokonywać również pod różnymi kątami. Do tego można ustawić wysokość kierownicy. Pamiętaj, że złe ustawienie znacząco pogorszy twój komfort jazdy na rowerze.

Metoda ustawienia siodełka 109%

Dalej nie wiesz, jak ustawić siodełko w rowerze? Najstarszym sposobem na dopasowanie odpowiedniej wysokości siodełka w rowerze szosowym, miejskim lub trekkingowym jest skorzystanie z tzw. metody 109%. Umożliwia ona obliczenie odległości między górną częścią siodełka a środkiem osi pedału. W tym celu powinieneś włożyć buty do jazdy na rowerze, stanąć pod ścianą i włożyć cienką książkę między nogi. Musi ona przylegać do krocza tak samo, jak siodełko. Następnie należy zaznaczyć miejsce, w którym znajduje się górna krawędź książki, a wynik mnoży się przez 109%.

Ustawienie siodełka rowerowego metodą „pięta na pedale”

To bez wątpienia najprostszy sposób na ustawienie wysokości siodła w rowerze. Polega on na umieszczeniu pięty na pedale w momencie jego najniższego ułożenia. Ważne jest, aby unikać zgięcia nogi – musi ona być wyprostowana. Następnym etapem jest uregulowanie rury podsiodłowej tak, aby miednica pozostawała w pozycji poziomej w trakcie jazdy na siedząco.

Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze i kąt nachylenia?

W zależności od rodzaju roweru pozycja za kierownicą nieco się różni. Z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób ustawić wysokość siodełka i kąt nachylenia. W przypadku roweru:

  • trekkingowego – powinieneś zachować kąt między ramieniem a tułowiem nie mniejszy niż 90 stopni. Najważniejszy jest twój komfort, więc pamiętaj, by wysokość kierownicy pozostawała na tej samej wysokości co siodełko;
  • szosowego – warto skorzystać z metody LeMonda lub Holmesa, która pozwoli precyzyjnie dostosować kierownicę w rowerze. Pozycja siodełka powinna być pozioma. W tym przypadku im większe zgięcie rąk, tym większa aerodynamika jazdy;
  • MTB – gdzie kierownica znajduje się najczęściej poniżej siodełka. Wszystko w celu uzyskania jak najniższego środka ciężkości.

Siodełko rowerowe – błędy w ustawianiu siodełka

Wiesz już, jak ustawić siodełko w rowerze. A czy wiesz, jakich błędów należy unikać przy tej czynności? Bardzo powszechnym problemem jest ciągłe poprawianie pozycji, które powoduje szybsze męczenie się i ciągły dyskomfort. Poza tym źle dobrane siodełko i ułożenie go zbyt wysoko lub nisko może skutkować problemami z kolanami, kręgosłupem i ramionami. Warto wiedzieć, że prawidłowe ustawienie siodełka ma istotny wpływ na zdrowie.

Jeśli nie chcesz mieć problemów ze stawem kolanowym, rzepką lub kręgosłupem, powinieneś wiedzieć, jak należy ustawić siodełko w rowerze. Ustawienie kierownicy i siodełka jest niezwykle istotne w kontekście zdrowia i ograniczenia ryzyka kontuzji.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego

szytka czy opona

Szytka czy opona? Na co postawić?

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

Czy treningowy rower magnetyczny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *