Idealny rower dla 6-latka

rower dla 6 latka

Rowerek dziecięcy jest szczególnie ważny dla rozwoju twojej pociechy, ponieważ dzięki niemu malec może pokonywać pierwsze odległości, uprawiając sport. Jak wybrać idealny model, by dziecko zapamiętało go na długo jako jedną z ulubionych zabawek?

Dorośli, wybierając rower dla dziecka, często kierują się przede wszystkim jego wyglądem i ewentualnie wagą. Istnieje jednak wiele innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, by jednoślad na długo służył maluchowi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Rower dziecięcy na miarę potrzeb

Chcąc wybrać jak najlepszy, najbardziej dopasowany do dziecka model roweru, trzeba tak naprawdę obejrzeć ich co najmniej kilka- i to od opon po kierownicę. To ważne, ponieważ twoja pociecha może nim rozwijać pewne prędkości, a dla niedoświadczonego jeżdżącego nieodpowiedni sprzęt w takich okolicznościach może być niebezpieczny.

Rama rowerka musi być lekka, a zarazem stabilna. Malec musi pewnie siedzieć i móc utrzymać pojazd w równowadze, niezależnie od tego, czy ma cztery, trzy, czy może dwa kółka. Dobrze sprawdzić razem z dzieckiem, czy waga rowerka mu odpowiada.

Kolejnym ważnym aspektem jest hamulec. W zależności od tego, jak rozwinięta jest koordynacja dziecka, możesz zaproponować mu hamowanie ręką lub nogami. Trzeba wcześniej obserwować kilkulatka i poznać jego preferencje.

Siodełko musi być regulowane o minimum 6 cm. W końcu zależy nam, by malec korzystał z rowerka przynajmniej dwa sezony. Sześciolatki rosną bardzo szybko, dlatego to ważne jest, by sprzęt mógł „rosnąć razem z dzieckiem”.

Czy górski rower dla 6-latka to dobry pomysł?

Lekki rower górski mógłby być dobrym pomysłem na pierwszy „poważny” jednoślad, jednak wszystko zależy od tego, czy dziecko nie jest zagrożone różnego rodzaju skrzywieniami kręgosłupa oraz czy jego zmysł równowagi pozwalałby na samodzielne przemieszczanie się tego typu sprzętem. Jazda na rowerze powinna być dla dziecka przyjemnością i na tym warto byłoby się skupić. W tego typu rowerach trzeba zmieniać przerzutki, a z tym średnio skoordynowany sześciolatek mógłby sobie nie poradzić.

Bezpieczeństwo młodego kolarza

Wybierając pierwszy rower, trzeba zwrócić uwagę na to, czy można do niego dołączyć dodatkowe boczne koła rączkę z tyłu, by rodzic mógł wygodnie pomagać dziecku przy jeździe na dwóch kółkach. Pierwsze jazdy mogą być pełne upadków, a większe kółka niż w przypadku rowerka biegowego mogą nieco stresować dziecko. Aby więc zmaksymalizować przyjemność z jazdy, należy wspierać dziecko, by nie poddawało się przy pierwszych nieudanych próbach i zaoferować swoją pomoc.

Kask rowerowy tak jak ochraniacze, jest niezbędnym elementem rowerowych wycieczek. Nawet w trakcie jazdy po równym terenie może zdarzyć się nieprzyjemny upadek, którego wolelibyśmy uniknąć. Trzeba przynajmniej minimalizować jego skutki, a wspomniany osprzęt robi to wystarczająco.

Rower dla 6-latka i dodatkowe wyposażenie

Odpowiedni rower dla dziecka powinien posiadać kilka elementów, które mogą być przydatne podczas krótkich i tych nieco dłuższych wypadów. Mowa tu między innymi o koszyku zamocowanym na kierownicy, w którym dziecko może ułożyć bidon z wodą lub odzież na zmianę. Starsze dziecko może zdecydować się na bagażnik z tyłu, ewentualnie wykonany z materiału, zapinany na suwak, dopinany do tylnej części ramy i koła. To wygodny schowek na dokumenty i drobne przedmioty. Ważny jest także błotnik, który zapobiega brudzeniu się obuwia i spodenek dziecka. Czyśćcie regularnie ten element rowerka, by nie pękał od nadmiaru zabrudzeń.

Zakup roweru dla 6-latka może okazać się wyzwaniem, jednak znając najbardziej pożądane parametry dotyczące bezpieczeństwa jazdy, nie powinieneś mieć z tym problemu.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *