Rower dla 5-latka – zachęta do sportu

rower dla 5 latka

Ruch jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Świetnie, jeśli można uprawiać sporty wspólnie. Dobrym pomysłem na spędzanie czasu w tym stylu jest jazda na rowerze. Jak wybrać rower dla 5-latka, będący tym idealnym, by dziecko chętnie na niego wsiadało?

Wiele dzieci zaczyna swoją przygodę ze sportem od hulajnogi lub rowerka biegowego. Kolejny pojazd powinien być wyposażony przynajmniej w trzy kółka, a dziecko ma na nim nauczyć się sprawnego wprawiania pojazdu w ruch. Zatem niezależnie od początków kilkulatka, należy zadbać o kilka detali, by dziecku jeździło się komfortowo.

Kupno roweru dla dziecka. Od czego zacząć?

Rower dziecięcy powinien miło kojarzyć się pięciolatkowi, aby zachęcić go do nauki nowej umiejętności. Oprócz tak oczywistych elementów, jak wygodne siodełko, weź pod uwagę wzrost kilkulatka i tempo, w jakim malec zyskuje kolejne centymetry. Chodzi o regulację – im bardziej można podwyższyć siedzisko, tym dłużej twoja pociecha będzie mogła korzystać z jednego pojazdu.

Bardzo ważne są także lekka rama i zabezpieczona kierownica z gumowymi nakładkami – chodzi o to, że w razie upadku malec może uszkodzić swoje zęby – kiedy kierownica ma odpowiednie obicie, nie stanowi to tak dużego zagrożenia. Wspomniane gumowe nakładki mają za zadanie utrzymać w jednej pozycji dłonie, by zapobiec ich ześlizgiwaniu się – to z kolei wpływa na utrzymywanie równowagi.

Warto też wybrać model ozdobiony ulubionymi postaciami z bajki, co rozwija wyobraźnię i buduje motywację do korzystania ze sprzętu.

Bezpieczny rowerek – hamulce, rama itd.

Lekka rama to podstawa dziecięcego rowerka. Nie powinna ona być zbyt ciężka, by w razie upadku nie zmiażdżyć stopy małego kolarza lub nie spowodować nieprzyjemnych stłuczeń. Poza tym dziecko musi móc z łatwością ją udźwignąć, aby np. bezpiecznie odstawić rowerek na miejsce.

Pedały nie mogą być zbyt śliskie. Nie powinny też mieć osłonek na palce – w razie wypadku malec powinien móc łatwo uwolnić stopę.

Lekki rower, z odpowiednimi zabezpieczeniami i odkrytymi pedałami to jeszcze nie wszystko, by móc stwierdzić, że jednoślad jest odpowiedni dla osoby, która dopiero zaczyna uczyć się na nim poruszać. Bezpieczny rowerek dziecięcy powinien być wyposażony w hamulce, które bez trudu zatrzymają pojazd przed przeszkodą lub podczas jazdy z górki. To ważne, zwłaszcza jeśli malec dopiero zaczyna poruszać się na dwóch kołach.

Ostatnią rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest osłona łańcucha. Powinna zapobiegać wciągnięciu spodenek lub sznurówek, a także zapobiec skaleczeniu nogi łańcuchem w razie upadku, który na pewno na początku zdarzy się nie raz.

Udane rodzinne wycieczki rowerowe

Należy uzbroić w cierpliwość. Dzieci w wieku 5 lat nie zawsze doskonale radzą sobie z jednoczesną jazdą i utrzymywaniem równowagi. Rower 14-calowy (chodzi o średnicę kół) na początku dużym wyzwaniem dla kilkulatka.

Każde początki są trudne. Tak samo te związane z kupowaniem sprzętów, jak i próby jeżdżenia na nich – mogą nie być udane, ale warto wyciągać z nich wnioski i próbować dalej.

Pierwszy jednoślad z pewnością będzie tym, o którym dziecko długo nie zapomni. Twoja pociecha z pewnością bardzo szybko nauczy się jeździć na nim i czerpać z tego prawdziwą przyjemność, oczywiście oprócz korzyści związanych z jego zdrowiem i kondycją.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *