Rower dla dorosłego – dobieramy rozmiar kół i wielkość ramy

rower dla dorosłego

Odwiedzając sklep rowerowy z zamiarem zakupu nowego jednośladu, możesz mieć dylemat, jaki wybrać rozmiar kół albo która rama będzie pasowała do twojej budowy ciała. W prostym ujęciu przedstawiamy, jak dobrać rower dla dorosłego, tak by wygodnie służył na lata.

Często jednorazowa wizyta u sprzedawcy nie wystarczy, by określić dopasowany do wzrostu rozmiar roweru i dobrać typ roweru do potrzeb. Warto odbyć dłuższą jazdę próbną, ale także kierować się kilkoma zupełnie podstawowymi obliczeniami opartymi o wzrost i długość nóg użytkownika.

Przejrzyj nasz zwięzły poradnik z praktycznymi tabelami i dowiedz się, jak wybrać rower dla dorosłego.

Trekkingowy? Szosowy? Górski? Rozmiar kół i typ roweru

Pierwszą kwestią będzie zawsze typ roweru i wykorzystywany w nim rozmiar kół. Tutaj nie można wypracować prostej zależności od wzrostu i właściwie cała gama większych i mniejszych obręczy pozostaje do dyspozycji. Dla dobrego wyboru ważne będzie przeznaczenie roweru i jego funkcja.

 • Rower trekkingowy lub crossowy będzie miał koła 28 cali i wykorzystasz go do wycieczek terenowych po większości dróg, ale też do sporadycznej jazdy miejskiej.
 • Rower miejski zagwarantuje ci wygodną wyprostowaną pozycję i koła w rozmiarze 26 lub 28 cali. Wielkość koła wpłynie na łatwość utrzymania prędkości.
 • Rower szosowy to wybór dla asfaltowych długodystansowców, dla których liczy się prędkość i oszczędność wagi. Koła 26 cali to szosowy standard.
 • Rower MTB (górski) zabierzesz w trudny teren, gdzie zapewni komfort amortyzacji i większe bezpieczeństwo zjazdów. Od jakiegoś czasu pojawiły się w tym segmencie nowe standardy kół 29 i 27,5 cala. Tutaj też warto wykorzystać opony bezdętkowe.
 • Inne szczegółowe funkcjonalności rowerów wprowadzą unikalne rozwiązania na bardziej szczegółowe potrzeby. Pomyśl o rowerach gravelowych, enduro czy wyprawowych, jeśli doskonale wiesz, do czego wykorzystasz swój zakup.

Jak dobrać rozmiar roweru?

Drugie, kluczowe dla komfortu jazdy zagadnienie to rozmiar ramy. W każdym segmencie i przy każdym rozmiarze kół rowerowych znajdziesz większe i mniejsze ramy roweru. Zupełnie osobnym, niezależnym parametrem będzie też wysokość siodełka.

W czym mierzyć rozmiar ramy?

Wielkość ramy mierzymy w trzech systemach:

 • w calach. W rowerach dla dorosłych ramy mogą mieć od 16 do 26 cali. Rowerki dziecięce oraz modele dla osób o niższym wzroście to odpowiednio mniejsze ramy i często inna ich geometria.
 • w centymetrach. To równie częsty i bardziej precyzyjny sposób podawania rozmiaru. Posłuży nam przy obliczeniach, którą pomogą w wyborze odpowiedniego roweru.
 • za pomocą rozmiarówki: np. S, M, L. Niektóre firmy pewnym standardowym rozmiarom ramy przypisują kategorie. Taka rozmiarówka może być inna dla każdego producenta.

Jak dopasować wysokość ramy do wzrostu?

W tym celu posłużą nam dwa sposoby. Pierwszy i mniej precyzyjny z nich to skorzystanie z tabeli.

WzrostRama na kołach 26”Rama na kołach 28”
160-165 cm40 cm42-45 cm
165-175 cm40-45 cm45-50 cm
175-180 cm45-50 cm49-53 cm
180-185 cm50-53 cm53-56 cm
>185 cm53-56 cm56-59 cm

Drugi sposób to zmierzenie długości kończyn w centymetrach, od krocza do płasko postawionej stopy, i pomnożenie go przez odpowiedni współczynnik. Wynik da nam właściwy rozmiar ramy.

 • Dla rowerów crossowych, trekkingowych, turystycznych i rekreacyjnych współczynnik to 0,63.
 • Dla rowerów górskich 0,61 lub 0,57.
 • Dla rowerów szosowych – 0,65.
 • Rower dla dziecka – 0,61.

Rower dla dorosłego – testuj zanim kupisz

Dla każdego, kto jeździł na rowerze niedopasowanym, niemałym odkryciem i zwiększeniem wygody będzie pierwszy rower na wymiar. Dostosowanie roweru do planowanej dla niego funkcji oraz do twojej budowy ciała powinno być pierwszym krokiem na ścieżce zakupu. Dopiero w dalszych etapach będziesz mógł zastanowić się nad osprzętem jak amortyzator, przerzutki czy hamulce. Rozmiar kół i ramy będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli zamierzasz wykorzystać rower na dłuższe, wymagające wyprawy. Wykonaj kilka prostych obliczeń, dobrze przetestuj wybraną wielkość i ciesz się wygodą!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *