Rower dla dorosłego – dobieramy rozmiar kół i wielkość ramy

rower dla dorosłego

Odwiedzając sklep rowerowy z zamiarem zakupu nowego jednośladu, możesz mieć dylemat, jaki wybrać rozmiar kół albo która rama będzie pasowała do twojej budowy ciała. W prostym ujęciu przedstawiamy, jak dobrać rower dla dorosłego, tak by wygodnie służył na lata.

Często jednorazowa wizyta u sprzedawcy nie wystarczy, by określić dopasowany do wzrostu rozmiar roweru i dobrać typ roweru do potrzeb. Warto odbyć dłuższą jazdę próbną, ale także kierować się kilkoma zupełnie podstawowymi obliczeniami opartymi o wzrost i długość nóg użytkownika.

Przejrzyj nasz zwięzły poradnik z praktycznymi tabelami i dowiedz się, jak wybrać rower dla dorosłego.

Trekkingowy? Szosowy? Górski? Rozmiar kół i typ roweru

Pierwszą kwestią będzie zawsze typ roweru i wykorzystywany w nim rozmiar kół. Tutaj nie można wypracować prostej zależności od wzrostu i właściwie cała gama większych i mniejszych obręczy pozostaje do dyspozycji. Dla dobrego wyboru ważne będzie przeznaczenie roweru i jego funkcja.

 • Rower trekkingowy lub crossowy będzie miał koła 28 cali i wykorzystasz go do wycieczek terenowych po większości dróg, ale też do sporadycznej jazdy miejskiej.
 • Rower miejski zagwarantuje ci wygodną wyprostowaną pozycję i koła w rozmiarze 26 lub 28 cali. Wielkość koła wpłynie na łatwość utrzymania prędkości.
 • Rower szosowy to wybór dla asfaltowych długodystansowców, dla których liczy się prędkość i oszczędność wagi. Koła 26 cali to szosowy standard.
 • Rower MTB (górski) zabierzesz w trudny teren, gdzie zapewni komfort amortyzacji i większe bezpieczeństwo zjazdów. Od jakiegoś czasu pojawiły się w tym segmencie nowe standardy kół 29 i 27,5 cala. Tutaj też warto wykorzystać opony bezdętkowe.
 • Inne szczegółowe funkcjonalności rowerów wprowadzą unikalne rozwiązania na bardziej szczegółowe potrzeby. Pomyśl o rowerach gravelowych, enduro czy wyprawowych, jeśli doskonale wiesz, do czego wykorzystasz swój zakup.

Jak dobrać rozmiar roweru?

Drugie, kluczowe dla komfortu jazdy zagadnienie to rozmiar ramy. W każdym segmencie i przy każdym rozmiarze kół rowerowych znajdziesz większe i mniejsze ramy roweru. Zupełnie osobnym, niezależnym parametrem będzie też wysokość siodełka.

W czym mierzyć rozmiar ramy?

Wielkość ramy mierzymy w trzech systemach:

 • w calach. W rowerach dla dorosłych ramy mogą mieć od 16 do 26 cali. Rowerki dziecięce oraz modele dla osób o niższym wzroście to odpowiednio mniejsze ramy i często inna ich geometria.
 • w centymetrach. To równie częsty i bardziej precyzyjny sposób podawania rozmiaru. Posłuży nam przy obliczeniach, którą pomogą w wyborze odpowiedniego roweru.
 • za pomocą rozmiarówki: np. S, M, L. Niektóre firmy pewnym standardowym rozmiarom ramy przypisują kategorie. Taka rozmiarówka może być inna dla każdego producenta.

Jak dopasować wysokość ramy do wzrostu?

W tym celu posłużą nam dwa sposoby. Pierwszy i mniej precyzyjny z nich to skorzystanie z tabeli.

WzrostRama na kołach 26”Rama na kołach 28”
160-165 cm40 cm42-45 cm
165-175 cm40-45 cm45-50 cm
175-180 cm45-50 cm49-53 cm
180-185 cm50-53 cm53-56 cm
>185 cm53-56 cm56-59 cm

Drugi sposób to zmierzenie długości kończyn w centymetrach, od krocza do płasko postawionej stopy, i pomnożenie go przez odpowiedni współczynnik. Wynik da nam właściwy rozmiar ramy.

 • Dla rowerów crossowych, trekkingowych, turystycznych i rekreacyjnych współczynnik to 0,63.
 • Dla rowerów górskich 0,61 lub 0,57.
 • Dla rowerów szosowych – 0,65.
 • Rower dla dziecka – 0,61.

Rower dla dorosłego – testuj zanim kupisz

Dla każdego, kto jeździł na rowerze niedopasowanym, niemałym odkryciem i zwiększeniem wygody będzie pierwszy rower na wymiar. Dostosowanie roweru do planowanej dla niego funkcji oraz do twojej budowy ciała powinno być pierwszym krokiem na ścieżce zakupu. Dopiero w dalszych etapach będziesz mógł zastanowić się nad osprzętem jak amortyzator, przerzutki czy hamulce. Rozmiar kół i ramy będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli zamierzasz wykorzystać rower na dłuższe, wymagające wyprawy. Wykonaj kilka prostych obliczeń, dobrze przetestuj wybraną wielkość i ciesz się wygodą!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

zdjęcie kolarza po wygraniu zawodów sposrotwych

Statuetki na zamówienie dla najlepszych kolarzy

rower śnieżny

Rower śnieżny. Jazda po śniegu, jednoślady elektryczne

orbitrek czy rower

Orbitrek czy rower stacjonarny – Co daje lepsze efekty?

przechowywanie roweru

Przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *