Grupy Shimano bez tajemnic – poznaj grupy osprzętu japońskiego producenta

grupy shimano

Na początku rowerowej przygody wybór odpowiedniej grupy osprzętu może wydawać się tajemnicą. Najpopularniejszym producentem grup osprzętu jest Shimano i to ich ofertę pomagamy dziś poznać.

Grupa osprzętu to zbiór części rowerowych jednego producenta. Łączy je wspólna nazwa, poziom jakości i kategoria cenowa. W skład grupy wchodzą części, takie jak:

  • 2 klamkomanetki (lub klamki i manetki osobno);
  • 2 hamulce, przedni i tylny;
  • 2 przerzutki, przednia i tylna;
  • komplet łożysk sterowych;
  • 1 suport;
  • korbowód (korba + tarcze);
  • łańcuch;
  • kaseta lub wolnobieg.

W skład niektórych grup sprzętowych wchodzić będą także:

  • sztyca siodełka;
  • 2 piasty;
  • para pedałów;
  • kable i pancerze.

Shimano, tak jak pozostali producenci osprzętu, swoje grupy przeznacza dla rowerów szosowych, górskich, gravelowych. ale także innych typów jednośladów. Rozwiązania różnią się przeznaczeniem, ale także na zasadzie hierarchii precyzją działania i niezawodnością. Przyjrzyjmy się grupom Shimano zarówno dla jazdy profesjonalnej, jak i rekreacyjnej.

Grupy Shimano dla rowerów szosowych

Rozwój kolarstwa profesjonalnego wiąże się z coraz doskonalszymi rozwiązaniami sprzętowymi, a zwykli użytkownicy rowerów szosowych korzystają na rozwoju technologii, dysponując większym dostępem do sprzętu. Nierzadko znacząco zmienia on doświadczenie jazdy. Grupy osprzętu marki Shimano dla szos uszeregowaliśmy od najwyższych pod kątem zaawansowania po podstawowe.

Shimano Dura-Ace

Najlepszy wybór dla profejsonalistów i wymagających klientów to Dura-Ace. Wyposażone jest w elektroniczny system zmiany biegów i łączność Bluetooth z aplikacją w telefonie. Taki osprzęt pozwala na synchroniczną zmianę przełożenia z przodu i z tyłu oraz uprzednie dostosowanie biegów do terenu.

Całość założenia ułatwia wybór biegu, skraca czas przełożenia i wnosi zupełnie nową jakość do doświadczeń wyścigowych. Wszystkie pozostałe komponenty grupy zaprojektowano z najwyższą dbałością o jakość tak, że Dura-Ace należy do przyszłości części rowerowych na świecie.

Shimano Ultegra

W 2021 r. Shimano zaprezentowało 12-biegową grupę Ultegra R8100, którą z Dura-Ace łączą technologie elektroniczne i bezkablowe, a przystępniejsza cena zachęca szersze grono klientów. W grupie Ultegra znajdziesz np. karbonowe manetki hamulcowe, a całość jest dostosowana zarówno do hamulców tarczowych jak i obręczowych.

Ultegra, dzięki najlepszemu stosunkowi ceny do jakości i włączeniu elektroniki, stała się ulubionym wyborem amatorów wyścigów i wymagających szosowców, a odstęp dzielący ją od wyższej grupy jest rzeczywiście niewielki i mierzony w gramach wagi.

Shimano 105

Grupa Shimano 105 wyposażona w 11 biegów od 2014 r. to wybór ze środka hierarchii szosowej, doskonały dla jeżdżących weekendowo albo zaczynających karierę w wyścigach. Na pewno nie obciąży portfela tak, jak wyższe grupy i często znajdziemy przerzutki 105 wkomponowane w zestawy z innymi grupami na rowerach wszystkich klas.

Ulepszone w 2019 r. Shimano 105 jest teraz lżejsze i posiada bardziej elegancki wygląd. Z pewnością będzie konkurencyjne przy wyborze napędu dla amatorów.

Shimano Tiagra

Grupa Tiagra jest podobna w wykonaniu do poprzedniej wersji Shimano 105 i w praktyce odróżnia je jedynie większa waga i niższa cena. Jeden z zestawów grupy Tiagra, idealnej dla casual riders (jeźdźców weekendowych), zainstalujesz także na prostej kierownicy, co sprawia, że może się ona upowszechnić w rowerach bardziej miejskich i przejazdowych.

Shimano Sora

9-biegowa Sora to rozwiązanie zdecydowanie tańsze i o większej wadze. Uzyskasz z nią około 80% wydajności wyższych grup i niewiele odstający design, a cena zejdzie poniżej 4000 zł za całą grupę.

Shimano Claris

Najtańsza grupa szosowa Shimano to wybór dla początkujących. Skupiona na wyższych przełożeniach, by umożliwić lżejsze podjazdy, Claris nie dorówna pozostałym grupom w szybkości i sprawności przełożeń, ale okaże się wystarczająca na codzienne dojazdy do pracy bądź weekendowe wypady.

Komponenty Shimano dla rowerów górskich

Hierarchia firmy Shimano dla MTB jest nieco krótsza niż w wypadku grup szosowych. Nasz przegląd grup osprzętu MTB także uszeregowaliśmy od rozwiązań najdroższych po tańsze.

Shimano XTR

Deore XTR to top klasa dla rowerów górskich. Zastosowano w niej systemy elektroniczne Di2 i pojedyncze przełożenia tak, że w szybkich warunkach górskiej jazdy nie tracisz czasu na wyszukanie biegu.

Dostępna teraz w wersji 12-biegowej XTR ma w pakiecie wyśmienite hydrauliczne hamulce tarczowe, węższe zębatki, a elementy napędu to najwyższa klasa wytrzymałości.

Shimano XT i Shimano SLX

Jeśli szukasz elektronicznych rozwiązań Shimano za niższą cenę, Deore XT będzie optymalnym wyborem. Znajdziesz wersje 11- i 12-biegowe, doskonałe mechanizmy korbowe i lekkie dźwignie, a wszystko to w skali wydajności podobnej do XTR. Naturalnie spodziewać się możesz różnicy wagowej, ale jeśli pozostajesz zwyczajnym użytkownikiem MTB, będzie ona nieznaczna.

Kuzynką XT jest grupa SLX, w której uzyskasz jakość zbliżoną do wyższych w hierarchii, zatrzymując sporą część gotówki w kieszeni. To będzie dobry wybór dla oszczędnych i zaawansowanych.

Shimano Deore, Acera i Shimano Alivio

Osprzęt codziennego użytku dla szukających górskiej i trekkingowej przygody to właśnie te trzy grupy. Wszechstronność, wytrzymałość i wydajność Deore będzie wyraźnie wyższa niż Alivio czy Acery. Napotkasz Deore 10-, 11- i 12-biegowe, podczas gdy dwie niższe grupy to kasety 9-biegowe.

Pozostałe grupy osprzętu Shimano

W związku z rosnącą popularnością rowerów gravelowych japoński producent osprzętu do rowerów wypuścił serię dedykowaną gravelom –  Shimano GRX.

Dla zjazdów ze specjalną uwagą poświęconą wytrzymałości stworzone zostało Shimano Saint/Zee.

Grupy Shimano dla rowerów holenderskich, z przerzutkami w piaście, to Alfine i Nexus.

Na rowerach z niższej półki i rowerach dziecięcych spotkasz często Shimano Tourney z 7-biegowym systemem.

Osprzęt jednobiegowy Shimano nosi nazwę DXR i wyśmienicie nadaje się do rowerów miejskich.

Wreszcie dostępny jest także Shimano Altus, najniższa grupa osprzętu, często łączona z komponentami Shimano Acera i Alivio w najprostszych rowerach. To opcja dla każdego, kto niskim kosztem zaczyna przygodę z rowerami.

Grupy osprzętu Shimano – ścieżka do perfekcji

Gdy decydujesz się na zakup roweru, kluczem do jego sprawnego działania będzie właśnie grupa osprzętu rowerowego. Często na rynku spotkasz modele rowerów z mieszanymi zestawami komponentów, dlatego nie przywiązuj się do konkretnej grupy.

W kwestii zakupu zawsze warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych rowerzystów na grupach internetowych, jak i prześledzić powszechnie dostępne online testy osprzętu. Dostosuj swoją grupę z oferty Shimano tak, aby optymalnie spełniała wymagania twojej jazdy.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *