Kamera na rower – krótki przegląd, co liczy się w kamerze sportowej na rower

kamera na rower

Kto z nas nie przeżył ukłucia zawodu, gdy akurat wykonaliśmy astronomiczny skok na single trackach albo przed kołami przebiegł borsuk, a nam nie udało się zarejestrować tych rzadkich chwil? Dlatego zawsze przydatna jest dobra kamera na rower. Wybierz ją z nami.

Rowerzysta swoją przygodę z wideofilmowaniem zaczyna najczęściej od krótkich ujęć z terenowych wycieczek albo prób ujęcia sportowych akrobacji na przeróżnych torach i podczas treningów.

Niezależnie czy chcesz wykorzystać kamerę do zastosowań turystycznych czy sportowych, sprzęt na rower powinien spełniać szereg wymagań, które sprawią, że twoje filmy będą dobrej jakości i gotowe do wszechstronnej obróbki. Sprawdź z nami, co powinna mieć kamera sportowa na rower.

Kamera sportowa na rower – pamiętaj o mocowaniu i obudowie

Przegląd wymagań rowerzysty wobec dobrej kamery rowerowej najlepiej zacząć od jej systemów mocowania i wytrzymałości obudowy. O ile odporność konstrukcji przyda się bardziej sportowcom, o tyle systemy mocowania zwiększają różnorodność kręconego materiału dla wszystkich użytkowników.

Wytrzymałość kamerek sportowych

Wobec wysokiego narażenia sprzętu na wstrząsy, upadki i zarysowania, twoja kamera nie może być konstrukcją filigranową, wykonaną z tańszych plastików i z wieloma odłączalnymi częściami składowymi. Jeżeli jednak pęknie plastik w Twojej kamerze możesz go pospawać. Dowiedź się jak spawać plastik z tego artykułu: https://spawam.pl/spawanie-plastiku

Najlepiej, żeby twój sprzęt był także wodoszczelny. Nieraz będziesz kręcił w deszczu i przejeżdżał przez kałuże. Na takie potrzeby istnieją kamerki wodoodporne z natury swej budowy. Dla pozostałych można dokupić uszczelniające obudowy. Stracisz na tym jednak na jakości dźwięku. Dlatego koniecznie szukaj rozwiązań przeznaczonych specjalnie dla sportu i o możliwie jednolitej budowie.

Akcesoria – zwiększ możliwości nagrywania

W każdym wypadku będzie ci zależało na tym, aby kamera nie odczepiła się podczas jazdy oraz zbyt łatwo nie zmieniała raz przyjętej pozycji. Przyjrzyj się konstrukcjom mocującym – czy są solidne, szybkie w obsłudze i wymienialne na wypadek uszkodzenia.

Zawsze przydadzą ci się możliwości, jakie dają specjalne uprzęże na klatkę piersiową, uchwyty na kierownicę czy na sztycę albo systemy montażu na kasku. Twoje filmy dzięki kamerkom z licznymi akcesoriami staną się ciekawsze, będzie w nich bowiem więcej niekonwencjonalnych ujęć.

Intuicyjna i funkcjonalna obsługa

Obsługa twojej kamery powinna być szybka i nierozbudowana do skomplikowanych menu. Małe acz intuicyjne wyświetlacze, kilka przycisków funkcyjnych i dobre interfejsy łączące kamerę z komputerem albo sprzyjające wymianie akumulatorów – to wszystko cechy dobrej kamery sportowej. Przetestuj swoją kamerę w trakcie jazdy i sprawdź, czy można ją obsługiwać w rękawiczkach lub kierować nią za pomocą poleceń głosowych.

Stabilizacja obrazu kluczem do satysfakcji

Jazda na rowerze to z punktu widzenia kamery niekończące się wstrząsy i dynamiczne zmiany ujęcia. Dlatego konieczny będzie wybór urządzenia z jak najlepszą stabilizacją obrazu. Przekonaj się, jak działają stabilizatory w kamerkach wiodących producentów – w Internecie znajdziesz wiele filmów porównujących różne modele.

Kamera na rower – jakość obrazu i rozdzielczość nie do pominięcia

Jedne z pierwszych parametrów, jakimi chwalą się producenci to rozdzielczość i ilość klatek na sekundę. Większość dostępnych dziś na rynku modeli pozwala rejestrować filmy w rozdzielczości 4K Ultra HD, co oznacza, że w poziomie twój film będzie miał 4096 pikseli. O ile tak wysoka rozdzielczość nie jest konieczna dla ludzkiego oka, pozwoli ci ona na skuteczną obróbkę obrazu ze znaczącymi przybliżeniami i bez widocznej utraty jakości. Dla oszczędności możesz też spocząć na tańszych i starszych modelach full hd (1920 pikseli w poziomie).

Ilość fps przy filmach w zwolnionym tempie

Jeśli zamierzasz wykorzystać w swojej technice filmowej ujęcia slow motion, wybierając kamerę rozważ wysoki współczynnik fps (ang. frames per second – klatki na sekundę). Standardowe filmy kinowe są kręcone w gęstości 24 fps, podczas gdy kamery sportowe oferują wielkości nawet do 240 kl./s. Żeby otrzymać nieklatkujący, płynny obraz może ci wystarczyć już 60 kl./s.

Jaka kamera zadowoli rowerzystów?

Szukając kamery na swoje rowerowe potrzeby, zwróć przede wszystkim uwagę na jej możliwości wykorzystania w trudnych warunkach. Kluczem będzie stabilizacja obrazu i zestaw akcesoriów do przytwierdzenia na różnych częściach roweru. Nie tak ważna będzie możliwość kręcenia obrazu w 4K, gdyż wiąże się to też z inwestycją w odpowiednio szybkie i pojemne karty pamięci.

Jeśli jesteś sportowcem ucieszy cię wysoki współczynnik fps i rozdzielczość. Jako turysta chętniej wykorzystasz modele lepiej renderujące kolory, o dłuższym czasie pracy na jednej baterii i wszechstronnie mocowane. Twoja kamera ma być najlepszym przyjacielem w trasie.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak holowniczy? Przewóz roweru samochodem

czerwony rower szosowy

Jak zrobić drewniany stojak na rowery?

kolarz podczas trasy rowerowej

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

windstopper

Windstopper – czym się charakteryzuje odzież wykonana z tego materiału?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *