Kierownice rowerowe – to musisz wiedzieć!
- Podczas wyboru odpowiedniej kierownicy rowerowej, należy zastanowić się, na czym ci zależy: czy to na dobrych wynikami podczas jazdy, czy ważniejszy jest komfort podróżowania.
- Rodzaje kierownic rowerowych to np. kierownica prosta, wygięta, baranek, czy turystyczna.
- Warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór kierownicy rowerowej, ponieważ nieodpowiednia może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.
Rodzaje kierownic rowerowych – poznaj je
Istnieją różne rodzaje kierownic rowerowych w zależności od rodzaju roweru. Całkowicie inna kierownica jest potrzebna do roweru turystycznego, inna do szosowego lub górskiego. Sprawdź, jakie rodzaje kierownic stosuje się w różnych rowerach.
Kierownice w rowerach górskich
W rowerach górskich najczęściej zastosowanie znajdują proste kierownice. To proste w wyglądzie konstrukcje, choć co istotne: nie są one całkowicie proste technologicznie. Tworzy się je ze stali, aluminium lub karbonu (z tego powstają rowery, które są użytkowane przez zawodników do startu). W rowerach górskich są dwa rodzaje kierownic rowerowych – mianowicie proste lub wygięte.
Kierownice w rowerach miejskich
Jeśli chodzi o kierownicę w rowerze miejskim, to istotne jest, aby zapewniała ona komfort podróży. Sylwetka rowerzysty powinna znajdować się na nisko umieszczonym siodle, natomiast kierownica musi być umieszczona wysoka i być szeroka, zaś chwyty powinny być skierowane do tyłu. Dzięki takiej kierownicy jazda na rowerze jest niezwykle komfortowa, a pokonywanie różnych tras rowerem jest bezproblemowe i komfortowe. Najczęściej kierownice miejskie są tworzone ze stali. Jakie natomiast rodzaje kierownic rowerowych stosuje się w rowerach szosowych?
Kierownice do rowerów szosowych
Rowery szosowe są zazwyczaj kojarzone z barankiem, czyli kierownicą, której nazwa wynika z jej charakterystycznego kształtu. Taka kierownica jest charakterystycznie wyprofilowana, nieco przypomina rogi barana. Taka kierownica pozwala na zmianę pozycji na rowerze, a to niezwykle istotne. W końcu pamiętaj, że kolarze pokonują na rowerze mnóstwo kilometrów i jeśli odbywałoby się to w jednej pozycji, to na pewno narzekaliby na bóle kręgosłupa i rąk. Kierownica typu baranek umożliwia spore zmiany w ułożeniu rąk na kierownicy, zaś to skutkuje znacznym pochyleniem ciała. To z kolei ma wpływ na aerodynamikę, dzięki czemu można osiągać większe prędkości. Jeśli jesteś jedną z tych osób, którym szczególnie zależy na wynikach, to rozważ kierownicę wykonaną z karbonu. Dość podobne kierownice znajdują zastosowanie także w innych rodzajach rowerów szosowych takich jak np. przełajowe, czy gravele.
Kierownice triathlonowe
Inne rodzaje kierownic rowerowych to także kierownice triathlonowe, które są bardzo lekkie i pozwalają na maksymalne obniżenie sylwetki. Inaczej to tak zwane lemondki. W przypadku tych kierownic waga i aerodynamika mają ogromne znaczenie – w końcu to przekłada się na możliwość uzyskania cennych sekund w trakcie zawodów. Są dostępne w dwóch opcjach: można wybrać ją jako zintegrowaną kierownicę lub sięgnąć po dodatkową przystawkę do kierownicy. To, co wyróżnia tego typu kierownice, to przede wszystkim podpórki pod łokcie z pałąkami, dzięki którym można trzymać ręce blisko siebie, a także przyjąć pozycję półleżącą.
Kierownice turystyczne
Jeśli chodzi o kierownice turystyczne, to są one bardzo podobne do tych, które są stosowane w rowerach miejskich. Są odpowiednie zwłaszcza dla osób, mających rowery trekkingowe, uwielbiających spędzać wiele godzin na swoich dwukołowcach. Kierownice turystyczne przypominają gięte kierownice stosowane w rowerach górskich. Osadza się je w mostkach i nie przykręca się ich na stałe, a zamiast tego są ryglowane specjalnym zaciskiem, co przekłada się na to, że można zmieniać ich położenie, zaś rowerzysta może przyjmować różne pozycje podczas jazdy na rowerze. Co więcej, najczęściej opisywane kierownice turystyczne produkuje się z aluminium.
Poznałeś już rodzaje kierownic rowerowych. Pamiętaj zatem, aby przed wyborem kierownicy zastanowić się, jaką jazdę (a także, w jakich warunkach) zwykle praktykujesz, a dokonanie odpowiedniego zakupu stanie się dużo prostsze!
Może Cię także zainteresować:
- Regulacja kierownicy w rowerze. Jak zadbać o prawidłową pozycję podczas jazdy?
- Jak podnieść kierownicę w rowerze? – proste zasady regulacji kierownicy dla komfortowej jazdy
- Budowa roweru – sprawdź, z czego zbudowany jest rower i jak wykorzystać tę wiedzę
- Ustawienie wysokości siodełka w rowerze – jak ustawić siodełko w rowerze? Regulacja siodełka i kierownicy – prawidłowa pozycja na rowerze
- Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów, ceny, detale
- Marki rowerów, które warto znać. Ranking najlepszych producentów rowerów
- Jakie ciśnienie w rowerze? Dostosuj twardość opony do swoich potrzeb!
- Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych