Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak napompować rower

Zapamiętaj!

  • Sprawdź rodzaj wentyla i dobierz odpowiednią pompkę (końcówkę).
  • Przed pompowaniem i po jego zakończeniu sprawdź ciśnienie w kołach.
  • Rower możesz napompować na stacji benzynowej.
  • Nieco inaczej pompuje się koła bezdętkowe.

Jak napompować oponę w rowerze?

Aby napompować rower, potrzebna ci będzie odpowiednia pompka. Na rynku dostępne są pompki rowerowe (pompki ręczne, pompka stacjonarna oraz elektryczne). Wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom. Możesz też użyć kompresora, który najczęściej znajdziesz na każdej stacji benzynowej lub w wyznaczonych punktach w mieście. Zanim napompujesz rower, upewnij się, że opony rzeczywiście wymagają dopompowania. W tym celu możesz skorzystać z miernika ciśnienia wbudowanego w pompkę lub użyć oddzielnego manometru. Zobacz, jak napompować rower.

Pompowanie roweru krok po kroku

Chcesz napompować koła rowerowe? Zobacz, jak zrobić to prawidłowo i na co zwrócić uwagę:

  • Odkręć wentyl opony – w rowerach występują dwa rodzaje wentyli: presta (opony z cienkim wentylem, z zaciskiem) oraz schrader (grubszy, zabezpieczony nakrętką); upewnij się, że znasz rodzaj wentyla kół w rowerze.
  • Nałóż głowicę pompki na wentyl – jeśli twoja pompka obsługuje oba rodzaje wentyli, wybierz właściwą końcówkę, a następnie nałóż ją na wentyl, zaciskając lub blokując uchwyt.
  • Napompuj oponę do właściwego ciśnienia – optymalne ciśnienie opony zależy od jej rodzaju i zastosowania (znajdziesz je na boku opony lub w instrukcji obsługi roweru); pompować należy stopniowo, kontrolując ciśnienie za pomocą manometru.
  • Zdejmij końcówkę pompki – gdy osiągniesz odpowiednie ciśnienie, zdejmij końcówkę pompki z wentyla i zakręć wentyl (w przypadku presta) lub nałóż nakrętkę (w przypadku schradera).
  • Sprawdź ciśnienie po napompowaniu – po kilkunastu minutach sprawdź ponownie ciśnienie w oponach, jeśli jest zgodne z oczekiwaniami, możesz cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą; w przeciwnym razie powtórz proces pompowania.

Pompowanie roweru – co jeszcze musisz wiedzieć?

Jeśli chcesz cieszyć się bezpieczną jazdą na rowerze, musisz pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia. Sprawdzaj ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu lub przed każdą dłuższą wyprawą, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Ważna jest też prawidłowa wartość ciśnienia, ponieważ zbyt niska wartość może prowadzić do przeciążeń i uszkodzeń opon, podczas gdy zbyt wysokie ciśnienie może powodować utratę przyczepności. Zadbaj również o kondycję opon – regularnie sprawdzaj opony pod kątem ścieralności bieżnika, pęknięć czy przecięć, a w razie potrzeby wymień opony na nowe. Jak napompować rower, gdy masz opony bezdętkowe?

Pompowanie opon bezdętkowych

Jeśli posiadasz rower z oponami bezdętkowymi, proces napompowania będzie nieco inny. Bezobsługowe systemy bezdętkowe są coraz bardziej popularne ze względu na ich wygodę, lepszą przyczepność i mniejszą podatność na przebicia. Jak wygląda pompowanie takich kół:

  • przygotuj odpowiednią pompkę (najlepiej z manometrem);
  • sprawdź zalecane ciśnienie (znajdziesz je na boku opony lub w instrukcji obsługi roweru);
  • odkręć wentyl – w rowerach z oponami bezdętkowymi zwykle spotykamy wentyle typu presta; odkręć zacisk na końcu wentyla, aby umożliwić pompowanie;
  • podłącz końcówkę pompki do wentyla opony, zwracając uwagę na właściwe dopasowanie; zaciskając uchwyt pompki, sprawdź, czy jest pewnie zamocowana;
  • napompuj oponę – pompowanie opon bezdętkowych może wymagać większego wysiłku, szczególnie na początku, kiedy opona musi się uszczelnić na obręczy; pompuj powoli, obserwując ciśnienie na manometrze, aż do uzyskania właściwej wartości;
  • sprawdź uszczelnienie – po napompowaniu opony bezdętkowej ważne jest sprawdzenie, czy jest ona dobrze uszczelniona na obręczy; przesuwając dłoń wzdłuż boku opony, sprawdź, czy nie ma żadnych nierówności, czy miejsc, gdzie opona nie przylega do obręczy
  • zakończ pompowanie –  zdejmij końcówkę pompki z wentyla, zakręć zacisk wentyla i nałóż osłonkę ochronną, jeśli jest dostępna;
  • sprawdź ciśnienie po kilku minutach, jeśli jest zgodne z oczekiwaniami, możesz cieszyć się jazdą, jeśli spadło, sprawdź uszczelnienie i ewentualnie napompuj oponę ponownie.

Pamiętaj, że w przypadku opon bezdętkowych, czasami konieczne jest dodanie specjalnego płynu uszczelniającego, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu. Płyn uszczelniający pomaga również w szybszym zatykaniu niewielkich przebić. 

Wentyl rowerowy a pompowanie koła – rodzaje wentyli 

Jak napompować rower? Pamiętaj, że wentyle rowerowe mają kluczowe znaczenie podczas pompowania kół, ponieważ wymagają różnych końcówek pompki ( lub przejściówek). Istnieją trzy główne typy wentyli rowerowych:

  • wentyl Schradera (zwany również zaworem typu Schrader lub wentylem samochodowym) – jest to najbardziej rozpowszechniony typ wentyla (rowery miejskie, dziecięce i górskie), posiada szeroką średnicę, zawór zwrotny i zewnętrzną zaciskającą nakrętkę; do pompowania kół z tym wentylem  można użyć standardowej pompki samochodowej lub rowerowej z odpowiednią końcówką;
  • wentyl Presta (znany również jako wentyl francuski, Sclaverand lub zawór typu presta) – jest węższy, często spotykany w rowerach szosowych, gravelowych i wyższej klasy rowerach górskich; charakteryzuje się smukłą konstrukcją, długim i cienkim trzonem z zaciskającą nakrętką na końcu; wymaga pompki z końcówką pasującą do jego mniejszej średnicy; z racji swojej budowy, wentyl Presta pozwala na osiągnięcie wyższego ciśnienia w oponach niż wentyl Schradera.
  • wentyl Dunlop (nazywany także wentylem Woods) – jest to mniej popularny rodzaj wentyla, który można znaleźć w niektórych rowerach miejskich i trekingowych; łączy on cechy wentyli Schradera i Presta, posiada zewnętrzną zaciskającą nakrętkę i nieco węższą średnicę; wymaga pompki z końcówką pasującą do wentyli Schradera.

Jeśli chcesz napompować koła, musisz wiedzieć, czy mają dętkę, czy bez dętki, w jaki wentyl są wyposażone, jakie jest pożądane ciśnienie (ile barów). Następnie powinieneś wybrać dopasowaną do opon rowerowych pompkę i wykonać opisane wyżej czynności. W razie wątpliwości możesz poprosić o pomoc w najbliższym sklepie rowerowym– podpowie ci, jak napompować rower.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

regulacja amortyzatora w rowerze

Regulacja amortyzatora w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *