Spinning jest jedną z najbardziej dynamicznych form treningu, jakie można wykonywać na rowerze stacjonarnym. Jest to trening aerobowy, który doskonale sprawdzi się przy modelowaniu sylwetki. Pogoda nie zachęca do wyjścia na rowery? Spinning może być świetną alternatywą! Dowiedz się więcej!
Dla wielu osób jazda na rowerze jest jedyną formą aktywności fizycznej. Niestety okres zimowy nie sprzyja wychodzeniu na rowery. Spinning to trening aerobowy, który sprawi, że poza sezonem rowerowym nie stracisz formy fizycznej! Rower spinningowy pozwala na trening, który pomoże pozbyć się tkanki tłuszczowej i pozytywnie wpłynie na wydolność. Chcesz dowiedzieć się więcej o spinningu na rowerze? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Czym jest spinning rowerowy?
Spinning jest formą treningu aerobowego, która bardzo przypomina zwykłą jazdę na rowerze. Różnica jest taka, że tę aktywność wykonuje się na specjalnym rowerze spinningowym. Rowery spinningowe to rowery stacjonarne, ale wzorowane na rowerach kolarskich. Cały trening przeprowadzany jest w rytmie muzyki, której zadaniem jest narzucać odpowiednie tempo jazdy. W czasie jazdy zmienia się ukształtowanie terenu, są odcinki płaskie, pod górkę oraz górki. Jeździ się w pozycji siedzącej lub stojącej. Przy większej intensywności trenujący musi pochylić się nad kierownicą. Miłośnicy spinningu uważają, że wspólne pedałowanie to nie tylko świetny sposób na utratę kilogramów, ale również wspaniała zabawa. W ciągu godziny takiego treningu można spalić nawet do 1000 kcal.
Odwiedź także: https://muzycznyserwis.pl/
Indoor cycling może uprawiać właściwie każdy. Konieczne będzie jedynie odpowiednie ustawienie siodełka oraz kierownicy rowerowej. Osoby początkujące powinny jednak odpowiednio dostosowywać obciążenia do swoich możliwości. Przetrenowanie nigdy nie jest korzystne dla zdrowia. Spinning wykonywany jest zwykle w towarzystwie instruktora, który odpowiednio dopasowuje tempo jazdy na rowerze. Spinning rowerowy jest naprawdę dobrym sposobem na rozwinięcie mięśni nóg oraz spalanie kalorii.
Skąd wziął się spinning na rowerze?
Jaka jest historia tej formy aktywności fizycznej? Rower spinningowy został wynaleziony przez Jonathana Goldberga, południowoafrykańskiego kolarza torowego. W czasie swoich przygotowań do „3 100 miles Race Across America” stworzył on rower stacjonarny, który miał pomóc mu w treningu. Opatentował go później pod nazwą Johny G Spinner. Przygotował on również program treningowy, który łączył trening grupowy ze słuchaniem muzyki i jazdą w jej rytm. Spinner chciał, aby jego trening wspomagał nie tylko ciało, ale także i umysł. Wykorzystał swoje zawodnicze doświadczenie, aby stworzyć trening, który miałby być przystosowany do ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach, ale jednocześnie dawać podobne wrażenia, jak taki, który wykonywany jest na zewnątrz z towarzyszami.
Jak wygląda rower spinningowy?
Rower spinningowy nazywany jest również spinnerem. Chociaż można go zaliczyć do rowerów stacjonarnych, to jego konstrukcja trochę się różni. Ma on znacznie większą masę niż inne tego rodzaju rowery. Spinning wymaga intensywnego pedałowania, dlatego stabilność, którą gwarantuje masa, jest tutaj bardzo ważna. Bardziej niż rower stacjonarny spinner przypomina tradycyjny rower kolarski, dlatego też często na tym rowerze trenują profesjonalni kolarze poza sezonem. Pozycja ciała, którą wymusza konstrukcja spinnera, sprawia, że doskonale oddaje on wrażenie poruszania się na prawdziwym rowerze.
Spinner ma pedały, koło zamachowe oraz napęd łańcuchowy. Rowerek umożliwia regulowanie oporu generowanego przez napęd, a to sprawia, że spinning najlepiej potrafi oddać warunki prawdziwej jazdy na rowerze. Spinner daje użytkownikowi szerokie możliwości dopasowania do własnych potrzeb.
Bardzo użyteczne są pedały, w które można włożyć nogi. Zamontowane są one w większości tego rodzaju rowerów. Spinning może być dzięki temu bardzo intensywny, ponieważ nie może być mowy o spadnięciu nóg z pedałów. Na rynku znaleźć można również rowerki, które dają możliwość przypięcia do pedałów specjalnych butów rowerowych. Spinnery mają też bardzo charakterystyczną kierownicę z rogami, dzięki której można zmieniać ułożenie rąk podczas treningu. Zapewnia to odciążenie nadgarstków oraz zdecydowanie ułatwia naciskanie na pedały.
Trening fitness na rowerze spinningowym – jak wygląda?
Każdy trening składa się z trzech etapów:
- rozgrzewki;
- właściwiej części treningowej;
- rozciągania.
Dzięki rozgrzewce organizm będzie dobrze przygotowany do aktywności fizycznej. Temperatura ciała podniesie się, a ścięgna będą bardziej elastyczne. Rozgrzewka pozwala uniknąć kontuzji, dlatego jest to tak ważny etap treningu. Właściwa część treningu to przejechanie wyznaczonej trasy. Tras może być naprawdę wiele, od prostych odcinków, które pozwalają zrobić trening cardio, aż po takie, dzięki którym trenujący przeprowadzi trening interwałowy. Spinnery mają najczęściej 5 różnych programów treningowych, które pozwalają każdemu dobrać odpowiedni dla siebie. Po zakończonej sesji treningowej należy spokojnie kontynuować pedałowanie przez kilka minut, a potem delikatnie rozciągnąć mięśnie.
Jakie efekty przyniesie trening spinningowy?
Regularny trening na rowerze spiningowym pozwala bardzo szybko osiągnąć widoczne efekty. Spinning pozwoli na zredukowanie tkanki tłuszczowej, a także zwiększenie wytrzymałości. Jeżeli trening będzie przeprowadzony z odpowiednią intensywnością, to bardzo szybko zobaczysz zmiany w swojej sylwetce. Pamiętaj jednak, że szybkość uzyskiwania efektów jest uzależniona od indywidualnych cech każdego człowieka, dlatego niektórzy będą musieli trenować dłużej.
Spinning to jednak nie tylko kondycja oraz estetyczna sylwetka. Uprawianie sportu potrafi wpłynąć na sferę psychiczną człowieka. Dzięki niemu można uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Aktywność fizyczna wpływa na poprawę samopoczucia i pozwala wyzbyć się stresu. W czasie treningu spinningowego będziesz mieć czas na przemyślenie wielu spraw trapiący cię spraw.
Dlaczego warto wykonywać spinning?
Oto jakie korzyści przynosi regularne trenowanie spinningu:
- lepsza wydolność układu krążeniowego;
- zwiększenie siły mięśni nóg, pośladków oraz brzucha;
- polepszenie wydolności układu oddechowego;
- zwiększenie ogólnej wydolności całego organizmu;
- poprawa kondycji;
- spalenie kalorii;
- ujędrnienie oraz uelastycznienie skóry;
- poprawa estetyki sylwetki;
- redukcja rozstępów oraz cellulitu.
Regularny trening spinningowy pozwoli na utratę całkiem dużej liczby kilogramów. Nie chodzi tu nawet o spalanie kalorii w czasie ćwiczeń, ale o zwiększenie metabolizmu, które jest efektem treningu. Szczególnie osoby otyłe powinny zainteresować się tym rodzajem treningu.
Jak przygotować się do treningu na rowerze spinningowym?
Aby dobrze przygotować się do treningu konieczne będzie kupienie odpowiedniego stroju. Warto zainwestować w ubrania, które oddychają. Warto również kupić specjalne kolarskie spodenki, dzięki którym unikniesz otarć oraz odparzeń. Nie krępują one ruchów i sprawiają, ze trening będzie naprawdę wygodny. Co jeszcze warto kupić przed rozpoczęciem treningu spiningowego na rowerze? Spinning jest czasami bardzo intensywny, dlatego przydadzą się rękawiczki do jazdy na rowerze. Zapewnią one bezpieczeństwo oraz zredukują otarcia. Dobrze dobrane rękawiczki spinningowe sprawią, że mniejsze będzie ryzyko ześlizgnięcia się rąk z kierownicy.
Jeżeli lubisz jazdę na rowerze, ale warunki pogodowe temu nie sprzyjają, to warto zainteresować się spinningiem na rowerze. Spinning to bardzo ciekawy sposób na osiągnięcie szybkich efektów treningowych!
Może Cię także zainteresować:
- Co jeść po treningu na rowerze?
- Orbitrek czy rower stacjonarny – Co daje lepsze efekty?
- Rower trójkołowy jako narzędzie wspomagania rehabilitacji
- Czy treningowy rower magnetyczny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w domu?
- Czy jazda na rowerze odchudza? Sprawdź, czy to dobry sposób na odchudzanie!
- Bielizna sportowa damska – rodzaje i modele
- Dieta na rower na odchudzanie
- Jazda na rowerze – efekty, dla których warto jeździć!