Rower na ścianie – jakie wieszak na rower wybrać i jak go zamontować?

rower na ścianie

Wieszak rowerowy to najlepszy sposób na przechowywanie jednośladu w garażu, domu lub piwnicy. Pozwala on zaoszczędzić przestrzeń użytkową i zapewnić swojemu rowerowi bezpieczeństwo, gdy nie jest używany. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje wieszaków rowerowych? Czytaj dalej!

W miesiącach zimowych rowery są najczęściej odstawiane do piwnicy lub garażu. Jeżeli chcesz bezpiecznie przechowywać rower, to warto zastanowić się nad zakupem wysokiej jakości uchwytu na ścianę. Zachowasz dzięki temu prawie całą powierzchnię użytkową w wybranym pomieszczeniu. Na rynku jest wiele różnego rodzaju uchwytów, haków i wieszaków, dlatego wybór może być trudny. Jaki wieszak zamówić, by rower bezpiecznie wisiał na ścianie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zastosowanie wieszaków ściennych oraz uchwytów na rower

Wieszak rowerowy może być naprawdę przydatnym elementem wyposażenia garażu lub domu. Pozwala on na rozsądne gospodarowanie przestrzenią i wygodne przechowywanie sprzętu. Nowoczesne wieszaki rowerowe wcale nie muszą szpecić wnętrza mieszkania. Obecnie wiele oferowanych modeli ma naprawdę elegancki wygląd. Dlatego wiele osób decyduje się na trzymanie roweru wewnątrz domu. Bardzo drogie jednoślady nie są już rzadkością, ich bezpieczne przechowywanie poza sezonem powinno więc stanowić priorytet dla ich właścicieli. Na rynku jest tyle różnego rodzaju wieszaków na rower na ścianę, że na pewno znajdziesz taki, który będzie pasował do twojego mieszkania!

Jak powiesić rower na ścianie – rodzaje wieszaków

Na rynku znajdziesz wiele różnorodnych wieszaków na rowery. Duża część z nich to wieszaki naścienne. Nie każdy jednak ma możliwość zawieszenia roweru na ścianie. Dla takich osób dobrym wyborem mogą być wieszaki nasufitowe. Jeżeli chodzi o konstrukcję wszystkich rodzajów wieszaków, to jest ona podobna i raczej mało skomplikowane. Elementy są najczęściej wykonane z wytrzymałego metalu, aby zapewnić jednośladowi bezpieczeństwo podczas przechowywania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania ściany jeszcze przed montażem.

Najpopularniejszym rodzajem wieszaków rowerowych są te przytrzymujące rower za przednie koło. Mają one bardzo ważną zaletę – stosując je, nie narażasz swojej ściany na uszkodzenia. Sama wygoda korzystania z tego wieszaka na rower nie jest zbyt wysoka. Może nie wszystkie jednoślady ważą dużo, ale mimo to podniesienie i zawieszenie roweru na ścianie może być dla wielu osób dosyć problematyczne. Do tego rodzaju wieszaków na rower stosuje się dodatkowo element, który ma za zadanie utrzymać dolne koło w stabilnej pozycji.

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu jednośladowi jeszcze większy poziom bezpieczeństwa, to warto kupić specjalną podpórkę. Za jego pomocą zablokujesz pedały. Rower znajduje się dzięki niemu w znacznej odległości od ściany, a więc nie może być mowy o uszkodzeniach lub zabrudzeniach powstałych w wyniku ruchu pedałów.

Liczba wieszaków na rowery dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Wsporników oraz wieszaków jest naprawdę wiele. Oprócz wspomnianych wieszaków, które utrzymują rower za przednie koło. Warto wspomnieć także o takich, dzięki którym można powiesić jednoślad za ramę. Pozwalają one na zawieszenie roweru w taki sposób, aby zajmował on bardzo mało miejsca. 

Wieszak na rower – montaż

Decydując się na umieszczenie na ścianie roweru, musisz wziąć pod uwagę to, że zawsze istnieje pewne ryzyko uszkodzenia lub zabrudzenia ściany. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto zainwestować w specjalną płytę ochronną. Jest ona najczęściej wykonana z wytrzymałego drewna lub tworzywa sztucznego.

Oto kilka porad odnośnie montażu roweru na ścianie:

  • staraj się wybrać takie miejsce, w którym rower nie będzie przeszkadzał;
  • rower nie powinien zostać umieszczony zbyt wysoko, ponieważ jego zakładanie oraz zdejmowanie może być bardzo problematyczne;
  • montując wieszak, sprawdź najpierw, czy na ścianie nie znajdują się instalacje. Montaż wymagał będzie wiercenia i wprowadzenia w ścianę kołków, a więc dla własnego bezpieczeństwa lepiej dokładnie sprawdź, jak poprowadzone są przewody elektryczne.

Pamiętaj, ze to, jak powiesisz rower w garażu, ma bardzo duży wpływ na twój własny komfort!

Jak wybrać wieszak rowerowy ścienny?

Musisz wiedzieć, że wieszak na ścianę do pokoju będzie inny niż ten do garażu. W domu pod uwagę trzeba wziąć kwestie estetyczne. Oznacza to, że wieszak powinien zostać dobrany tak, aby dobrze się prezentował i pasował do wystroju wnętrza. Nowoczesne wieszaki rowerowe mogą naprawdę dobrze uzupełniać wygląd mieszkania!

Na co zwracać uwagę przy wyborze wieszaka rowerowego? Sprawdź jego wagę, materiał wykonania, a także nośność stelażu. Dobierz stelaż do roweru, którego jesteś właścicielem. Rowery szosowe ważą najczęściej bardzo mało, ale już będąc właścicielem roweru elektrycznego, musisz kupić produkt bardzo wytrzymały.

W przypadku rowerów o lekki ramach wystarczy wieszak na rower bez wiercenia. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale nie sprawdzi się w przypadku cięższych rowerów. Istotną kwestią jest również sama konstrukcja roweru. Inaczej montowany będzie rower o damskiej ramie, a inaczej rower męski. Jeżeli odpowiednio dopasujesz wieszak rowerowy do swoich potrzeb, to będzie ci on służył przez wiele lat!

Rower na ścianie kartonowo-gipsowej – czy to możliwe?

Zawieszenie roweru na ścianie kartonowo-gipsowej może nie wydawać się zbyt dobrym pomysłem. W przypadku, gdy płyty zostały zastosowane do wyrównania murów i są do nich przyklejone, to można użyć zwykłych wkrętów z kołkami rozporowymi. Sprawa jest utrudniona, gdy płyty znajdują się na szkielecie stalowym albo drewnianym. Konieczne będzie w takim wypadku użycie specjalnych łączników. Są to wkręty z kołkami przeznaczone do zamocowania w pustych przestrzeniach. Powinny one wytrzymać obciążenie do 30 kilogramów.

Zawieszenie roweru na ścianie może być naprawdę bardzo dobrą decyzją. Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę wiele miejsca, a twój jednoślad będzie całkowicie bezpieczny!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *