Rower dla 3-latka – nie tylko biegowy. Sprawdź, jaki rower dla dziecka wybrać!

Rower dla 3-latka

Rower dla 3-latka to kwestia, która dla niejednego rodzina może się okazać problematyczna. W sklepach znajduje się wiele modeli o różnej ilości kółek i nieskończonej ilości wzorów i kolorów. Sprawdź, kiedy warto uczyć dziecko jazdy na rowerze i jaki model najlepiej sprawdzi się w roli pierwszego jednośladu.

Nie da się ukryć, że jeżdżenie na rowerze ma mnóstwo zalet. Pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i dobrą kondycję organizmu. Dodatkowo poruszanie się w ten sposób zmniejsza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wielu rodziców chce jak najszybciej rozpocząć wspólne przejażdżki ze swoimi dziećmi. Kiedy jednak jest odpowiedni moment na to, aby maluch zaczął jeździć na dwóch kółkach? Jaki rower będzie najlepszy dla 3-latka? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rower dla 3-latka – kiedy uczyć dziecko jazdy?

Pytanie o to, w którym momencie rozpoczynać naukę jazdy na rowerze, zastanawia wielu rodziców. W pierwszych latach życia dziecka wielu z nich korzysta z przyczepek rowerowych lub fotelików. Kiedy przychodzi moment, w którym maluch może zacząć sam jeździć na rowerze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej i we własnym tempie. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że 2-latek może rozpocząć swoją własną przygodę z jednośladem. Dziecko w tym wieku powinno jednak korzystać przede wszystkim z rowerka biegowego.

Wiele jednak zależy od wysokości twojego dziecka. Zabawę z jeżdżeniem na rowerze można rozpocząć wtedy, kiedy dziecko może dosięgnąć z siodełka do ziemi. Dostępne w sklepach rowerowych modele mogą różnić się od siebie wielkością nawet o 10 centymetrów.

Rowerek biegowy – niezbędny w nauce

Dlaczego to właśnie rower biegowy jest najlepszy na start? Co go wyróżnia? Mówiąc o biegowych rowerkach dziecięcych, mamy na myśli pojazdy pozbawione pedałów i całego mechanizmu napędzającego. Dziecko porusza się na nim, odbijając się nogami od podłoża.

Co daje taki rodzaj pojazdu? Wielu opiekunów ma wątpliwości, czy rower bez pedałów ma w ogóle jakąkolwiek wartość w nauce jazdy. Tymczasem jego obecność jest w tym wypadku wręcz niezastąpiona. Wpływ na to mają dwie istotne kwestie:

  • rozwój zmysłu równowagi;
  • nauka kontrolowania kierunku jazdy.

Naukę jazdy można zaczynać już wtedy, kiedy nóżki dziecka dosięgają z siedziska do ziemi. Radzi sobie z tym większość 2-latków, dlatego jeżeli twoje 3-letnie dziecko nie miało jeszcze do czynienia z wersją biegową, warto to zmienić.

Jak wybrać rowerek biegowy?

Tak jak w przypadku każdego rowerka dziecięcego, kwestia designu jest drugorzędna. Oczywiście ważne jest, aby pojazd pojazd podobał się użytkownikowi. Najlepszy biegowy rower dla dziecka to jednak taki, który będzie miał odpowiednio dopasowany rozmiar. Siedząc na siodełku, dziecko powinno mieć możliwość postawienia na ziemi całej stopy.

Pamiętaj także, rower biegowy to taki, który ma dwa koła, najczęściej w rozmiarze 12″. Starsze dziecko, które ma problem z utrzymaniem równowagi może korzystać z roweru 14″.

Pierwszy rowerek z pedałami – trójkołowy

Czy pojazd trójkołowy to dobry rower dla 3-latka? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stabilne i pozwala maluchowi na relatywnie bezpieczną jazdę. Dodatkowo większość modeli wyposażona jest w specjalny kij, za którego pomocą rodzic może kontrolować postępy dziecka.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że trójkołowy rowerek wymaga umiejętności pedałowania. Jednocześnie nie uczy dziecka utrzymywania równowagi. Niektórzy rodzice decydują się na zakup takiego pojazdu dla kilkunastomiesięcznych maluchów. Jeżeli jednak szukasz roweru dla 3-latka, lepszym rozwiązaniem na początek będzie wersja biegowa. Pozwoli to gładko przejść do etapu roweru bocznymi kołami.

Jak wybrać trójkołowy rower dziecięcy?

Jeżeli jako rodzic jesteś zwolennikiem dodatkowych kółek i zdecydowałeś się na trójkołowy rowerek, mamy dla ciebie kilka rad. Pamiętaj o tym, aby:

  • wybrać wersję z łańcuchem, a nie korbami na przednim kole;
  • wybrać lekki rower, który łatwo przenosić z miejsca na miejsce;
  • tylne koła były rozstawione w taki sposób, aby cała konstrukcja była stabilna;
  • odległość od siodełka do ziemi była równa długości nóżki dziecka.

Z biegówki na rower z pedałami – kiedy jest czas na tę zmianę?

Biegówki są bardzo popularne i mają dobry wpływ na rozwój ruchowy dziecka. Z czasem trzeba jednak przerzucić się na „dorosły rower”. Dla małego dziecka taka zmiana może być stresująca, dlatego trzeba ją przeprowadzić ostrożnie.

Kiedy jest odpowiedni moment? Najlepiej przyjąć, że wtedy, kiedy dziecko jest na niego gotowe. Największym błędem jest namawianie, a tym bardziej zmuszanie dziecka do zmiany pod wpływem przekonania, że właśnie nadeszła „ta chwila”. Jeżeli twój maluch ma kolegę, który korzysta z tradycyjnego roweru, możesz zachęcić dziecko do spróbowania jazdy. Jeżeli mu się spodoba, warto pomyśleć o zakupie takiego pojazdu na własność.

Nauka jazdy na dwóch kołach

Dziecko, które może już wsiąść na własny rower na dwóch kółkach, powinno potrafić:

  • korzystać z hamulca;
  • rozpędzić się;
  • podnieść nogi podczas jazdy;
  • utrzymać równowagę.

Nie można wskazać idealnego wieku dziecka, które zaczyna przygodę z własnymi dwoma kółkami. Praktyka pokazuje jednak, że najczęściej na ten krok gotowi są młodzi rowerzyści w wieku od trzech i pół do pięciu lat. Teoretycznie 3-latek może więc próbować swoich sił na „dorosłym” rowerze.

Procesu tego nie warto przyspieszać na siłę. Wiele zależy od stopnia rozwoju fizycznego dziecka oraz wielu innych, bardzo indywidualnych kryteriów.

Pierwszy rower dwukołowy – jak dobrać jego wielkość?

Kiedy wybierasz rower dla 3-latka, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pojazdu. Mowa tu o takich kwestiach, jak rozmiar kół oraz wysokość ramy. Kiedy dziecko wsiada na rower, powinno móc czubkami palców u nóg dosięgnąć do ziemi. Co należy podkreślić, powinny być to właśnie palce, a nie cała stopa, ponieważ w takim wypadku rower będzie za mały.

Wzrost dziecka jest tu kwestią kluczową. Dla 3-latka o wzroście od 85 do 100 centymetrów zazwyczaj zaleca się rower o kołach 12″. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybranie się do sklepu i sprawdzenie, jaki rowerek najlepiej pasuje do konkretnego użytkownika.

Oprócz wielkości kół bardzo ważna jest także kwestia ramy. Ta z kolei powinna być umieszczona jak najniżej, aby dziecko nie miało problemu ze wdrapaniem się na swój rower. Wysokość siodełka jest zwykle regulowana, dlatego nie stanowi najistotniejszego kryterium.

Warto dodatkowo pamiętać o tym, aby pojazd dla 3-letniego dziecka był jak najlżejszy. Wybieraj modele z ramą z aluminium. Są one zazwyczaj nieco droższe, jednak zakup takiego rowerka w korzystnej cenie nie jest niemożliwy.

Jakie hamulce będą najlepsze?

Większość dostępnych na rynku rowerów dla dzieci wyposażonych jest w hamulec w kierownicy lub tzw. torpedo, czyli te w pedałach. Obydwa mają swoje plusy i minusy. Najbardziej intuicyjne i proste do zapamiętania jest pedałowanie do tyłu. Do każdego z rozwiązań dziecko jednak może się przyzwyczaić.

Jaki kolor rowerka?

Wygląd jest kwestią drugorzędną, jednak rower powinien jednak podobać się dziecku – w przeciwnym razie może ono nie chcieć z niego korzystać.

Rower dla 3-latka – o czym jeszcze pamiętać?

Kiedy wyposażasz swojego 3-latka w pierwszy jednoślad – niezależnie od tego, czy jest to biegówka, czy rower z kołami – musisz pamiętać o kilku ważnych dodatkach.

Tym, bez czego nie możecie się obejść, jest kask. Nawet bardzo powolna i ostrożna jazda bez niego zagraża zdrowiu i życiu dziecka, dlatego zakup kasku jest kwestią absolutnie kluczową. Wybieraj taki, który został wykonany z dobrej klasy materiałów. Powinien pasować do rozmiaru głowy dziecka, być pozbawiony ostrych krawędzi i przy tym jak najbardziej wygodny. W sklepach rowerowych znajdziesz kaski w różnych kolorach i wzorach, jednak na pierwszym miejscu zawsze stawiaj jakość wykonania.

Nie można zapominać o odblaskach, które również są bardzo istotnym komponentem bezpieczeństwa. Dobrze wybierać rower z przynajmniej jednym błotnikiem oraz regulowanym siodełkiem i kierownicą. Dzięki temu dziecko będzie mogło korzystać z pojazdu nieco dłużej.

Rower dla 3-latka – podsumowanie

Idealny rower dla dziecka w wieku trzech lat to taki, który jest idealnie dostosowany do etapu jego rozwoju. W tym wieku nawet jeden miesiąc może mieć bardzo duże znaczenie. Podczas gdy jeden 3-latek będzie płynnie jeździł na dwóch kołach, inny dopiero może zaczynać swoją przygodę z rowerem biegowym.

W roli pierwszego roweru dla najmłodszych dzieci biegówka zwykle świetnie się sprawdza. Pozwala na kształtowanie poczucia równowagi oraz panowania nad jednośladem. Jeżeli dziecko nauczy się sprawnie z niego korzystać, kółka boczne nie będą mu już potrzebne.

Żeby wybrać odpowiedni rower, trzeba znać wzrost dziecka. Najlepiej, aby młody rowerzysta mógł osobiście wypróbować swój przyszły pojazd. W biegówkach dziecko musi móc dosięgnąć nogami do ziemi. Jeżeli kupujesz rower z pedałami, upewnij się, czy siedząc na siodełku, może ono dotknąć podłoża palcami. Stanie na ziemi całymi stopami świadczy o tym, że rowerek jest zbyt mały.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *