Foteliki na rower – niezbędne wyposażenie każdego rodzica-rowerzysty. Na co zwróć uwagę podczas zakupów?

Foteliki na rower

Foteliki na rower są chętnie wykorzystywane przez rodziców, którzy chcą zabierać swoje dzieci na wycieczki jednośladem. Na rynku znajdziesz wiele modeli, dlatego wybór może być nieco utrudniony. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas zakupów.


Piękna pogoda i chwila wolnego czasu to dla wielu osób idealna okazja do przejażdżki rowerowej. Rodzice często pragną zabrać ze sobą dzieci, które same nie potrafią jeszcze jeździć na rowerze. Wożenie dzieci na ramie czy bagażniku nie jest ani szczególnie bezpieczne, ani wygodne – zwłaszcza podczas dłuższych przejazdów. Na szczęście obecnie można kupić foteliki montowane do roweru, które są komfortowe i zapewniają maluchom bezpieczeństwo.

Fotelik rowerowy a wiek dziecka

W jakim wieku dziecko może zacząć podróżować w foteliku rowerowym? Nie ma w tym przypadku uniwersalnej granicy wiekowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi ono samodzielnie utrzymywać pozycję siedzącą. Zazwyczaj w krótsze trasy można zabierać nawet dziewięciomiesięczne dzieci. Na dłuższe wycieczki zaleca się wyruszać z dziećmi, które ukończyły już pierwszy rok życia.

Foteliki dostępne w sklepach rowerowych wykonane są w różnych rozmiarach i z różnych materiałów. Poszczególne modele dobiera się zawsze do wieku i wagi dziecka. Zanim jeszcze wybierzesz się na zakupy, powinieneś odpowiedzieć sobie także na pytanie o typ mocowania i ewentualne dodatkowe zabezpieczenia.

Foteliki na rower a certyfikat bezpieczeństwa

Dostępne w sklepach foteliki rowerowe bardzo się od siebie różnią. Jeżeli istnieje kryterium, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, to z pewnością jest to Europejski Certyfikat Jakości. W tym wypadku mowa o EN14344.

Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie model jest oznaczony takim właśnie symbolem. Świadczy to bowiem o tym, czy spełnia on przyjęte w Unii Europejskiej normy dotyczące:

  • wykorzystanych w produkcji materiałów;
  • bezpieczeństwa;
  • projektu i wykonania.

Możesz mieć pewność, że fotelik, który posiada certyfikat EN14344 nie ma żadnych ostrych kształtów, które mogłyby zagrozić dziecku. Posiada także podnóżek, który chroni jego nogi przed zaplątaniem się w szprychy. Elementem koniecznym są także pasy bezpieczeństwa oraz trwałe i bezpieczne mocowanie do roweru.

Fotelik dziecięcy na rower – rodzaje

Foteliki rowerowe dla dzieci dzielą się na trzy kategorie:

  • A15 – przeznaczone dla dzieci do 15 kg, umieszczone za rowerzystą;
  • C15 – przeznaczone dla dzieci do 15 kg, umieszczone przed rowerzystą;
  • A22 – przeznaczone dla dzieci do 22 kg, umieszczone za rowerzystą.

Wymienione wyżej kategorie i oznaczenia dotyczą tych modeli, które posiadają wspomniany Europejski Certyfikat Jakości EN14344. Na rynku znajdują się także foteliki rowerowe montowane z tyłu, które przeznaczone są dla dzieci do 35 kilogramów. Nie posiadają one jednak wymienione wyżej, tak ważnego certyfikatu.

Fotelik rowerowy na bagażnik

Foteliki montowane z tyłu to zdecydowanie najbardziej popularne modele. Jest to powodowane ich większą nośnością. W niektórych fotelikach (na przykład Hamax) można przewozić nawet maluchy w wieku przedszkolnym. Możesz także zdecydować się na model, z regulowanym oparciem, w którym dziecko może się zdrzemnąć.

Oprócz licznych zalet tylne foteliki mają także bardzo istotną wadę. Nie można przez cały czas mieć na oku malucha, który siedzi za tobą. Na szczęście certyfikowane modele mają wysokiej klasy zabezpieczenia, które dają całkowitą pewność, że dziecko będzie bezpieczne podczas jazdy.

Foteliki dla dzieci do 15 kg zazwyczaj montowane są do bagażnika lub rury podsiodłowej. W tym drugim przypadku konieczny jest specjalny adapter, w który jednak warto się zaopatrzyć w celu większej amortyzacji wstrząsów. W przypadku fotelików do 35 kg konieczny jest montaż do tylnego trójkąta.

Fotelik rowerowy na przód

Innym rozwiązaniem są foteliki montowane z przodu, przed siodełkiem roweru. Są one przeznaczone dla lżejszych i mniejszych dzieci – najczęściej takich, które nie przekroczyły 15 kilogramów. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Spośród najważniejszych wymienić można:

  • szersze pole widzenia dla dziecka;
  • możliwość ciągłego obserwowania dziecka;
  • większą kontrolę nad dzieckiem;.

Niestety przednie foteliki mają również swoje wady. Przede wszystkim ograniczają one komfort rowerzysty. Twoje kolana podczas jazdy będą wygięte nieco na boki. Dodatkowo manewrowanie kierownicą jest trudniejsze, co niemal wyklucza trudniejsze i dłuższe rodzinne trasy.

Foteliki tego typu zazwyczaj montowane są do wsporników kierownicy. Musisz pamiętać, że w przypadku wielu modeli rowerów konieczne będzie wcześniejsze zaopatrzenie się w specjalny adapter.

Przyczepki rowerowe – alternatywa dla fotelików?

Ciekawą alternatywą dla fotelików są przyczepki rowerowe, które podążają bezpośrednio za rowerem. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe i wygodne dla dziecka. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, musisz pamiętać, że manewrowanie nimi jest nieco trudniejsze niż w przypadku fotelików.

Zewnętrzne przyczepy zaleca się zabierać na dłuższe trasy, podczas gdy przednie lub tylne foteliki sprawdzą się zdecydowanie lepiej w warunkach miejskich lub na krótszych wycieczkach.

Foteliki na rower dla dziecka – o czym jeszcze pamiętać?

Każdemu rodzicowi zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie dziecka. W sklepach dostępne są foteliki w różnych rozmiarach i typach. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie zapominać o innych zabezpieczeniach, tak potrzebnych podczas rodzinnych wycieczek.

Jeżeli myślisz o jeżdżeniu rowerem z dzieckiem, koniecznie zaopatrz się w kask. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dla najmłodszych w różnych kolorach. Ważniejsze jest jednak to, aby były one wykonane z dobrej jakości materiałów, trwałe i bezpieczne. Na kaskach z pewnością nie warto oszczędzać.

Niezależnie od tego, dokąd się wybieracie, koniecznie zadbaj także o odblaski. Ich obecność jest niezbędna, nawet jeżeli poruszacie się wyłącznie po ścieżkach rowerowych. Podczas podróży z maluchem bezpieczeństwo zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

Foteliki na rower dla dziecka – podsumowanie

Bezpieczne foteliki rowerowe to gwarancja doskonałej zabawy podczas wspólnych wycieczek. Zabieranie ze sobą dziecka po 1. roku życia nie tylko pozwala mu uczestniczyć w rodzinnej przygodzie. Wzmacnia także zmysł równowagi i rozwija zainteresowanie aktywnością fizyczną.

W dzisiejszych czasach młodzi rodzice nie muszą już rezygnować ze swoich pasji. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po fotelik rowerowy, koniecznie upewnij się, że wybrany przez ciebie model pasuje do posiadanego roweru. Powinien on także mieć odpowiedni certyfikat jakości.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak holowniczy? Przewóz roweru samochodem

czerwony rower szosowy

Jak zrobić drewniany stojak na rowery?

kolarz podczas trasy rowerowej

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

windstopper

Windstopper – czym się charakteryzuje odzież wykonana z tego materiału?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *