Aplikacja na rower – którą warto wybrać?

aplikacja na rower

Aplikacja na rower nie tylko pozwala zliczyć przebyte kilometry. Dostępne obecnie aplikacje na smartfony mają bardzo wiele różnych funkcji ułatwiających życie rowerzystom. Sprawdź, którą z nich warto wybrać.

Kiedy kilka lat temu swoją działalność zakończyło kultowe Endomondo, wielu rowerzystów poczuło się tak, jakby zostało z niczym. Szybko jednak zaproponowano jej użytkownikom alternatywę. Obecnie w Sklepie Play i AppStore znajdziesz mnóstwo funkcjonalnych oprogramowań i aplikacji sportowych.

Wybór aplikacji na rower jest bardzo szeroki

Dostępne obecnie aplikacje na rower działają przede wszystkim dzięki modułom GPS, które wmontowane są w nasze smartfony. Istnieją płatne i darmowe aplikacje na telefon. Potrafią one jednak nie tylko generować tasy i liczyć przejechane kilometry. Do ich najważniejszych funkcji należy także:

  • mierzenie czasu i prędkości jazdy;
  • planowanie treningów;
  • liczenie spalonych kalorii;
  • tworzenie filmów z przejechanych tras;
  • porady w kwestii napraw roweru.

Wybór wydaje się niemal nieograniczony. To, na którą aplikację się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych potrzeb.

Co wybrać po legendarnym Endomondo?

Czy istnieje aplikacja, która obecnie może być uznana za równie dobrą jak Endomondo? Wiele osób za taką właśnie uznaje Stravę. Została ona stworzona przede wszystkim do monitorowania treningów.

Jedną z jej najbardziej cenionych cech jest umożliwianie dzielenia tras na fragmenty, które możesz sam wybrać i zdefiniować. Aplikacja umożliwia monitorowanie swoich postępów na tym samym odcinku trasy na przestrzeni czasu.

Strava umożliwia także dzielenie się ze znajomymi swoimi wynikami. Daje możliwość bycia obserwowanym przez innych użytkowników. Od tej funkcji jest oczywiście wyjątek – masz możliwość ustalenia tak zwanej strefy bezpieczeństwa, która zagwarantuje ci prywatność podczas treningów w miejscach, których lokalizacją nie chcesz się dzielić.

Już za czasów istnienia Endomondo Strava była z nim porównywana. Obecnie w wielu kręgach – także rowerowych – uchodzi za bezkonkurencyjną.

Najlepsze i najciekawsze aplikacje na rower

Aplikacji rowerowych dostosowanych do potrzeb kolarzy i amatorów jazdy na rowerze jest naprawdę mnóstwo. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę tych, które według nas są szczególnie warte uwagi.

Apple Health/Google Fit

Na początku warto zacząć od aplikacji, która zainstalowana jest fabrycznie w niemal każdym smartfonie. Apple Health i Google Fit to swoje odpowiedniki, które zostały zaproponowane na Androida i iOS.

Każda z aplikacji oferuje bardzo podstawowe funkcje, takie jak dobór statystyk czy planowanie tras. Są one darmowe i dostępne w polskiej wersji językowej.

Bike Repair

Tutaj nie mamy do czynienia ze standardową aplikacją fit. Twórcy proponują swoim użytkownikom garść praktycznych informacji na temat tego, jak dbać o rower, a w razie konieczności także naprawiać drobne usterki. Warto mieć ją w swoim telefonie, szczególnie podczas długich tras.

First Aid For Cyclists

Kolejna aplikacja rowerowa, która może okazać się niezastąpiona w trudnych sytuacjach. Nie obsługuje niestety języka polskiego, jednak w prosty i przejrzysty sposób przekazuje informacje o tym, jak udzielić pomocy sobie i innym, kiedy podczas prowadzenia roweru dojdzie do wypadku.

EXA Bike Tracker

W tej aplikacji masz do wyboru wersję darmową oraz premium. Jej ogromną zaletą jest bardzo dokładny moduł GPS, który pozwala na odkrywanie bardzo różnych tras w swojej okolicy. W bazie istnieje bardzo przydatny podział na trasy rowerowe łatwiejsze i trudniejsze. Co ciekawe wersję płatną przez cały miesiąc można testować za darmo. Aplikacja jest dostępna na Androida i iOS.

A co z Google Maps?

W wielu zestawieniach najlepszych aplikacji rowerowych pojawia się dobrze znane wszystkich Google Maps. Z nawigacji dostępnej w tym narzędziu korzystają nie tylko kolarze, ale także kierowcy i spacerowicze. Oczywiście możesz z powodzeniem wykorzystywać tę aplikację, jednak musisz jednak być świadomy tego, nie ma tu możliwości wybrania typu roweru.

Domyślną opcją jest tutaj rower MTB. Jeżeli posiadasz pojazd szosowy, możesz także kierować się nawigacją przeznaczoną dla samochodów. Pamiętaj także, że aplikacja czasami prowadzi nas przez drogi, które nie są odpowiednie dla wszystkich rodzajów rowerów.

Jak lepiej mierzyć kilometry?

Wielu kolarzy narzeka na nieprecyzyjny pomiar przejechanych kilometrów. Wszystko ze względu na różnice w intensywności sygnału GPS. Im dalej od „cywilizacji”, tym częściej tracimy zasięg. Dobrym rozwiązaniem może więc być kupno dodatkowego czujnika – na przykład w opasce do pomiaru tętna. Z twoim telefonem połączy się ona przez Bluetooth lub ANT+.

Podsumowanie

Jaka jest najlepsza aplikacja na rower? Trudno o tym zdecydować, ponieważ potrzeby cyklistów bardzo mocno się od siebie różnią. W większości dostępnych narzędzi mobilnych znajdziemy mapy, rejestratory kilometrów i tras. Dzięki nim jazda na rowerze staje się bardziej efektywna.

To jednak nie wszystko, ponieważ web deweloperzy oferują także przydatne aplikacje, które pomagają naprawiać rower, śledzić natężenie ruchu w okolicy czy udzielać pierwszej pomocy. Wiele z nich działa także w wersji offline. Z ich pomocą możesz kompletnie zaplanować trasę na trening czy przejażdżkę.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak holowniczy? Przewóz roweru samochodem

czerwony rower szosowy

Jak zrobić drewniany stojak na rowery?

kolarz podczas trasy rowerowej

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

windstopper

Windstopper – czym się charakteryzuje odzież wykonana z tego materiału?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *