Lemondka jest prostym narzędziem, które może znacznie wzmocnić komfort jazdy i poprawić osiągi. Czy to gadżet dla każdego? Jak poprawnie jej używać? Podpowiadamy!
Lemondka ma bardzo wiele różnych określeń. Czasami nazywa się ją nakładką czasową. Niektórzy wręcz mówią na nią „leżak”. Ten niepozorny element pozwala na przyjęcie bardziej aerodynamicznej pozycji na rowerze. Jazdą z nią jest także dużo bardziej komfortowa. Sprawdź, kiedy warto rozważyć jej zakup.
Lemondka rowerowa – co to jest?
Lemondka rowerowa to podpórka, którą umieszcza się tuż przy kierownicy. Składa się ona z uchwytu przymocowanego do niej prostopadle oraz z miękkich podpórek, na których rowerzysta może oprzeć łokcie.
Opierając się na lemondce, możesz przyjąć na rowerze pozycję półleżącą. To genialne w swojej prostocie narzędzie zawdzięcza nazwę swojemu wynalazcy. Greg LeMond, amerykański kolarz, w 1989 roku użył jej podczas Tour de France. Wygrał wówczas znaczną przewagą czasową nad swoimi przeciwnikami.
Co daje korzystanie z lemondki?
Czy lemondka rzeczywiście zwiększa szybkość jazdy? Okazuje się, że jak najbardziej. Wymuszając na rowerzyście pozycję pochylonej sylwetki i ramion ułożonych wąsko, zmniejsza opór aerodynamiczny. To z kolei nie tylko poprawia wynik, ale także obniża zapotrzebowanie na energię.
Warto także wspomnieć o tym, że stosowanie lemondki podczas jazdy sprawia, że jadący mniej się męczy. Przenosi ciężar ciała na łokcie i pozwala odpocząć ramionom.
Dla kogo jest lemondka rowerowa?
Wielu zapalonych kolarzy nie może wyobrazić sobie jazdy bez lemondki. Istnieją jednak osoby, które są do tego narzędzia co najmniej sceptycznie nastawione.
Kontrowersje dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa podczas jazdy. Trzymając łokcie na kierownicy, nie masz przecież bezpośredniego dostępu do ulokowanych na kierownicy hamulców. Nie można także nie wspomnieć o tym, że lemondka stanowi jednak dodatkowe obciążenie.
Kto więc powinien korzystać z takiego udogodnienia? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ono w sytuacji, kiedy przemierzasz prostą drogę, na której nie trzeba nagle hamować i gdzie nie czekają na ciebie gwałtowne skręty. Nic więc dziwnego, że lemondka najczęściej jest stosowana w rowerach szosowych.
Czy lemondka jest wygodna?
Kwestia wygody w przypadku lemondki rowerowej również jest bardzo kontrowersyjna. Są osoby, które zarzekają się, że zapewnia ona mnóstwo komfortu związanego z odciążeniem ramion.
Z drugiej strony nie brakuje tych, którzy twierdzą, że konieczność ciągłego podnoszenia głowy nadwyręża kark. Problemem może być także ucisk na krocze. Eksperci twierdzą, że ewentualne problemy z ułożeniem ciała na rowerze z lemondką można zredukować przez odpowiednie dobranie jej do swojego pojazdu.
Jaką lemondkę wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem lemondki, koniecznie weź pod uwagę jej kształt oraz możliwość regulacji. Dostępne w sklepach modele różnią się wieloma czynnikami, przede wszystkim:
- grubością;
- długością;
- materiałem;
- nachyleniem pałąka;
- kształtem;
- opcją regulacji.
Za standardową długość ramion uznaje się tutaj około 30 centymetrów. Niektóre modele są jednak wyposażone w możliwość ich regulacji.
To proste narzędzie powinno być także dostosowane do twojego wzrostu i szerokości barków. Można więc założyć, że nie ma jednego uniwersalnego modelu.
Ile kosztuje lemondka?
Średnia cena narzędzia dobrej jakości wynosi około stu złotych. Oczywiście na rynku dostępne są także dużo droższe modele, które zapewniają bardzo zaawansowany chwyt i stosunkowo niewielką masę.
Podsumowanie
Nauka jazdy z lemondką wymaga trochę czasu. Korzystanie z kierownicy jest tu bowiem nieco inne niż zazwyczaj. Zamiast niej do kierowania pojazdem wykorzystuje się przede wszystkim masę własnego ciała. Jeżeli po raz pierwszy masz do czynienia z takim narzędziem, raczej nie wybieraj się w długą trasę. Do nauki podchodź stopniowo.
Może Cię także zainteresować:
- Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?
- Regulacja kierownicy w rowerze. Jak zadbać o prawidłową pozycję podczas jazdy?
- Jak podnieść kierownicę w rowerze? – proste zasady regulacji kierownicy dla komfortowej jazdy
- Rower trójkołowy jako narzędzie wspomagania rehabilitacji
- Wymiana piasty w rowerze – samodzielnie czy z pomocą serwisu
- Dobry rower do 2500 złotych – rower górski, MTB czy rower szosowy? Jak wybrać rower MTB? Jaki rower do 2500 zł wybrać, by mieć przyjemność z jazdy?
- Aplikacja na rower – którą warto wybrać?
- Wymiana suportu w rowerze – jak wymienić korbę i napęd? Budowa mechanizmu korbowego. Rodzaje suportów rowerowych. Cennik serwisów rowerowych