To warto wiedzieć!
- Wypadki spowodowane przez rowerzystów po alkoholu to aż 13% ogółu zdarzeń drogowych.
- Rowerzysta może mieć we krwi taką samą zawartość alkoholu co kierowca samochodu, czyli mniej niż 0,2 promila.
- Jeśli rowerzysta spowoduje wypadek po pijanemu, to może odpowiadać za przestępstwo.
- Jazda rowerem po alkoholu jest jedynie wykroczeniem, zatem nie ma możliwości utraty prawa jazdy na samochód.
Jazda rowerem po alkoholu – jaki mandat można otrzymać?
W tym temacie zaszły dość spore zmiany. Od niedawna jazda rowerem po alkoholu jest surowo karana w Polsce.
Jeśli zdecydujesz się jechać takim pojazdem po alkoholu, to musisz liczyć się z tym, że otrzymasz mandat. W jakiej wysokości? To zależy. Gdy będziesz kierował rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, to dostaniesz mandat minimum 1000 złotych. Z kolei gdy stanie się to w stanie nietrzeźwości, to mandat może wynieść minimum 2500 złotych. Warto tutaj dodać, że nie otrzymasz mandatu, jeśli będziesz prowadził rower. Wówczas bowiem będziesz traktowany jako pieszy, choć pamiętaj, aby rower prowadzić chodnikiem (nie drogą dla rowerów!).
Jazda rowerem po alkoholu to zły pomysł z wielu powodów. Warto wspomnieć m.in. o tym, że wówczas ma się obniżony refleks i znacznie wolniej reaguje na nieprzewidziane zdarzenia. Poza tym po spożyciu alkoholu nie da się racjonalnie ocenić rzeczywistości, dlatego też bardzo łatwo o groźne wypadki. Z ciekawostek warto jednak wiedzieć, że jazda rowerem po alkoholu nie wszędzie jest zabroniona. Zakaz ten dotyczy bowiem tylko dróg publicznych, stref zamieszkania lub stref ruchu. A to oznacza, że po wypiciu piwa możesz jeździć rowerem np. po lesie (wtedy nie narażasz się na mandat), ale to wcale nie oznacza, że takie postępowanie jest bezpieczne.
Jedno piwo a jazda na rowerze
Cóż, niektórzy wciąż myślą, że to czy możliwa jest jazda rowerem po alkoholu, zależy od ilości spożytego alkoholu. Oczywiście nie jest to prawda! Najbardziej liczy się tutaj to, ile alkoholu we krwi ma rowerzysta. To z kolei trudno ocenić, ponieważ zależy to od wagi, czy prędkości, z jaką organizm trawi alkohol. Najlepiej po prostu nie wsiadać na rower, jeśli piłeś jakikolwiek alkohol. Możesz też rozważyć zakup alkomatu. Zdecydowanie warto w niego zainwestować, bowiem w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, czy możesz wsiąść na rower lub za kierownicę auta.
Jazda rowerem po alkoholu a prawo jazdy, punkty karne
Zastanawiasz się, czy możesz stracić prawo jazdy, gdy policja złapie cię podczas jazdy rowerem po alkoholu? W przepisach znajdziesz informacje na ten temat. Zgodnie z nimi nawet jeśli będziesz poruszał się rowerem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, to nie grozi ci utrata prawa jazdy. Możesz stracić wyłącznie uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o punkty karne. Nawet gdy będziesz jechał na rowerze po spożyciu alkoholu, to nie grożą za to punkty karne.
Jazda rowerem po alkoholu nigdy nie jest mądrym pomysłem. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, to musisz liczyć się z tym, że otrzymasz surowy mandat. Nie ryzykuj swojego bądź czyjegoś zdrowia lub życia. Gdy zdarzy się, że po prostu wypijesz nieco alkoholu, to nie wsiadaj na rower, a zamiast tego po prostu przejdź się z rowerem obok siebie.
Może Cię także zainteresować:
- Jazda rowerem po chodniku – kiedy jest dozwolona? Zaglądamy do przepisów
- Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze? Jak prawidłowo dobrać rozmiar opon rowerowych?
- Czy podczas zwolnienia lekarskiego mogę legalnie wyjść na rower?
- Jakie buty na rower? Doradzamy!
- Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego
- Czy jazda na rowerze odchudza? Sprawdź, czy to dobry sposób na odchudzanie!
- Jazda na rowerze – efekty, dla których warto jeździć!
- Czy podczas jazdy na rowerze, można słuchać audiobooków?