Wymiana łańcucha w rowerze – co przygotować? Jak wymienić składowy element układu napędowego? Czy wymiana łańcucha jest trudnym procesem? Dowiedz się z poniższego artykułu!
Jeśli twój łańcuch zaczyna sprawiać problemy, powinieneś przystąpić do jego wymiany. W tym celu należy zmienić łańcuch na nowy. Dowiedz się, jak to zrobić i co warto wiedzieć o tym procesie! Z naszego artykułu dowiesz się też, jak sprawdzić, czy łańcuch nadaje się do dalszej jazdy. Wymiana łańcucha w rowerze krok po kroku!
Z czego składa się rower?
Na budowę roweru składa się wiele elementów. Mimo tego jest on pojazdem stosunkowo prostym w konstrukcji. Każdy z nich posiada dwa koła i dwie opony. To absolutnie najważniejsza część, która umożliwia poruszanie się po powierzchni. Koła mają różną średnicę, tak samo, jak opony różnią się od siebie szerokością. Do tego każde koło posiada dętkę i wentyl. Układ napędowy roweru składa się z:
- korby;
- przerzutek przednich i tylnych;
- zębatki z łańcuchem rowerowym;
- pedałów.
Do tego każdy rower posiada siodełko, kierownicę, ramę, hamulce, odblaski i oświetlenie. Wiele z nich wyposażonych jest również w elementy dodatkowe, takie jak: dzwonek, bagażnik, błotniki itp.
Łańcuch w rowerze – co to jest?
Zanim dowiesz się, jak powinna przebiegać wymiana łańcucha w rowerze, przeczytaj, za co odpowiada ta część. Łańcuch w rowerze jest kluczowym elementem napędu. To część, która ma za zadanie przenosić ruch obrotowy z korby, czyli przednich zębatek, do tylnych zębatek, czyli kasety lub wolnobiegu. Każdy z nich składa się z zestawu ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. Składają się one z równoległych blaszek połączonych za pomocą sworznia. Konstrukcja łańcucha rowerowego jest bardzo wytrzymała. Odporność na zrywanie wynosi nawet 10 kN. Długość łańcucha może różnić się w zależności od ilości przerzutek.
Rodzaje łańcuchów rowerowych
Łańcuch jednorzędowy jest idealnym rozwiązaniem do rowerów z napędem bez przerzutek zewnętrznych. Większość jednośladów będzie używać łańcucha 1/8 cala. Najczęściej stosuje się go w BMX-ach. Łańcuch 5–8 rzędowy pasuje do każdego roweru, który ma od 5 do 8 zębatek. Często montowany jest w rowerach górskich. Natomiast łańcuch 9-rzędowy pasuje do rowerów z 9-rzędowym napędem. Został zaprojektowany z myślą o jednośladach ze sporą liczbą biegów. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wymiana łańcucha w rowerze? Czytaj dalej!
Co wpływa na żywotność łańcucha?
Na długość życia łańcucha wpływa wiele czynników. Przede wszystkim zużywa się on wraz z przemierzaniem kolejnych kilometrów. Warto regularnie używać smarów i czyścić go z zabrudzeń. W tym celu należy zdjąć łańcuch i nasmarować go odpowiednim preparatem. Ciężko samodzielnie sprawdzić, kiedy należy wymienić go na nowy łańcuch.
Zużyty łańcuch – kiedy wymienić łańcuch?
Warto wiedzieć, że nie ma żadnych kalkulatorów ani wzorów na to, jak często należy zmieniać łańcuch. Przyjmuje się, że wymiana łańcucha w rowerze co 700 kilometrów pozwala na wymianę kasety co 8000 kilometrów. Można również wykorzystać jazdę na 3 łańcuchach, wymieniając je co 400–500 km. W tej metodzie zużywa on się wolniej, przez co cały napęd może przejechać nawet 10 tysięcy kilometrów.
Wymiana łańcucha w rowerze – jak założyć łańcuch rowerowy?
Na początku musisz upewnić się, że fabryczny wyciągnięty łańcuch jest odpowiedniej długości. Wymiana łańcucha na nowy rozpoczyna się nałożeniem go na przednie przerzutki. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności przy przewlekaniu jej przez tylną. Po tym wystarczy spiąć oba końce łańcucha. Do tego potrzebny będzie specjalny skuwacz do łańcucha. Przed tym nie możesz zapomnieć o smarowaniu łańcucha. Następnie możesz przystąpić do sprawdzenia, czy wszystko działa. W tym celu powinieneś przez chwilę pedałować w miejscu.
Stan łańcucha – kiedy wystarczy smarowanie, a kiedy łańcuch wymaga wymiany?
Jeśli zauważasz, że rozciągnięty łańcuch zaczyna wydawać dziwne dźwięki, trudniej działają tylne przerzutki, a przełożenia są nierówne, możesz spodziewać się, że nadaje się do wymiany. Najważniejszym aspektem jest jednak rozmiar łańcucha, dlatego należy regularnie go sprawdzać. Smarowanie i konserwowanie ogniw łańcucha trzeba wykonywać regularnie, dzięki czemu można wydłużyć jego żywotność.
Stary łańcuch – co zrobić, gdy łańcuch jest rozciągnięty?
Stary łańcuch należy ściągnąć z układu napędowego roweru, dokładnie wyczyścić i zmienić na nowy. Przed wyrzuceniem go, warto jeszcze zmierzyć łańcuch, ponieważ może przydać się w innym jednośladzie.
Wiesz już, kiedy należy wymienić główny element układu napędowego i jak wymiana łańcucha w rowerze pomoże w dalszej jeździe. Z procesem wymiany powinien poradzić sobie każdy amator kolarstwa. To zdecydowanie jedna z prostszych czynności serwisowych.
Może Cię także zainteresować:
- Jak założyć łańcuch w rowerze? W jakich sytuacjach należy to robić?
- Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?
- Przeskakujący łańcuch w rowerze – jak poradzić sobie z problemem?
- Jak dobrać długość łańcucha do roweru i czy ma ona duże znaczenie? Rodzaje łańcuchów
- Czyszczenie łańcucha rowerowego – czym smarować łańcuch? Czyszczenie i konserwacja
- Czym jest kaseta rowerowa? Jak powinna przebiegać wymiana kasety w rowerze?
- Jak skrócić łańcuch w rowerze, by nie zgrzytał ani nie spadał?
- Czy wymiana widelca w rowerze jest trudna? Sprawdź, jak zrobić to samodzielnie!