Rower śnieżny. Jazda po śniegu, jednoślady elektryczne

rower śnieżny

Mroźna i śnieżna zima to nie powód, by na kilka miesięcy rezygnować z jazdy na rowerze! Wystarczy odpowiedni sprzęt i ubiór. Chcesz znaleźć dobry rower śnieżny? Masz wiele różnych możliwości do wyboru. Sprawdź, jakie rozwiązania w tej kategorii oferują różne firmy!

Czasami nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na sprzęt sportowy dedykowany zimowym wojażom. Niektórzy po prostu wymieniają opony i błotniki. W innych sytuacjach wystarczy zestaw akcesoriów i trochę majsterkowania, by poczciwy „góral” zamienił się w krzyżówkę jednośladu, skutera i nart. Jazda wygląda wtedy zupełnie inaczej. Jeżeli obawiasz się, że nie wystarczy ci sił na jazdę po oblodzonej nawierzchni czy przez zaspy, możesz zainwestować w elektryczny rower śnieżny. Tutaj liczy się nie tylko moc silnika czy pojemność baterii. Inaczej jeździ się na kołach, inaczej z wykorzystaniem napędu gąsienicowego z tyłu oraz z płozą z przodu.

Rowery górskie z dużymi, grubymi oponami ułatwiają pokonywanie zaśnieżonych dróg

Przygotowania do sezonu zimowego trzeba zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Wymiana ogumienia to jedna z ostatnich kwestii. Jeśli chcesz łatwo i szybko zmienić rower górski w śnieżny, najpierw zadbaj o stan osprzętu – hamulców, przerzutek, łańcucha oraz zębatek. Będą narażone na opady i niskie temperatury, więc nie obejdzie się bez starannej konserwacji. Na śniegu zwykle trzeba delikatniej operować hamulcem, z uwagi na stan nawierzchni częściej korzysta się z lżejszych przełożeń. Po każdym powrocie z trasy należy oczyścić napęd i ochronić go przed wilgocią. Podobnie z ramą, jeśli chcesz uniknąć szpetnych śladów korozji.

Jakie opony są przeznaczone do jazdy zimą? Górskie rowery śnieżne mają znacznie szersze, grubsze ogumienie z terenowym bieżnikiem – są też modele z kolcami, które poprawiają przyczepność na lodzie. Aby zdecydowanie ułatwić sobie pedałowanie w trudnych warunkach, warto nieco obniżyć ciśnienie w kołach. Dzięki temu opony powinny lepiej przylegać do podłoża. Nie zapomnij też o błotniku i chlapaczach, dostosowanych do wymiarów ogumienia. Tak zapewniasz sobie osłonę przed błotem oraz śniegiem – chyba nie chcesz wracać do domu z brudnymi, przemoczonymi plecami?

Typowy rower śnieżny – płoza z przodu, gąsienica z tyłu

Propozycja dla bardziej zaawansowanych klientów firm sportowych i rowerowych. Wprawdzie montaż takiego zestawu jest dość wymagający, ale akcesoria tego typu umożliwiają swobodną jazdę po praktycznie każdym rodzaju śniegu. Idea stojąca za takim rowerem śnieżnym jest bardzo prosta – na końcach przedniego amortyzatora zmontować płozę, a z tyłu założyć napęd kołowo-gąsienicowy. Tego rodzaju pojazd może zarówno napędzać wyłącznie siła mięśni, jak i korzystać ze wspomagania przez silnik elektryczny.

Akcesoria do przeróbek charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami. Odczuwalną różnicę z pewnością zrobi waga. Według deklaracji jednego z producentów rower śnieżny z płozą i napędem kołowo-gąsienicowym jest cięższy od wariantu „letniego” o 2, maksymalnie 3,2 kg. Komplet motorem z i akumulatorem to nawet dodatkowe 35 kg masy roweru. Jak łatwo się domyślić, również założenie takiego produktu będzie znacznie trudniejsze dla przeciętnego użytkownika.

Elektryczne rowery śnieżne pod wieloma względami przypominają skutery

Zwłaszcza te z płozami i gąsienicami. Ile można nimi jechać, na jaką odległość? Osiągi pojazdów wspomaganych silnikiem zależą od wielu czynników:

  • poziomu naładowania i ogólnego stanu baterii;
  • charakterystyki terenu (płaski, górzysty);
  • właściwości pokrywy śnieżnej.

W wielu sklepach dostępne są również klasyczne modele z kołami. Ten sam elektryczny rower śnieżny, w zależności od warunków, na jednym ładowaniu może przejechać ok. 70 km, a równie dobrze akumulator może wyczerpać się po niespełna 20 kilometrach. Pamiętaj, że dane podawane przez producentów dotyczą wyników uzyskiwanych w ściśle określonych okolicznościach. Jest wiele sposobów na to, by umożliwić sobie uprawianie swojego ulubionego sportu przez cały rok – wybór najlepszego należy do ciebie!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *