Rower dla niepełnosprawnego – sprzęt rehabilitacyjny, który pomoże ci się więcej ruszać!

rower dla niepełnośprawnego

Rower dla niepełnosprawnego to coraz popularniejsze urządzenie. Nie bez powodu! Ten trójkołowy pojazd pozwoli ci na uprawianie sportu i zdrową rehabilitację. Czy jednak sprawdzi się dla każdego? W przypadku jakich niepełnosprawności jest polecany?

Osoba niepełnosprawna musi się regularnie ruszać, aby pozostać zdrowa i powinna to robić, o ile tylko pozwala jej na to stan zdrowia. Rower dostosowany do potrzeb takich osób może być doskonałym wyborem w wielu sytuacjach, który przy okazji pozwoli na spędzanie czasu na dworze. Niektóre modele mają z kolei napęd elektryczny, który pozwoli na poruszanie się bez użycia siły, bądź z ograniczonym wysiłkiem. Dlatego też nawet ci, których układ ruchowy jest znacznie ograniczony, mogą spróbować swoich sił w takiej jeździe. Jednak to nie będzie dobry wybór dla każdego!

Rower trójkołowy – dla jakiej osoby niepełnosprawnej?

Osoba, która cierpi na ograniczenia ruchowe z powodu niepełnosprawności bądź stanu swojego zdrowia, też powinna się ruszać, o ile nie ma lekarskich przeciwwskazań. Jazda na rowerze trójkołowym w wielu przypadkach będzie świetną rozrywką i możliwością rozwoju umiejętności motorycznych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie sprawdzi się ona zawsze. Przede wszystkim nad wózkiem tego typu mogą zastanowić się osoby, które mają problem z utrzymaniem równowagi (np. cierpiące na zespół Downa), niewidome bądź o ograniczonej wizji, a także osoby z protezami, z porażeniem mózgowym lub z problemami związanymi z mięśniami.

Trójkołowy rower dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Niektóre osoby nie mogą sobie pozwolić na pełny zakres ruchów i z powodu swojego tymczasowego stanu powinny unikać klasycznych rowerów. Dotyczy to na przykład dużej otyłości. Wtedy także warto postawić na sprzęt rehabilitacyjny! Taki nowy rower będzie bardzo pomocny przy próbie schudnięcia, nie będzie za bardzo obciążał stawów i pomoże pracować nad zdrowymi nawykami, do których zaliczają się przecież regularne ćwiczenia. Taka rehabilitacja może być również zalecana dla osób po wypadkach, które w przyszłości mogą odzyskać pełną sprawność, ale w danym momencie mają ograniczone możliwości ruchowe.

Rower dla osób niepełnosprawnych – przeciwwskazania

Nim wsiądziesz na rower trójkołowy, musisz koniecznie sprawdzić, czy nie masz żadnych przeciwwskazań. W tym celu wybierz się koniecznie do swojego lekarza, który odpowie na wszystkie twoje pytania. Takich decyzji nie powinna podejmować osoba bez wiedzy medycznej! Jeśli masz zaawansowaną miażdżycę kończyn lub cierpisz na problemy z niewydolnością organizmu, korzystanie z roweru trójkołowego może być nawet zagrożeniem dla twojego życia i pod żadnym pozorem nie powinieneś tego robić bez zgody lekarza.

Rower dla niepełnosprawnego – popularne modele

Rowery dla niepełnosprawnych mogą przybierać różne formy. Jedną z najpopularniejszych jest tandem. Jak jego nazwa wskazuje, doskonale sprawdzi się dla par, w przypadku których jedna osoba ma problemy z poruszaniem się. Często są one dostępne np. w wypożyczalniach. Świetnie sprawdzą się dla osób niewidomych oraz głuchych, ponieważ dzięki towarzystwu osoby pełnosprawnej, korzystanie z nich jest po prostu bezpieczne.

Popularne rowery trójkołowe – gdy chcesz samodzielności

Tandem to dobry wybór dla osób, które nie mogą jeździć samodzielnie, jednak także trójkołowy sprzęt sprawia, że niepełnosprawny może być w pełni samodzielny. Te wersje rowerów dla niepełnosprawnych znajdziesz w wielu kształtach, dopasowanych do różnych niepełnosprawności. Są dostosowane zarówno dla osób z otyłością, posiadających protezy, czy też dla takich, których siła jest w znacznym stopniu ograniczona.

Rower trójkołowy rehabilitacyjny elektryczny

Osoby, które nie mają wystarczająco siły, by używać w trakcie jazdy swoich rąk, mogą wybrać model posiadający własny napęd. Taki sprzęt jest zazwyczaj elektryczny, dzięki czemu służy ochronie środowiska. Tego typu modele są świetnymi propozycjami rehabilitacyjnymi i adaptacyjnymi, nie tylko dla osób chorych i różnymi zaburzeniami. Sprawdzą się także dla osób starszych, które nie są w stanie używać innych rowerów, a chcą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Z racji tego, że są coraz chętniej używane (m.in. przez wzrost popularności paraolimpiady i poszerzania się świadomości ludzi o tej aktywności), a technologia coraz bardziej się rozwija, na rynku znajdziesz coraz więcej ciekawych propozycji. Wybór roweru elektrycznego wcale nie musi być trudny!

Ile kosztuje rower trójkołowy rehabilitacyjny?

Koszty takiego sprzętu mogą być niestety stosunkowo wysokie. Ich cena to co najmniej kilka tysięcy złotych, a niektóre mogą kosztować nawet kilkadziesiąt. Na pewno będziesz musiał liczyć się z kosztem wynoszącym co najmniej 2,5-3,5 tys. złotych, a ponieważ osoby z ograniczeniami ruchowymi często nie mogą pozwolić sobie na zwyczajną pracę, taki wydatek może okazać się po prostu zbyt duży. Jeśli borykasz się z takim problemem, warto zgłosić się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zamiast kupować, możesz wypożyczyć!

Aby zacząć uprawiać taki sport, nie musisz od razu kupować nowego sprzętu! Równie dobrą opcją jest jego wypożyczenie, zwłaszcza jeśli chcesz tylko spróbować, czy taki jest dla ciebie odpowiedni i czy będziesz w stanie poruszać się nim w komfortowy sposób. W 2019 roku w Polsce została otwarta pierwsza wypożyczalnia, która udostępnia rowery rehabilitacyjne i to nie tylko osobom niepełnosprawnym. Od tamtego czasu takie inicjatywy wciąż się rozwijają i wypożyczenie sprzętu, zwłaszcza w dużych miastach, nie jest kłopotliwe.

Dobierz rozmiar roweru do swoich wymiarów

Nim jednak kupisz lub wypożyczysz rower, musisz dopasować go do swoich rozmiarów. Występują one w wersji dla dzieci, nastolatków i osób dorosłych, ale nie tylko. Niektóre modele można personalizować albo, jak klasyczne jednoślady, dostosować do wzrostu i wagi potencjalnego użytkownika. Jeśli zatem masz taką możliwość, przed zakupem wsiądź na rower i sprawdź, czy jest on odpowiedni do twojej budowy ciała.

Jazda rowerem to wspaniały sport, który staje się coraz łatwiej dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź, czy i ty się w nim odnajdziesz!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *