Okres jesienno-zimowy to czas, w którym przez warunki pogodowe wycieczki rowerowe nie są zbyt przyjemne. Wtedy też najczęściej rower przez kilka miesięcy nie jest użytkowany i trzeba znaleźć najlepsze miejsce na jego przechowywanie. Jest ono potrzebne oczywiście także w sezonie, nawet kiedy roweru używa się bardzo często.
Gdzie nie przechowywać roweru?
Najlepszym miejscem w każdym przypadku będzie suche, a nawet ogrzewane pomieszczenie. Najważniejsze jest zaś to, by poza sezonem roweru nie trzymać na zewnątrz, na stojaku przed blokiem czy nawet na własnym balkonie. Chodzi tu przede wszystkim o stan pojazdu. Wilgoć i zmiany temperatury wpływają bardzo niekorzystnie na niektóre komponenty roweru. Może to doprowadzić do ich zepsucia, szybszego zużycia czy nawet przedwczesnej korozji. Wymusi to konieczność wymiany lub naprawy konkretnych części pojazdu, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Pozostawianie roweru na niskim balkonie nie jest wskazane także ze względu na możliwość kradzieży. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o klatkę schodową, do której dostęp ma wiele osób.
Gdzie można przechowywać rower?
Nie każdy ma możliwość przechowywania roweru w mieszkaniu, dlatego warto sprawdzić, czy na terenie osiedla dostępne są tzw. rowerownie, czyli pomieszczenia należące do części wspólnych inwestycji. Klucze do takich miejsc mieszkańcy otrzymują w momencie odbioru mieszkania. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie kupiły piwnicy albo komórki lokatorskiej. Te zaś są dwoma kolejnymi miejscami, w których wygodnie będzie przechowywać jednoślady domowników. Przede wszystkim dlatego, że są to miejsca suche, o temperaturze pokojowej. Aby zaoszczędzić miejsce, rower można powiesić na specjalnym uchwycie. Mimo tego, że swój sprzęt będzie się przechowywać w piwnicy albo komórce lokatorskiej, to i tak ze względów bezpieczeństwa warto przypiąć go do rury czy innego elementu, który jest na stale przymocowany do ściany czy podłogi.
Rower w mieszkaniu – różne rozwiązania
Osoby, które nie mają dostępu do piwnicy lub komórki lokatorskiej lub po prostu obawiają się kradzieży albo uszkodzenia swojej cennej własności, mogą zdecydować się na trzymanie roweru w mieszkaniu (jeśli jest ono wystarczająco duże). Jest to bez wątpienia rozwiązanie najbezpieczniejsze, zarówno jeśli chodzi o możliwą w innych miejscach kradzież, jak i same warunki przechowywania pojazdu. Obecnie jest na to wiele różnych sposobów. Osoby znajdujące się na etapie wykańczania mieszkania lub jego remontu, mogą zdecydować się np. na specjalną szafę. W jednym takim meblu, w pozycji poziomej, można zawiesić i zmieścić nawet kilka modeli rowerów. Właściciele mieszkań dwupoziomowych lub z antresolą, swój rower mogą umieścić w skosie pod schodami. W takim miejscu można zainstalować specjalny uchwyt przytwierdzany do balustrady. Jest to bardzo praktyczne wykorzystanie miejsca, które często trudno zagospodarować w inny sposób. Kiedy niewielki metraż mieszkania nie pozwala na ukrycie roweru, warto
go odważnie wyeksponować jako ciekawy akcent dekoracyjny. W sklepach można obecnie kupić bez problemu różnego rodzaju haki, wieszaki na rowery i inne elementy służące do zamocowania jednośladu na ścianie albo nawet przy suficie.
Odbiór mieszkania
Kupno mieszkania/domu od dewelopera, jak i kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego rządzą się swoimi prawami i formalnościami. Zawsze jednak stoi się przed podobnymi zagadnieniami, które będą miały wpływ na sposób eksploatacji budynku. Bardzo istotnymi sprawami są m.in. dostęp do komórki lokatorskiej czy piwnicy, lub też możliwość stworzenia miejsca do przechowywania roweru w mieszkaniu. Dokładne sprawdzenie mieszkania przed kupnem pozwoli zapoznać się z dostępnymi opcjami, a także tym, jakie udogodnienia będzie można wprowadzić w życie. Równie ważną sprawą jest także sam odbiór gotowego już mieszkania. Aby nie dać się oszukać i mieć pewność co do tego, jak powinien wyglądać odbiór mieszkania czy domu, wszelkie wytyczne można sprawdzić tutaj: https://pewnylokal.pl/porady/odbior-mieszkania-formalnosci-po-odbiorze.
Artykuł sponsorowany
Może Cię także zainteresować:
- Przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy
- Jak zabezpieczyć rower w piwnicy?
- Pomieszczenie do przechowywania rowerów – jak je zorganizować?
- Czym jest znakowanie rowerów? Jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Znakowanie jednośladów – bezpieczny rower
- Rower na ścianie – jakie wieszak na rower wybrać i jak go zamontować?
- Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
- Rower elektryczny dla seniora – czy warto kupić taki pojazd? Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?
- Jak zrobić drewniany stojak na rowery?