Czy podczas zwolnienia lekarskiego mogę legalnie wyjść na rower?

zwolnienie lekarskie a wyjście na rower

Osoby aktywne, które chętnie uprawiają sport, odbierają zwolnienie lekarskie jako swego rodzaju ograniczenie wolności. Muszą bowiem zrezygnować z ulubionych aktywności, takich jak rower. Czy rzeczywiście jest to konieczne?

Jazda na rowerze jest niezwykle korzystna dla zdrowia. Wspomaga pracę serca i układu krążenia, ale też pomaga w utracie wagi i rzeźbi mięśnie nóg. Czy jednak podczas zwolnienia lekarskiego można oddawać się ulubionemu sportowi? Tutaj ze względu na specyfikę L4 zdania są podzielone.

Zwolnienie lekarskie – na czym polega?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie zwalniające zatrudnionych z obowiązku świadczenia pracy na czas trwania choroby. Przyznaje się je tylko w szczególnych przypadkach, gdy złe samopoczucie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, możesz otrzymać L4 przez internet.

Zwolnienie L4 to jednak nie tylko przywileje. Jeśli z niego korzystasz, masz poniekąd obowiązek zrobić wszystko, by wykorzystać czas rekonwalescencji na pełny powrót do formy – tak wypowiadają się eksperci. Uważasz, że jazda na rowerze to aktywność, która pomoże ci w spełnieniu tego zalecenia?

Jazda rowerem w trakcie zwolnienia lekarskiego

Teoretycznie jeżeli aktywność fizyczna, taka jak jazda na rowerze, jest pomocna w powrocie do zdrowia, pracodawca nie powinien mieć obiekcji. Na przykład jeżeli lekarz wystawił L4 na wypalenie zawodowe, odpoczynek od codziennej rutyny i zdrowa dawka ruchu powinna być w pełni usprawiedliwiona. Czy zatem podczas zwolnienia lekarskiego można wyjść legalnie na rower?

Trudno określić, jak tę kwestię odbierze ZUS i pracodawca. Na pewno trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jazda rowerem wpływa na zdrowie pacjenta? Jeżeli na przykład otrzymał on zwolnienie lekarskie w związku ze złamaniem kończyny, czy chociażby grypą, wtedy trudno będzie udowodnić, że taka czynność pomaga w leczeniu. Pracodawca może odebrać to jako naruszenie obowiązków pracowniczych i wykorzystanie L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Co można robić podczas zwolnienia lekarskiego?

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co można robić podczas zwolnienia lekarskiego? Trzeba zwrócić uwagę na kod liczbowy, jaki widnieje na blankiecie. Określa on sposób rekonwalescencji pacjenta. Jeżeli lekarz zdecydował się na kod 1, wtedy chory powinien pozostać w łóżku – wyjście z domu możliwe jest tylko w kilku przypadkach (np. zakup leków, wizyta u lekarza albo konieczność udania się do szpitala).

Kod 2 oznacza informację „chory może chodzić”, jednak nadal nie są to długie nieobecności poza domem, a niezbyt daleki spacer, podstawowe zakupy spożywcze czy wizyta w aptece. Na zwolnieniu lekarskim trzeba się też liczyć z możliwością kontroli ze strony ZUS-u lub pracodawcy (jeżeli firma liczy więcej niż 20 osób).

L4, od tych czynności lepiej się powstrzymać

Jakie czynności będą zakazane na zwolnieniu lekarskim? Jako że pracownik otrzymuje L4 świadczące, że nie jest w stanie wywiązać się z obowiązków służbowych, na pierwszym miejscu należy wymienić pracę zarobkową. Oprócz tego jest to także wyjazd na urlop, remont (chyba że w domu przydarzy się nagła awaria), a nawet większe porządki. Te wszystkie czynności nie są konieczne, by wrócić do zdrowia.

Niektórzy traktują bowiem zwolnienie lekarskie jako dodatkowe dni wolne, które mogą wykorzystać w dowolny sposób. Zdarzały się przypadki, że człowiek ze złamaną nogą publikował w sieci zdjęcia z wycieczki rowerowej, a mężczyzna z bólem kręgosłupa porządkował teren swojej posesji. Takie postępowanie nie tylko jest nieuczciwe, ale może mieć daleko idące konsekwencje.

Nieprzestrzeganie zasad L4 – konsekwencje

Jak już wspominaliśmy, wykorzystywanie L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem będzie dla pracodawcy pretekstem nawet do zwolnienia dyscyplinarnego. Powód to najczęściej rażące naruszenie obowiązków pracowniczych. Oprócz tego nieprzyjemności trzeba się spodziewać również ze strony ZUS. Nie tylko cofnie zasiłek chorobowy, ale zażąda zwrotu świadczenia wraz z odsetkami.

Jazda rowerem na L4 – podsumowanie

Jada rowerem na L4 nie jest zabroniona, ale tylko pod warunkiem, że służy rekonwalescencji. Warto przygotować więc argumenty, które przekonają pracodawcę do punktu widzenia pacjenta. Jeżeli mimo wszystko wręczy z tego powodu wypowiedzenie, swoich praw można dochodzić w sądzie pracy. Zdarzały się już takie przypadki, a wyroki często zapadały z korzyścią dla powoda.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *