Trendy rowerowe 2023. Czego spodziewać się w tym roku?

trendy rowerowe

Poznaj nadchodzące trendy rowerowe. 2023 rok zaczyna się wypuszczeniem na rynek kilku ciekawych modeli. Do tego wciąż kontynuowana jest moda na rowery elektryczne. Czego jeszcze można się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Moda na rowery zdaje się nigdy nie spadać. Jednak świat kolarstwa zawodowego i amatorskiego nieustannie się zmienia. Największym wynalazkiem ostatnich lat są niewątpliwie rowery elektryczne. Cieszą się rosnącą popularnością w Polsce i na świecie.  Poznaj przewidywane trendy rowerowe 2023 roku i bądź na czasie ze swoim ulubionym sportem. 

Ceny rowerów w 2023 roku

Na początek nieprzyjemna informacja – ceny rowerów w 2023 roku prawdopodobnie wciąż będą rosły. Cenowe trendy rowerowe (2023 r.) są mocno zależne od wydarzeń politycznych i gospodarczych. 2020 rok zaskoczył wszystkich globalną pandemią i początkiem obejmującego cały świat kryzysu gospodarczego. Restrykcje nakładane na miasta i całe państwa w celu zawężeniu zasięgu wirusa spowodowały mocno odczuwalne opóźnienia w dostawie towarów, a nawet ich braki (w tym części rowerowe, m.in. z Azji). 

Kolejne podwyżki zostały spowodowane wojną na Ukrainie zapoczątkowaną na początku 2022 roku. W konsekwencji panuje wciąż odczuwalna inflacja na poziomie pomiędzy 7 a 20%, w zależności od kraju i jego waluty. Rowery i elektronika rozliczane są na światowym rynku w dolarze, co przy aktualnie niskiej cenie złotówki jest bardzo odczuwalne w branży rowerowej.

W 2023 ceny rowerów i ich części prawdopodobnie wciąż będą rosły. Szacowana różnica pomiędzy sezonem 2022 a 2023 wynosi około 10-20%. Na szczęście nie jest to tak duży skok, jak ten z poprzedniego roku. Możesz też odczuć mniejszą dostępność modeli. Ten rok z pewnością nauczy niejedną osobę do lepszej konserwacji posiadanego roweru lub kupowania z drugiej ręki. Jeśli jednak planujesz kupić nowy model, najlepiej nie czekać z tym do wiosny – i jeszcze większej inflacji.

Elektronika i E-Bike’i

Rowery elektryczne cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Choć nie brakuje miłośników klasycznych rozwiązań, wiele osób decyduje się przynajmniej na elektroniczne dodatki. Dowodami na szerzącą się popularność elektrycznych podzespołów są m.in.: coraz rzadziej spotykane grupy napędowe pod linki, czy też fakt, że nowy Shimano Ultega dostępny jest tylko w swoim wariancie elektronicznym.

Ciężko stwierdzić, czy te nowe trendy są pozytywne, czy negatywne. Mają swoich zwolenników i krytyków. Atutem jest zdecydowanie lekka i przyjemna jazda. Zwolennicy elektronicznych trendów rowerowych (2023 r.) twierdzą, że są to po prostu „fajniejsze zabawki”. Z drugiej strony, można się kłócić, że nie ma w nich pewnego czaru, którego nie brakuje rowerom mechanicznym. Do tego trzeba nieustannie pamiętać o ładowaniu baterii. Zelektryzowanie rowerów zdecydowanie nie wydarzy się nagle. Takie nowoczesne podzespoły wciąż są droższe, więc raczej nie będą obecne w tańszych modelach.

Równie mocno będzie rozwijać się jazda w wirtualnej rzeczywistości i wspomagany w ten sposób trening domowy. Nieustannie powstają nowe, bardziej zaawansowane technologiczne sprzęty i programy do symulacji jazdy. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla miłośników trenażerów rowerowych.

Nowości rowerowe w 2023 roku

Planujesz kupić nowy model w 2023 r.? Poznaj najciekawsze nowości rowerowe dopiero wchodzące do sklepów:

  • Nowy model Trek Madone SLR – flagowiec dla miłośników wyścigów. Charakteryzuje się nową ramą i świetną aerodynamiką. Nowa konstrukcja IsoFlow daje znakomity poziom komfortu przy odchudzeniu ramy o 300 gramów i zwiększeniu szybkości.
  • Trek Domane – najnowsza wersja jest tak samo komfortowa i stabilna jak starsze, jednak z poprawioną aerodynamiką i chudszą ramą.
  • Trialowy Trek Fuel EX – to jeden z niewielu rowerów ścieżkowych, który umożliwia tak samo sprawne podjeżdżanie i zjeżdżanie po górskich terenach. Nowa wersja tego modelu ma więcej skoku, bardziej ścieżkową geometrię oraz mocniejsza budowa i niższa wysokość ramy. Do tego nowością są szerokie możliwości regulacji.
  • Ecobike Urban od polskiej firmy z Wrocławia – jest bardzo uniwersalny, a do tego lekki (waży jedynie 15,5 kg) i stylowy, przypominający wyglądem klasyczny rower.
  • E-MTB Ecobike RX 500 – to propozycja dla osób bardziej wymagających, które chcą czuć się pewnie i bezpiecznie na każdej nawierzchni. Moment obrotowy 136 Nm, baterie 624 Wh, 700 Wh lub 840 Wh i zasięg pomiędzy 90 a 150 km to imponujące wyniki. Do tego posiada koła 29 cali i terenowe opony Schwalbe Nobby Nic o szerokości 2,6’’.

Nowe trendy – aplikacje na wszystko

Zapewne większość amatorów jazdy rowerowej używa jakiejś aplikacji do monitorowania swojej jazdy i postępów. Ciekawą opcją, która wyszła już w 2021, lecz wciąż nie każdy o niej wie, jest np. aplikacja MyKross. Do jej głównych funkcji należą:

  • szybkie dodanie roweru do aplikacji skanując jego naklejkę NFC (możliwe jest dodawanie modeli wszystkich producentów, lecz wówczas należy wpisać dane ręcznie);
  • nagrywanie przebytych tras na mapie;
  • publiczne trasy z ciekawostkami i zdjęciami terenu – wyjątkowa możliwość odkrywania nowych miejsc na przejażdżki;
  • powiadomienia i informacje nt. nadchodzących przeglądach czy też specyfikacji posiadanego roweru;
  • lokalizacja najbliższych punktów serwisowych.

Z podobnych aplikacji korzysta coraz więcej osób. Oprócz monitorowania postępów posiadają one wiele wygodnych funkcji, a do tego zwiększają bezpieczeństwo jazdy – nic więc dziwnego, że jest to jeden z rosnących trendów rowerowych. 2023 rok prawdopodobnie zaobserwuje jeszcze większą niż dotychczas społeczność rowerzystów online. Warto stać się jej częścią, aby maksymalnie wykorzystywać swój czas spędzony w trasie i na treningu.
Nadchodzące trendy rowerowe (2023 r.) to przede wszystkim jeszcze większe niż dotychczas zainteresowanie elektroniką i nowoczesną technologią. Niezależnie od tego, czy wolisz jazdę miejską, leśną czy wyczynową, nieustannie powstają rozwiązania umilające i ulepszające doświadczenia podczas jazdy. W nadchodzącym roku można też spodziewać się wzrostu cen, lecz prawdopodobnie nieco łagodniejszego niż w 2022 r.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *