Planujesz w najbliższym czasie odwiedzić sklep rowerowy, aby zacząć na poważnie swoją przygodę z kolarstwem? Odmian tego sportu jest naprawdę wiele, a jeszcze więcej jest typów rowerów. Powstają one w odpowiedzi na modę poruszania się rowerem po różnego rodzaju terenach. Wyjaśniamy, jaki jest podział rowerów i dlaczego w ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje rower XC.
Zastanawiasz się jaki rower wybrać? Jeśli choć trochę interesujesz się kolarstwem, na pewno wiesz, że rower XC zyskuje coraz więcej zwolenników. Do jakiej dyscypliny sportu nadaje się ten typ jednośladu? Jakie są główne rodzaje kolarstwa? Przeczytaj ten artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i wybrać rower, który będzie spełniał twoje oczekiwania.
Rower górski XC. Czy nadaje się do cross-country?
Obecnie wybór roweru, wygląda zupełnie inaczej, niż dawniej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów jednośladów i powstaje ich coraz więcej ze względu na rosnące zainteresowanie sportem. Różne są także odmiany kolarstwa, które wymagają odpowiedniego sprzętu, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Inny rower nadaje się do jazdy w mieście, a inny na szlaki w trudnym terenie. Do tego jeszcze dochodzą profesjonalne jednoślady przeznaczone do udziału w maratonach. Podział na trzy główne rodzaje, czyli rower górski, szosowy i składak, już dawno przestał być aktualny. Dziś zarówno szosówki, jaki i górale mają swoje różne odmiany.
Rowery szosowe
Rowery szosowe zaprojektowane są tak, aby można było na nich przyjąć aerodynamiczną pozycję, dzięki której możliwe jest rozwijanie dużych prędkości podczas jazdy po asfalcie. Kiedyś ten typ służył głównie do wyścigów. Liczy się tu lekkość i szybkość. Jeśli lubisz pokonywać długie trasy z niemałą prędkością, a do tego uwielbiasz się ścigać, jest to jednoślad odpowiedni dla ciebie. Pamiętaj jednak, że przeznaczony jest on do jazdy po asfalcie. Wyjątek stanowi typ Gravel wywodzący się z USA. Całkiem dobrze poradzi on sobie nie tylko na asfalcie, ale też w lekkim terenie.
Rowery turystyczne
W grupie pojazdów, które nadają się do jazdy turystycznej, znajdują się jednoślady trekkingowe, crossowe i te przeznaczone do jazdy miejskiej. Trekkingówka to wybór dla ciebie, jeśli często wyruszasz na wycieczki rowerowe. Ma solidną budowę, aby jazda była wygodna, więc waga roweru schodzi na dalszy plan. Zwykle posiada dodatkowe wyposażenie, które jest bardzo praktyczne podczas dłuższych wycieczek. Rowery crossowe niewiele się różnią od trekkingowych, ale nadają się raczej na krótkie i średnie dystanse w łatwym terenie. Mogą mieć problemy z pokonywaniem większych nierówności. Dobrze tłumią drgania, a dzięki wyprostowanej pozycji, możesz cieszyć się komfortową jazdą. Jest to zasługa głównie geometrii ramy. Natomiast rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do poruszania się po mieście. Dobre na dojazd do szkoły, pracy czy na zakupy.
Rowery górskie
Nazywane są także MTB, czyli Mountain Terrain Bike. Wybierz ten typ, jeśli preferujesz jazdę poza asfaltem. Wybór modeli jest tu naprawdę szeroki. Nadają się zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wyczynową jazdą, jak i dla profesjonalistów, którzy biorą udział na przykład w maratonach MTB. Zwykle są wyposażone w koła wielkości 27,5 lub 29 cali. Najbardziej popularnym rodzajem w Polsce jest właśnie rower XC.
Poznaj bliżej jednoślady XC
Rower XC jest doskonale dostosowany do sportowej jazdy w terenie. Wyróżnia się niską masą, jest ergonomiczny i bardzo zwinny. Świetną zwrotność zawdzięcza między innymi kierownicy, która jest zaprojektowana tak, aby łatwo było manewrować przednim kołem. Amortyzatory zapewniają dobrą przyczepność w niełatwych warunkach, a do tego znacznie poprawiają komfort jazdy. Rower XC świetnie sobie radzi z przeszkodami, takimi jak kamienie czy konary oraz podjazdami. Te cechy sprawiają, że jest wybierany przez zawodników popularnych zawodów cross-country.
Rower MTB – full suspension czy hardtail?
Jeśli planujesz zakup MTB XC, być może stoisz przed dylematem – wybrać full czy hardtail?
Fulle dobrze przenoszą moc i są bardzo sprawne, nawet w trudnym terenie. Można też o nich powiedzieć, że są wszechstronne i dają dużo możliwości do turystyki górskiej.
Hardtaile są lekkie i świetnie nadają się do podjeżdżania. Na lżejszych trasach przydatna jest ich sztywność, ale w wysokich górach lepszy będzie pierwszy z omawianych typów.
Nie tylko cross-country, czyli różne odmiany kolarstwa
Na przestrzeni lat cross-country ewoluowało do wielu odmianach, w tym do formuły olimpijskiej. Jednak samo MTB to nie tylko zawody cross-country.
Główne odmiany zawodów MTB to:
- Uphill – jazda na czas pod górę;
- Freeride – dowolny styl pokonywania wyznaczonej trasy;
- Downhill – ostra jazda w dół;
- Enduro – jazda po górach;
- Dirt – powietrzne ewolucje i skoki.
Zanim zdecydujesz się na zakup roweru, musisz ustalić, w jaki sposób najczęściej będziesz z niego korzystać i jaki typ jazdy najbardziej lubisz. Jazda trasą rowerową w mieście, ściganie się na szosie czy dynamiczne przejażdżki górskie w trudnym terenie? A może chcesz przygotować się do tego, aby wziąć udział w którejś z dyscyplin kolarstwa? Decyzja należy do ciebie.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?
- Jakie rowery do jazdy po lesie warto wybrać? Rower do lasu – jak wybrać rower? Rodzaj roweru. Rower górski, trekkingowy czy rower crossowy – wybór roweru
- Jaki rower do 1500 złotych kupić. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie roweru w tym budżecie?
- Jaki rower do 3000 zł wybrać? Rowery trekkingowe z wyższej półki cenowej
- Jak kupić dobry rower do 4000 zł? Jaki rower wybrać? Rower trekkingowy, rower szosowy, rower crossowy czy rower górski? Przegląd rowerów i MTB
- Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów, ceny, detale
- Historia roweru – od pierwszego roweru biegowego do współczesnego jednośladu
- Dobry rower do 2500 złotych – rower górski, MTB czy rower szosowy? Jak wybrać rower MTB? Jaki rower do 2500 zł wybrać, by mieć przyjemność z jazdy?