Rower tandemowy to koncepcja znana większości z nas, jednak na żywo jest widywana bardzo rzadko. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? W jaki sposób używać dwuosobowego roweru? Podpowiadamy!
Tandem jest rowerem widywanym najczęściej na czarno-białych taśmach z przedwojennych filmów. Tymczasem ta nietypowa konstrukcja jest używana przez cały czas, również współcześnie. Najpewniej niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy jazda na tandemie jest wygodna. Jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Rower tandem – co to jest?
Czym w ogóle jest rower tandemowy? Pod tym określeniem znajduje się dwukołowy pojazd, z którego mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Siedzą one na dwóch siodełkach umiejscowionych jedno za drugim. Oprócz siedziska zdublowana została także kierownica. Dodano również drugą parę pedałów. Rama jest przedłużona, a hamulce znajdują się najczęściej przy kierownicy.
Osobą, która kieruje pojazdem, jest rowerzysta, który siedzi z przodu. Praca drugiego kierowcy jest jednak również bardzo ważna. On także uruchamia w ten sposób układ napędowy i napędza koła.
Historia rowerów tandemowych
Po raz pierwszy rowery dwuosobowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Cieszyły się wówczas dosyć dużą popularnością, która zaczęła zanikać po II wojnie światowej.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych niektóre europejskie firmy znowu zaczęły wprowadzać tandemy na rynek. Już wtedy przeznaczone one były dla dwóch osób siedzących jedna za drugą. Wprowadzono wówczas wiele udogodnień.
Współcześnie w sklepach znajdują się tandemy składane, górskie oraz elektryczne. Szczególnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Są idealne dla osób starszych, chorych czy po prostu mniej sprawnych. Zamontowany w rowerze silniczek sprawdza się na przykład przy pokonywaniu trudnej trasy pod górę.
Dwuosobowy rower – zalety
Czy tandem, oprócz ciekawego wyglądu, ma jakieś zalety? Na pewno można tu wymienić możliwości spędzania wspólnego czasu i współpracy, które umożliwia. Żeby komfortowo i bezpiecznie poruszać się na tandemie, potrzeba ścisłej współpracy i zgrania.
Tego typu pojazd sprawdzi się świetnie w przypadku wspólnych wycieczek dwóch osób mających różną kondycję i różny poziom siły. Mogą jeździć nim na przykład rodzice z dziećmi, ale także osoby starsze i młodsze, wysportowane razem z posiadającymi średnią kondycję.
Rozłożenie pracy wkładanej w pedałowanie może być bardzo różne. Dlatego podczas wycieczki jedna osoba nie musi zwalniać, żeby czekać na drugą.
Rower tandemowy – wady
Nie da się jednak ukryć, że rower dwuosobowy ma także wiele wad. Z pewnością nie jest to pojazd dla każdego. Na początku warto zaznaczyć, że jest to ciężki i mało poręczny sprzęt. Przewożenie go z miejsca na miejsce nie należy do łatwych zadań. Czy na tandemie zawsze trzeba jeździć we dwójkę? Teoretycznie nie, jednak prowadzenie takiego roweru pojedynczo jest niezwykle męczące i sprawia mało przyjemności.
Za wadę można uznać także wysoką cenę. Za tandem z przeciętnym osprzętem od jednej ze znanych firm trzeba zapłacić około dwóch tysięcy złotych. Zdecydowanie taniej wychodzi kupno dwóch pojedynczych jednośladów.
Jazda tandemem na paraolimpiadzie
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tandem jest bardzo przydatnym narzędziem do realizacji aktywności fizycznej osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym.
Jak to możliwe? Osoba z niepełnosprawnością zajmuje miejsce z tyłu. W ten sposób może korzystać z całej palety zalet, jakie niesie ze sobą jazda na rowerze. Pedałowanie, świeże powietrze czy osiąganie sporych prędkości są możliwe ze względu na to, że pojazdem kieruje osoba siedząca z przodu.
Kolarstwo tandemowe jest obecnie jedną dyscyplin na igrzyskach paraolimpijskich. Do początku lat siedemdziesiątych pojawiało się z resztą w roli pełnoprawnej dyscypliny na głównej olimpiadzie. Było jedną z konkurencji kolarstwa torowego mężczyzn.
Rower tandemowy – podsumowanie
Jeżdżenie tandemem nie jest łatwe i zdecydowanie nie przypadnie do gustu każdemu. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób na co dzień korzysta z takiej formy ruchu. Jest to między innymi doskonały sposób na zapewnienie aktywności fizycznej osobom niewidomym i niedowidzącym.
Może Cię także zainteresować:
- Jazda na rowerze – jakie korzyści może przynieść?
- Rower dla 3-latka – nie tylko biegowy. Sprawdź, jaki rower dla dziecka wybrać!
- Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!
- Orbitrek czy rower stacjonarny – Co daje lepsze efekty?
- Wyścigowy rower XC – co wyróżnia rowery MTB XC i czym jest kolarstwo cross-country?
- Rower elektryczny dla seniora – czy warto kupić taki pojazd? Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?
- Rower trekkingowy do pracy i na wakacje – dlaczego warto kupić
- Wymiana pedałów w rowerze – to prostsze niż myślisz!