Ruch drogowy albo niezbadane bezdroża czy wyczynowe single tracki zawsze niosą ze sobą niebezpieczeństwo kolizji bądź upadku. Prostą i skuteczną osłoną głowy w takich sytuacjach jest dobrze dopasowany kask rowerowy. Sprawdź, jaki kask rowerowy wybrać z szerokiej oferty.
Dostępność rynkowa kasków może przyprawiać o zawrót głowy. Już pierwszy rzut oka pozwala dostrzec kaski o kształcie zbliżonym do kropli wody, ale także takie bardziej podobne orzecha. W wyborze kasku na rower z pewnością pomóc może podstawowa klasyfikacja oparta o funkcjonalność i styl jazdy.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym kategoriom kasków rowerowych i odpowiedzmy na pytania o ich rozmiar, wagę i przeznaczenie dla dzieci.
Rodzaje kasków rowerowych – sprawdź, który dla ciebie.
Niezależnie, czy potrzebujesz ochrony na krótką przejażdżkę w mieście czy do wyczynowych hopków na górskich ścieżkach, zakup kasku należy zacząć od określenia jego funkcji. Firmy produkujące kaski takie jak Uvex, Giro czy Specialized swoje modele przypisują zawsze do konkretnego przeznaczenia. Jakie są więc kategorie?
Jazda MTB
Podczas jazdy górskiej potrzebna jest najbardziej wszechstronna ochrona głowy. Rowerzysta może napotkać przeszkody takie jak zwisające gałęzie czy ostre przydrożne skały, ale też upaść na ścieżkę pod zmiennym kątem z nieregularną energią uderzenia. Kaski MTB okrywają większą część głowy, zachodząc bardziej na uszy i lepiej chroniąc potylicę. To właśnie tu można mówić bardziej o kształcie orzecha. Znajdą się wersje full face z osłoną na szczękę, bardziej zbliżone do kasków motocyklowych.
Jaki kask rowerowy do miasta?
Także i w mieście opływowość sylwetki w kasku nie gra najważniejszej roli. Kask ma chronić przede wszystkim przed kolizjami z innymi uczestnikami ruchu albo upadkami na powierzchnie asfaltowe pod prostymi kątami. Niemałą uwagę przywiązuje się też do designu, tak by kolorystyka i forma odpowiadały całości image’u rowerzysty. Kaski miejskie będą występowały w kształtach zbliżonych do MTB bądź szosowych, z odpinanym daszkiem lub bez, tak że będziesz miał szeroki wybór i możliwość dopasowania do stylu jazdy.
Kaski szosowe – inne kryteria
W jeździe o bardziej sportowym charakterze na znaczeniu zyskuje aerodynamika i waga rozwiązania. Dobre kaski rowerowe o kształcie łzy mogą nie posiadać otworów wentylacyjnych i w rekordowych przypadkach ważyć zaledwie 200 g. Na szosę będziesz mógł wybrać kask lekki, ale wciąż z zaawansowanymi technologiami ochronnymi jak wkładka z polistyrenu in-mold czy warstwa skrętowa MIPS.
Otwory i wentylacja – czy są potrzebne?
W kaskach do jazdy trekkingowej otwory wydają się niezbędne, by zapewnić wentylację w upalne dni. Otwory często będą zabezpieczone siatką wewnątrz kasku dla powstrzymania owadów i błota. Wybierając kask, weź pod uwagę pory roku i pogodę, w jakich będziesz z niego korzystał. Przedłużona jazda w niewentylowanym kasku na głowie to nieprzyjemne obciążenie termiczne.
Sytuacja odwraca się w kolarstwie szosowym, gdzie otwory mogą negatywnie wpływać na opływowość kasku.
Rozmiar i waga – czy wziąć pod uwagę?
W poszukiwaniu odpowiedniego kasku zawsze weź pod uwagę obwód głowy i rozmiar kasku. Sprawdź, czy skorupa ma wystarczająco niską wagę i czy całość była testowana i otrzymała certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo chronić głowę mogą rozwiązania takie jak ruchoma wkładka MIPS czy budowa z bardziej wytrzymałych materiałów.
Jak dobrać kask rowerowy dla dzieci?
Bezpieczny kask rowerowy dla dzieci to przede wszystkim niższa waga i dopasowany rozmiar. Naturalnie ważnym dodatkiem będzie satysfakcjonujący design. Producenci kasków często mają w ofercie całą gamę modeli dla dzieci i mniejszych rozmiarów głowy. Rodzice często wybierają kształt orzecha, o mniej opływowej tylnej części, co gwarantuję płynniejszy ruch i lepsze zabezpieczenie potylicy.
Kask to element wyposażenia, z którym rowerzysta zetknie się niezależnie od etapu swojej przygody z rowerami. Starając się wybrać odpowiedni model dla siebie, kieruj się w pierwszej kolejności funkcją, a w drugiej parametrami bezpieczeństwa. Bądź też świadom, że być może będziesz musiał od razu wymienić tani kask po uderzeniu. Osłona głowy to inwestycja warta zachodu.
Może Cię także zainteresować:
- Odpowiedni kask na głowę podczas jazdy rowerem
- Czas na rower! Jakie akcesoria mogą się przydać?
- Jaki rower dla 12-latka wybrać? O rowerze górskim dla dzieci w wieku 8–12 lat
- Najlepszy rower dla 9-latka! Jak go wybrać?
- Rower dla 8-latka – BMX, a może górski? Sprawdź, jaki rower dla dziecka warto kupić!
- Rower dla 10-latka – górski, czy miejski? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów
- Jak zrobić drewniany stojak na rowery?
- Rower dla dorosłego – dobieramy rozmiar kół i wielkość ramy