Ustawienie wysokości siodełka w rowerze – jak ustawić siodełko w rowerze? Regulacja siodełka i kierownicy – prawidłowa pozycja na rowerze

jak ustawić siodełko w rowerze

Jak ustawić siodełko w rowerze? W jaki sposób najlepiej ustawić siodełko i kierownicę? Dowiedz się, dlaczego to tak ważne aspekty i nie wolno ich pomijać przed rozpoczęciem jazdy. Przeczytaj!

Każdy rowerzysta powinien dbać o swoje zdrowie i komfort jazdy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie wyregulowanie siodełka w rowerze. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o właściwej pozycji w czasie jazdy na jednośladzie. Chcesz dowiedzieć się, jak ustawić siodełko w rowerze? Przeczytaj!

Dlaczego ustawienie siodełka w rowerze jest tak ważne?

Jazda na rowerze musi być jak najbardziej bezpieczna, a przy tym wygodna i komfortowa. W efekcie można cieszyć się przemierzaniem kolejnych kilometrów i przyjemnym pedałowaniem. Nie wszyscy wiedzą, że źle wyregulowane siodełko i kierownica może doprowadzić do powstawania kontuzji. Najczęstszymi problemami są bóle szyi, ramion, pleców oraz kolan. Pozycja za kierownicą różni się jednak w zależności od typu roweru. Jeśli poruszasz się na rowerze MTB kąt nachylenia siodełka będzie inny niż w przypadku roweru szosowego.

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Odpowiednie ustawienie pozycji na rowerze i dostosowania wysokości kierownicy powinny być pierwszymi czynnościami, jakie wykonasz przed rozpoczęciem jazdy. Istnieje kilka metod na odpowiednie dopasowanie tych elementów. Jak ustawić siodełko w rowerze? Najpopularniejsze metody to: przód-tył, pięta na pedale, Holmesa i LeMonda. Stosunkowo prosta jest metoda LeMonda, która polega na zmierzeniu długości wewnętrznej strony nogi i pomnożeniu tej wartości przez 0,883. Wynik jest środkiem suportu a górą siodełka.

Prawidłowa pozycja siodełka i kierownicy w czasie jazdy na rowerze

Pozycję za kierownicą można dostosować na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak ustawienie siodełka w poziomie i pionie. Przesunięcia można dokonywać również pod różnymi kątami. Do tego można ustawić wysokość kierownicy. Pamiętaj, że złe ustawienie znacząco pogorszy twój komfort jazdy na rowerze.

Metoda ustawienia siodełka 109%

Dalej nie wiesz, jak ustawić siodełko w rowerze? Najstarszym sposobem na dopasowanie odpowiedniej wysokości siodełka w rowerze szosowym, miejskim lub trekkingowym jest skorzystanie z tzw. metody 109%. Umożliwia ona obliczenie odległości między górną częścią siodełka a środkiem osi pedału. W tym celu powinieneś włożyć buty do jazdy na rowerze, stanąć pod ścianą i włożyć cienką książkę między nogi. Musi ona przylegać do krocza tak samo, jak siodełko. Następnie należy zaznaczyć miejsce, w którym znajduje się górna krawędź książki, a wynik mnoży się przez 109%.

Ustawienie siodełka rowerowego metodą „pięta na pedale”

To bez wątpienia najprostszy sposób na ustawienie wysokości siodła w rowerze. Polega on na umieszczeniu pięty na pedale w momencie jego najniższego ułożenia. Ważne jest, aby unikać zgięcia nogi – musi ona być wyprostowana. Następnym etapem jest uregulowanie rury podsiodłowej tak, aby miednica pozostawała w pozycji poziomej w trakcie jazdy na siedząco.

Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze i kąt nachylenia?

W zależności od rodzaju roweru pozycja za kierownicą nieco się różni. Z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób ustawić wysokość siodełka i kąt nachylenia. W przypadku roweru:

  • trekkingowego – powinieneś zachować kąt między ramieniem a tułowiem nie mniejszy niż 90 stopni. Najważniejszy jest twój komfort, więc pamiętaj, by wysokość kierownicy pozostawała na tej samej wysokości co siodełko;
  • szosowego – warto skorzystać z metody LeMonda lub Holmesa, która pozwoli precyzyjnie dostosować kierownicę w rowerze. Pozycja siodełka powinna być pozioma. W tym przypadku im większe zgięcie rąk, tym większa aerodynamika jazdy;
  • MTB – gdzie kierownica znajduje się najczęściej poniżej siodełka. Wszystko w celu uzyskania jak najniższego środka ciężkości.

Siodełko rowerowe – błędy w ustawianiu siodełka

Wiesz już, jak ustawić siodełko w rowerze. A czy wiesz, jakich błędów należy unikać przy tej czynności? Bardzo powszechnym problemem jest ciągłe poprawianie pozycji, które powoduje szybsze męczenie się i ciągły dyskomfort. Poza tym źle dobrane siodełko i ułożenie go zbyt wysoko lub nisko może skutkować problemami z kolanami, kręgosłupem i ramionami. Warto wiedzieć, że prawidłowe ustawienie siodełka ma istotny wpływ na zdrowie.

Jeśli nie chcesz mieć problemów ze stawem kolanowym, rzepką lub kręgosłupem, powinieneś wiedzieć, jak należy ustawić siodełko w rowerze. Ustawienie kierownicy i siodełka jest niezwykle istotne w kontekście zdrowia i ograniczenia ryzyka kontuzji.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *