Każdy, kto właśnie kupił nowy rower, już na początku musi zmierzyć się z pytaniem o sposób ustawienia kierownicy. Okazuje się, że jest to zagadnienie o wielu twarzach. Przybliżamy zasady dobrej regulacji i podpowiadamy, jak podnieść kierownicę w rowerze.
Pewną przeszkodą, by napisać uniwersalny poradnik o regulacji wysokości kierownicy, jest różnorodność systemów montażu. W uproszczeniu możemy mówić o kierownicach trzech typów:
- z mostkiem nieregulowanym. W takim rozwiązaniu nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia kierownicy. Znajdziesz je często w rowerach górskich i szosowych.
- z mostkiem regulowanym. W rowerach trekkingowych i miejskich często napotkasz różne systemy kontroli wysokości i nachylenia kierownicy. Będą się różniły rozwiązaniami technicznymi, układem rur i śrub oraz nieraz wytrzymałością i wygodą regulacji.
- z mostkiem ahead. To nowoczesny i coraz popularniejszy sposób na montaż kierownicy. Będziesz miał w nim do czynienia z szeregiem pierścieni, podkładek i adapterów, tak by znaleźć optymalne ułożenie sterów.
Regulacja kierownicy a typ roweru
Ustawienie kierownicy należy dostosować do stylu jazdy. Wiele będzie zależało od rodzaju roweru i indywidualnych potrzeb rowerzysty, który przecież może różnić się wzrostem i budową ciała.
Pozycja na rowerze miejskim
Jazda miejska jest znacznie wygodniejsza przy pozycji wyprostowanej i nierzadko będziesz chciał tak ustawić kierownicę, aby była ona położona wyżej niż siodełko. Optymalnie można mówić o 5 cm różnicy.
Szerokość kierownicy – bonus w MTB
W rowerach górskich, zwłaszcza jeśli jeździsz zjazdowo, dodatkową wartość wnosi duża szerokość kierownicy. Taki rower jest zwrotniejszy i masz na nim większą możliwość reakcji na ułożenie trasy. Pozycja będzie z natury bardziej pochylona niże w typowej holenderce. Rowery MTB często będą miały kierownicę z nieregulowanym mostkiem bądź system a-head.
Ustawienie kierownicy w rowerze szosowym
Również rowery szosowe ze względu na aerodynamikę i wagę będą miały rozwiązania nieregulowalne, o z góry podany kącie nachylenia kierownicy. Bardzo pochylona pozycja, jaką wymaga na kolarzu taki rower, będzie sprzyjała ciężkim podjazdom (przeniesienie ciężaru na przednie koło) i wyższym prędkościom (opływowa sylwetka).
Wysokość kierownicy i nachylenie
Ważne przy doborze odpowiedniej wysokości kierownicy roweru będzie twoje samopoczucie w wybranej pozycji. Na potrzeby większego komfortu w trekkingu możesz zacząć od kierownicy na poziomie równym siodełku, a potem stopniowo obniżać wspornik, by zyskiwać bardziej zbalansowaną sylwetkę.
W jeździe szosowej umieść kierownicę 2-2,5 cm poniżej siodła i zachowaj kąt 90 stopni między tułowiem a ramionami.
Pamiętaj też, że zawsze istnieje możliwość zmiany samej rury sterowej, tak by dawała odpowiednie możliwości zmiany chwytu i dalej nachylenia w trakcie jazdy. Będziesz mógł sprawdzić w praktyce możliwości regulacji, jakie dają tradycyjne stery proste, „baranki” i „rogi”.
Jak podnieść kierownicę w rowerze? – podstawowa instrukcja
Wszystkie rekomendowane odpowiedzi na to pytanie będą z zasady opierały się o uproszczenia. Dlatego przedstawiamy ogólny poradnik w 5 łatwych krokach, który będziesz mógł zastosować przy każdym rowerze. Przygotuj swoje narzędzia czy podstawowe akcesoria rowerowe i w drogę!
- Poluzuj śrubę wspornika. Zazwyczaj potrzebny do tego klucz imbusowy.
- Ustaw wspornik na właściwej wysokości. Zdecyduj, czy chcesz podnieść czy opuścić kierownicę. Kieruj się znakami min i max pozycji.
- Upewnij się, że między kołem a rurą sterową jest kąt 90 stopni. Postaraj się wyprostować kąt widelca względem kierownicy.
- Dokręć śrubę wspornika.
- Upewnij się, że linki przerzutek i hamulcowe nie przeszkadzają w obrocie kierownicą.
Reguluj kierownicę na rowerze dynamicznie!
Od wysokości kierownicy w rowerze będzie zależał twój komfort jazdy. W najlepszym wypadku będziesz używać innego nachylenia na podjazdach, a innego w swobodnej jeździe miejskiej. Twoja pozycja na rowerze powinna być za każdym razem dostosowana także do dystansu wycieczki i potrzeb aerodynamicznych. Dlatego warto zawsze mieć ze sobą zestaw kluczy, który pozwoli skutecznie wyregulować całość kolumny kierownicy. Kiedy już poznasz swoje najwygodniejsze ułożenie, będziesz w stanie wykonać regulację w ciągu kilku minut. Bądź przygotowany!
Może Cię także zainteresować:
- Regulacja kierownicy w rowerze. Jak zadbać o prawidłową pozycję podczas jazdy?
- Ustawienie wysokości siodełka w rowerze – jak ustawić siodełko w rowerze? Regulacja siodełka i kierownicy – prawidłowa pozycja na rowerze
- Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?
- Regulacja amortyzatora w rowerze
- Idealny rower dla 15-latka – znajdź z nami model dla swojego dziecka!
- Lemondka rowerowa – czym jest? Czy warto z niej korzystać?
- Budowa roweru – sprawdź, z czego zbudowany jest rower i jak wykorzystać tę wiedzę
- Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych