Jak założyć łańcuch w rowerze? W jakich sytuacjach należy to robić?

jak założyć łańcuch w rowerze

Jak założyć łańcuch w rowerze? Kiedy należy wymienić stary łańcuch i co z nim zrobić w przypadku, gdy jest uszkodzony? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, który ułatwi ci ten proces!

Jeśli masz problem z przerzutkami lub twoje biegi źle działają, powinieneś sprawdzić stan swojego łańcucha. Może być potrzebna zmiana łańcucha. Jak się do tego przygotować? Jak założyć łańcuch w rowerze? Kiedy należy wymienić łańcuch, a kiedy wystarczy go nasmarować? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest łańcuch w rowerze?

Łańcuch w rowerze jest istotnym elementem wchodzącym w skład układu napędowego. Ważna jest jego konserwacja i regularne smarowanie. Jednakże zdecydowanie lepiej wymienić sam łańcuch niż inwestować w nową kasetę, tarcze i tylne przerzutki. Dlatego warto o niego dbać, ponieważ jest głównym spoiwem, które łączy podzespoły i przenosi moc napędową z korby na tylne koło. Czyszczenie łańcucha i konserwacja za pomocą smarów i olejów jest niezwykle istotna, ponieważ bezpośrednio wpływa to na komfort jazdy.

Jak zbudowany jest układ napędu w rowerze?

Zanim dowiesz się, jak założyć łańcuch w rowerze, przeczytaj, jak jest zbudowany układ napędowy. Jest on odpowiedzialny za napędzanie roweru i wprawianie go w ruch po włożeniu siły w poruszanie pedałami. Poza łańcuchem w jego skład wchodzi mechanizm korbowe oraz suport. Sam łańcuch znajduje się na kasecie lub wolnobiegu z zębatkami. Do tego układ napędowy zbudowany jest z manetek, linek i pancerza.

Co wpływa na żywotność łańcucha rowerowego?

Na długość funkcjonowania łańcucha i jego skuteczne działanie wpływa wiele czynników. Przede wszystkim rower powinien być przechowywany w miejscu zabezpieczonym przed deszczem i wilgocią. Na stan łańcucha negatywnie wpływa również używanie jednośladu w sposób nieprzewidziany przez producenta. Do tego należy uważać na uszkodzenia mechaniczne. Statystycznie łańcuch wymienia się co około 1000 kilometrów.

Wymiana łańcucha – jak założyć łańcuch w rowerze?

Rozmontowanie łańcucha jest stosunkowo prostą czynnością, jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Do tego musisz zwrócić uwagę na model, jaki posiadasz. Inaczej wygląda zdejmowanie łańcucha ze sworzniem, a inaczej ze spinką. W pierwszym przypadku łańcuch należy rozkuć za pomocą specjalnego skuwacza do łańcucha. W tym celu trzeba przyłożyć go do ogniwa i wybić pin z gniazda. Warto wiedzieć, że w ten sposób możesz również skrócić łańcuch. W drugim przypadku zdejmiesz łańcuch za pomocą skrzypiec. Wystarczy lekko ścisnąć miejsce zapięcia i wypiąć go.

Wymiana łańcucha – jak założyć łańcuch w rowerze krok po kroku?

Nie wiesz, jak założyć łańcuch w rowerze? Montaż nowego łańcucha nie jest trudny. Na początku musisz sprawdzić, czy długość łańcucha rowerowego odpowiada staremu egzemplarzowi. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przystąpić do nakładania go na elementy układu napędowego. Najłatwiej zacząć od przedniego koła zębatego. Gdy założysz łańcuch z powrotem, możesz spiąć oba końce. W modelu ze sworzniem niezbędny będzie skuwacz. W skutecznym napięciu łańcucha może przydać się specjalny napinacz, który ułatwia montaż i demontaż.

Co zrobić ze starym łańcuchem?

Dowiedziałeś się już, jak założyć łańcuch w rowerze i wymienić stary egzemplarz na nowy. Na końcu pozostało ci nasmarować łańcuch, dzięki czemu wydłużysz jego żywotność i czas do następnej naprawy. Po tym możesz już cieszyć się komfortową jazdą! Do czego wykorzystać stary model? Na początku musisz wyczyścić łańcuch! Następnie możesz sprawdzić, czy nie pasuje do jakiegoś starego roweru. Jeśli nie, pozostaje ci zutylizowanie go lub oddanie na złomowisko bądź do skupu.

Problemy ze zmianą biegów i przeskakiwanie – sygnały o zużytym łańcuchu

Problemy z działaniem całego napędu, wykrzywienie poszczególnych ogniw łańcucha i kłopoty przy przełożeniach i pracy łańcucha mogą świadczyć o konieczności wymiany. Jeśli przerzutki przeskakują nienaturalnie i czasem się blokują, możesz być pewny, że łańcuch wymaga zmiany lub naprawy. Na początek warto postawić na konserwację łańcucha. W tym celu należy użyć specjalnego smaru, który chroni łańcuch.

Wiesz już, jak założyć łańcuch w rowerze. Wykorzystując powyższe sposoby, z łatwością będziesz mógł zrobić to samodzielnie. Jednocześnie będziesz w stanie przełożyć łańcuch z jednego roweru do drugiego i dopasować go do odpowiedniej długości.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *