Kupiłeś niedawno nowy sprzęt? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć rower w piwnicy, by nie stał się łupem złodzieja? Zadbaj o podstawy – solidne zapięcie i drzwi antywłamaniowe!
Otwierasz piwnicę, a tam pusto – takiego scenariusza nie wyobraża sobie chyba żaden rowerzysta. Jeśli dowiesz się, jak zabezpieczyć rower w piwnicy i będziesz stosować się do tych zasad, możesz znacznie ograniczyć ryzyko kradzieży.
Jak zabezpieczyć rower w piwnicy? Zacznij od dobrego zapięcia
Nawet jeśli złodziejowi uda się sforsować drzwi do twojej piwnicy, warto go w takiej sytuacji zaskoczyć – nawet gdy dostanie się do środka, twojego sprzętu rowerowego wcale nie wyniesie tak łatwo.
Podstawowym sposobem na to, jak zabezpieczyć rower w piwnicy, jest użycie odpowiedniego rodzaju zapięcia. Rower możesz przypiąć zapięciem typu U-lock. Jest ono sztywne, wytrzymałe i bardzo trudno przeciąć je narzędziami. Ma jednak pewien minus – jest dość krótkie i mało elastyczne.
Ważne jest także, aby zabezpieczać rower w odpowiedni sposób. Samo użycie U-locka czy linki może nie wystarczyć, jeśli zrobisz to nieprawidłowo, łącząc jedynie ramę z kołem. Sprawny fizycznie złodziej będzie mógł ukraść twój rower, po prostu go wynosząc. Jedynym skutecznym sposobem jest przypięcie roweru do stałego elementu, np. rury, stalowego stelaża piwnicznej półki itp.
Najlepsze zabezpieczenie? To solidne drzwi!
W większości piwnic, zwłaszcza tych w starszych blokach, znajdują się zwykłe drewniane drzwi zamykane na kłódkę. Dla doświadczonego złodzieja to żadna przeszkoda – może on np. przeciąć kłódkę nożycami do metalu. Warto mu to utrudnić na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli twój rower sporo kosztował, warto zainwestować w solidne drzwi antywłamaniowe w klasie B lub C, ze stalową futryną i dwoma zamkami.
Zadbaj także o to, by skutecznie chronić piwnicę na inne sposoby. Złodziej może się tam dostać nie tylko drzwiami, ale także przez okno, a nawet przez gipsowo-kartonową ściankę pomiędzy piwnicą twoją i sąsiada.
Czy przechowywanie roweru w piwnicy to dobry pomysł?
Ryzyko kradzieży sprzętu i przedmiotów przechowywanych w piwnicy lub garażu jest dość duże. Wiąże się to z tym, że tego typu pomieszczenia znajdują się najczęściej daleko od mieszkań, a wieczorem i w nocy mało kto je odwiedza. To sprawia, że panują w nich idealne warunki dla potencjalnego złodzieja.
Czy oznacza to, że lepiej trzymać rower w innym miejscu, np. w mieszkaniu, na balkonie lub na klatce schodowej? Tam możesz go mieć co prawda zawsze na oku, ale takie sposoby przechowywania są dość kłopotliwe.
Zostawiając swój rower na klatce schodowej, prawdopodobnie narazisz się na uwagi ze strony innych lokatorów. Na przechowywanie roweru w domu możesz zwyczajnie nie mieć miejsca. Z kolei rower na balkonie jest narażony na działanie zimna i wilgoci, a do tego… kradzieże rowerów zdarzają się także w takich miejscach.
Okazuje się, że piwnica wcale nie jest złym miejscem na przechowywanie. Ważne jest jednak, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie jednośladu przed kradzieżą.
Może Cię także zainteresować:
- Pomieszczenie do przechowywania rowerów – jak je zorganizować?
- Przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy
- Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
- Przechowywanie roweru – w mieszkaniu, komórce lokatorskiej czy piwnicy?
- Czym jest znakowanie rowerów? Jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Znakowanie jednośladów – bezpieczny rower
- Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!
- Rower na ścianie – jakie wieszak na rower wybrać i jak go zamontować?
- Jakie buty na rower? Doradzamy!