Uwielbiasz jazdę na rowerze i słuchanie audiobooków lub muzyki? A czy to jest w ogóle legalne? Wielu rowerzystów nie wyobraża sobie bez tego jazdy na rowerze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy można słuchać audiobooka w trakcie jazdy rowerem. Podpowiadamy również, jak robić to w bezpieczny i mądry sposób!
Przepisy a słuchanie audiobooka podczas jazdy rowerem
W Polsce przyjęło się uważać, że słuchanie muzyki rozprasza rowerzystów. Jak więc widać, jazda rowerem ze słuchawkami w uszach ma tyle samo przeciwników, jak i zwolenników. Niezależnie jednak od tego, warto zastanowić się nad tym, co na ten temat mówi polskie prawo. Jak się okazuje, prawnie nie jest to w Polsce w żaden sposób zabronione. Co prawda, w 2017 r. próbowano zaostrzyć przepisy dotyczących rowerzystów, aczkolwiek ostatecznie nie zabroniono im słuchania audiobooków czy muzyki w trakcie jazdy rowerem. Wszyscy fani książek i muzyki mogą więc odetchnąć z ulgą.
Nie oznacza to jednak, że jazda na rowerze w słuchawkach jest w 100% bezpieczna. Należy to robić roztropnie. W przeciwnym razie rowerzysta w słuchawkach może stanowić zagrożenie na drodze – nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie ze słuchawek może być zatem niebezpieczne – chyba że robi się to z głową. Co więcej, warto również wziąć pod uwagę, że za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy rowerem, tak jak i samochodem, może wynieść nawet do 200 zł mandatu.
Czy słuchanie audiobooka na rowerze jest bezpieczne?
Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od samego rowerzysty i jego zdrowego rozsądku. Osobom, które są rozsądne i poruszają się zgodnie z przepisami nie powinno się przydarzyć nic złego. Problematyczny może okazać się jedynie brak myślenia, który zawładnie nieodpowiedzialnym rowerzystą. I to właśnie on najczęściej jest przyczyną nieszczęść na drogach, a nie audiobook w słuchawkach. Oczywiście, to jaki sprzęt się posiada oraz jak głośno się słucha nagrania – aczkolwiek najważniejszy jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bez niego nawet jazda bez słuchawek na uszach może okazać się niebezpieczna.
Jak bezpiecznie słuchać audiobooka na rowerze?
Poza ostrożnością i rozwagą, jadąc na rowerze ze słuchawkami w uszach, trzeba również zabrać ze sobą właściwe słuchawki. Jest to niezmiernie ważne – źle dobrany sprzęt może stać się przyczyną tragedii. Kolejnym ważnym elementem jest również umiarkowany poziom głośności. Zbyt głośna muzyka lub audiobook, może zagłuszyć odgłosy dochodzące z jezdni. Lepiej więc nieco ściszyć i mieć pewność, że będzie się słyszeć nie tylko lektora, ale i odgłosy dochodzące ze świata zewnętrznego. Nawet gdy na słuchawkach leci audiobook „Dzieci z Bullerbyn” czy inne lektury szkolne – zawsze należy zachować ostrożność na jezdni.
Zalety słuchania audiobooka w trakcie jazdy rowerem
Słuchanie audiobooka podczas jazdy na rowerze to świetna zabawa, która ma również kilka praktycznych zalet. Po pierwsze, pozwala to na „przeczytanie” książki lub lektury w trakcie aktywności fizycznej. Z pomocą audiobooków można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – poznać treść danej książki, a przy okazji spalić kalorie lub dostać się do konkretnego miejsca. W taki oto sposób audiobook „Kapelusz Pani Wrony” można przesłuchać w drodze do domu lub szkoły. Co więcej, słuchanie audiobooków relaksuje i działa odprężająco.
Bezprzewodowe czy douszne – jakie słuchawki wybrać na rower?
Dobre słuchawki do jazdy na rowerze to takie, które nie zagłuszą całkowicie dźwięków napływających z zewnątrz. Rowerzysta musi słyszeć klaksony innych pojazdów czy nadjeżdżającą na sygnale karetkę. Dlatego też odradza się zakupu modeli dokanałowych, które wkłada się głęboko do ucha. Jakie zatem słuchawki na rower wybrać? Najlepiej by były to:
- Słuchawki otwarte – w dodatku zapewniają one dobrej wentylacji uszu i nie powodują nieprzyjemnego ucisku – nawet po wielu godzinach noszenia.
- Głośniki przenośne – co prawda, słuchanego przez Ciebie audiobooka usłyszą wszyscy w Twoim otoczeniu, ale zadbasz o swoje bezpieczeństwo.
W przypadku słuchawek bardzo poleca się także modele bezprzewodowe, które sprawią, że już nigdy nie zaplączesz się w kable.
Artykuł sponsorowany
Może Cię także zainteresować:
- Czy podczas zwolnienia lekarskiego mogę legalnie wyjść na rower?
- Jazda rowerem po alkoholu – co za to grozi?
- Odpowiedni kask na głowę podczas jazdy rowerem
- Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne? Co wybrać podczas jazdy rowerem?
- Jazda na rowerze w ciąży – czy jest bezpieczna?
- Co to jest bikepacking i jak się do niego przygotować?
- Rowerem wzdłuż Dunaju – podróż życia na ścieżkach przygody
- Poradnik rowerowy – jak odkręcić pedały w rowerze? Jaki klucz przygotować do wymiany pedałów?