Co to jest bikepacking i jak się do niego przygotować?

Bikepacking to forma aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Jest ona połączeniem jazdy na rowerze oraz spania pod namiotem. Czym dokładnie charakteryzuje się ten rodzaj podróżowania? Jak skutecznie przygotować się na wyprawę bikepackingową? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule!

Czym jest bikepacking?

Bikepacking to forma podróżowania, która łączy w sobie jazdę na rowerze oraz kemping. Polega ona na pokonywaniu przeróżnych tras rowerem i nocowaniu w namiocie w trakcie podróży. Główną ideą bikepackingu jest podróżowanie z lekkim i minimalistycznym sprzętem, który pozwala na samowystarczalność. Jest on pakowany zazwyczaj do specjalnych sakw bocznych lub toreb montowanych bezpośrednio na ramie, widelcu lub pod siodełkiem roweru.

W jaki sposób przygotować się na wyprawę bikepackingową?

Przygotowanie samego siebie i roweru na wyprawę bikepackingową to proces, który obejmuje kilka różnych aspektów. Pierwszym krokiem powinno być opracowanie trasy. Podczas jej planowania należy wziąć pod uwagę m.in. długość drogi, poziom trudności, dostęp do zaopatrzenia itp. W tym celu warto posłużyć się mapami oraz specjalnymi przewodnikami dla rowerzystów.

Warto również pamiętać, że na liczącą kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów wyprawę nie można pojechać ot tak. Wcześniej trzeba zadbać o odpowiedni trening i przygotować swoje ciało na długą jazdę. Należy stopniowo zwiększać pokonywane dystanse, a także trenować jazdę w różnych warunkach terenowych, tak aby przyzwyczaić się do trudności, z którymi można spotkać się w trasie.

Forma zbudowana? Czas przygotować sprzęt! Wyposażenie na wyprawę bikepackingową powinno obejmować przede wszystkim lekki rower o solidnej konstrukcji, który jest w stanie poradzić sobie w każdym terenie. Oprócz tego należy dobrze dopasować torby rowerowe i sakwy. Pozwolą one na przewiezienie całego potrzebnego wyposażenia. Ekwipunek powinien obejmować przede wszystkim takie przedmioty jak śpiwór, karimata, ubrania, jedzenie i narzędzia do naprawy roweru.

Tuż przed samym wyruszeniem w drogę przychodzi czas na pakowanie. Sprzęt oraz wyposażenie należy spakować w sposób dobrze przemyślany. Warto ograniczyć ilość ekwipunku do niezbędnego minimum, aby zmniejszyć wagę i objętość. Torby i sakwy powinny być spakowane tak, aby utrzymać stabilność i równowagę roweru podczas jazdy.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Jeżeli nie masz doświadczenia w naprawianiu roweru, to przed wyruszeniem w podróż powinieneś nabyć podstawową wiedzę z zakresu napraw i konserwacji jednośladu. Konieczność poradzenia sobie z drobną awarią może wystąpić przynajmniej raz w trakcie twojej podróży, a jej skuteczne naprawienie zależeć będzie od posiadanej wiedzy technicznej.

Artykuł promocyjny.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *