Trenażer rowerowy – do czego służy i jak działa?

trenażer

Trenażer rowerowy to urządzenie stworzone z myślą o miłośnikach jazdy na rowerze. Pozwala on zachować dobrą formę fizyczną nawet wtedy, gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja uprawianiu sportu. Dowiedz się, jak wygląda to urządzenie i czy warto je kupić!

W okresie zimowym miłośnicy jazdy na rowerze stają przed naprawdę dużym problemem. Uprawianie tego hobby w zimę jest po prostu niebezpieczne i niezbyt komfortowe. W przeciwieństwie do biegaczy rowerzyści są zmuszeni pożegnać się ze swoją pasją aż do wiosny. Nie oznacza to jednak, że pozostaje im spędzać zimowe wieczory w fotelu bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Są pewne alternatywy, które dają namiastkę rowerowej aktywności. Trenażer rowerowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować się do sezonu rowerowego. Z naszego artykułu dowiesz się, czy warto kupić takie urządzenie!

Czym jest trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Stworzony został z myślą o osobach, które nawet mimo niesprzyjających warunków pogodowych dalej chcą realizować swoją pasję. Dzięki trenażerowi można wstawić własny rower do dowolnego pomieszczenia w domu i używać go w formie bardzo zbliżonej do prawdziwej jazdy. Warto zaznaczyć, że urządzenie to jest bardzo niewielkich rozmiarów, co pozwala na korzystanie z niego w małych mieszkaniach. Zanim kupisz taki sprzęt, warto zaznaczyć, że musisz być już właścicielem zwyczajnego roweru, który podłączysz do trenażera w całości lub odłączają tylne koło.

W pomieszczeniu, w którym taki sprzęt się znajduje, będziesz musiał wygospodarować tyle miejsca, by zmieścił się tam cały rower. Należy oczywiście wziąć pod uwagę także swobodę użytkowania. Dla bezpieczeństwa warto zachować minimum pół metra odległości od mebli oraz ścian. Najwygodniej będzie pozostawić tyle miejsca, by móc wejść na rower z obydwu stron. Najlepiej swój produkt zna producent, a więc warto zajrzeć do instrukcji użytkowania jeszcze zanim zamontujesz urządzenie.

Rower stacjonarny czy trenażer – co wybrać?

Główną zaletą trenażera jest dosyć łatwa możliwość przenoszenia. Na tych dwóch urządzeniach można jednak uzyskać podobne rezultaty treningowe. Dużo zależy więc tutaj od indywidualnych upodobań oraz rozmiaru mieszkania. Jeżeli chodzi o zajmowane miejsce, to tutaj przewagę mają jednak rowery stacjonarne. Trenażery w połączeniu z rowerem zajmą zdecydowanie więcej miejsca. Ich przechowywanie będzie jednak zdecydowanie bardziej praktyczne. Za pomocą rowerów stacjonarnych można też wytrenować zdecydowanie więcej partii ciała. Trenażery polecane są osobom, które mają dłuższy staż treningowy. Ostateczna decyzja o zakupie jest uzależniona jednak głównie od własnych preferencji.

Rodzaje trenażerów rowerowych

Trenażery występują w kilku rodzajach. Wykorzystywane są w nich różne technologie mocowania roweru. Poniżej wymieniamy najbardziej popularne trenażery.

Trenażer z rolką oporową

Jest to najczęściej spotykana forma urządzenia. Składa się z ramy, w którą wpinany jest rower. Prostota konstrukcji sprawia, że urządzenie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu i niezawodne. Tylne koło roweru dotyka rolki oporowej, co sprawia, że podczas pedałowania będziesz odczuwał opór. Rower jest stabilny, ponieważ jest zamocowany do całej konstrukcji na sztywno. Opór można zmieniać na różne sposoby:

  • za pomocą specjalnej manetki;
  • hydrauliczne – im szybciej jedziesz, tym większy jest opór, jaki stawia trenażer;
  • przy użyciu sterowania elektronicznego, czyli zwykle za pomocą aplikacji.

Trenażery z rolką oporową są najczęściej głośniejsze niż inne typy urządzeń. Dają one zdecydowanie mniejszy opór. Czasami może zdarzy się również sytuacja, gdy opona będzie ślizgała się na rolce. Pamiętaj, żeby używać specjalnych opon do trenażerów, żeby uniknąć zużycia tych wykorzystywanych podczas jazdy na zewnątrz. Największą zaletą urządzeń z rolką oporową jest ich cena. Są one również dosyć łatwe w instalacji.

Direct drive

Ten typ trenażera jest najbardziej nowoczesny. Dodatkowo dają one wrażenie prawdziwej jazdy na rowerze. W urządzenie wbudowane jest duże koło zamachowe, dzięki któremu użytkownik ma odczucie płynności obrotu. Direct drive potrafi także symulować toczące się koła, gdy pedały są w miejscu. W tym urządzeniu można również odczuć największy opór podczas jazdy i symulować sprinty. Direct drive jest wpinany zamiast tylnego koła, a więc użytkownik nie odczuje tutaj poślizgu na rolce, który występuje w trenażerach z rolką oporową.

Sprzęt jest bardzo wygodny ze względu na elektroniczne sterowanie. Odbywa się ono z poziomu specjalnej aplikacji. Komfort użytkowania zapewnia również wysoka stabilność podczas jazdy. Jeżeli lubisz intensywne interwały oraz sprinty, to na pewno docenisz to urządzenie. Za największą wadę direct drive można uznać dużą masę i rozmiary. Jeżeli masz małe mieszkanie, to możesz mieć problem z przechowywaniem urządzenia.

Trenażer rolkowy

Trenażery rolkowe są zdecydowanie najprostsze w użytkowaniu. Składają się z ramy oraz trzech rolek, które połączone są ze sobą za pomocą paska lub gumki. Dzięki takiej budowie koła toczą się z taką samą prędkością. Jedna rolka znajduje się z przodu, a dwie kolejne podpierają przednie koło. Trenażer rolkowy jest urządzeniem bardzo prostym, wystarczy jedynie rozstawić go na ziemi i rozpocząć jazdę. Najczęściej wymienianą wadą urządzenia jest to, że nie zapewnia ono żadnego oporu dla kół. Użytkownikowi pozostaje jedynie regulowanie biegów w rowerze. Ten produkt najlepiej nada się więc najlepiej do treningu szybkościowego. Jeżeli masz małe mieszkanie, to trenażer do roweru rolkowy będzie rozwiązaniem idealnym dla ciebie. Urządzenie nie ma szerokiej funkcjonalności, ale mimo to spełnia swoje podstawowe zadanie.

Trenażery na kasetę

Trenażery kasetowe mają specyficzny sposób montażu. Konieczne będzie zdemontowanie tylnego koła i połączyć mechanizm napędowy ze specjalnym systemem. Wspomniany system będzie kontrolował działanie sposób działania urządzenia. Urządzenia na kastetę są dosyć drogie, ale mają naprawdę dużo funkcji i warto się nimi zainteresować. Nie trzeba też kupować specjalnych opon, można wykorzystać te same, co do normalnej jazdy na powietrzu.

Regulacja oporu w trenażerach

Trenażery rowerowe mają naprawdę wiele sposobów regulacji oporu. Mogą one znacząco wpłynąć na ostateczną cenę urządzenia. Rower ustawiony na rolkach nie stawia użytkownikowi żadnego oporu, a więc trening będzie odbywał się tak, jakbyś cały czas jechał po płaskiej powierzchni. Jeżeli chcesz w ten sposób trenować, to będzie to dosyć tanie i wygodne rozwiązanie. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy chcesz, aby trenażer stawiał ci opór. Najbardziej popularne produkty z tej kategorii są trenażery magnetyczne, które za pomocą zmiany natężenia działania sprawiają, że będziesz miał wrażenie wjeżdżania na strome zbocza. Kolejnym rodzajem regulacji jest hydrauliczna. Specjalny płyn w trenażerze nagrzewa się i stawia coraz większy opór. Są jeszcze trenażery wykorzystujące opór elektromagnetyczny. Są one jednak spotykane dosyć rzadko i stosują je raczej profesjonaliści.

Jak trenować, aby się nie znudzić?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trenażerem, to możesz się trochę nużyć podczas jazdy. Ciężko jest powiedzieć, że trenażery zapewnią takie same wrażenia, jak jazda w na świeżym powietrzu, która połączona jest z podziwianiem pięknych widoków. Są jednak sposoby na uatrakcyjnienie treningu na trenażerze. Nowoczesne trenażery można połączyć z różnego rodzaju aplikacjami treningowymi. Dzięki nim będziesz mógł realizować bardzo ciekawe plany treningowe. Podczas jazdy zmieniał będzie się opór, tak jakbyś wjeżdżał lub zjeżdżał ze wzniesienia. Dodatku cały czas będziesz miał dostęp do szczegółowych pomiarów związanych z treningiem. Aplikacje bywają wyposażone również w interaktywne nagrania, na których widać bardzo ładne trasy, które aktualizują się automatycznie.

Trenażery to bardzo ciekawe urządzenia. Jeżeli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, a pora roku temu nie sprzyja, to naprawdę warto zainwestować w takie urządzenie!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

jakie buty na rower

Jakie buty na rower? Doradzamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *