Przeskakujący łańcuch w rowerze – jak poradzić sobie z problemem?

przeskakujący łańcuch w rowerze

Denerwuje cię przeskakujący łańcuch w rowerze? To coś więcej niż drobiazg, który odbiera ci przyjemność z jazdy. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem i zadbać o swoje bezpieczeństwo!

Przeskakujący łańcuch w rowerze znacznie pogarsza komfort jazdy, ale konsekwencje tego problemu mogą być jeszcze poważniejsze. Jeśli zdarzy ci się to podczas szybkiej jazdy, możesz stracić panowanie nad rowerem i upaść lub spowodować wypadek. Warto sprawdzić, co sprawia, że łańcuch nie działa prawidłowo, tym bardziej, że rozwiązanie problemu często jest bardzo proste.

Przeskakujący łańcuch w rowerze – najczęstsze przyczyny

Przeskakujący łańcuch w rowerze to dość częsty problem. Najpopularniejsza przyczyna jest dość banalna – łańcuch nie pracuje prawidłowo, ponieważ jest zużyty. Źródłem problemów mogą być także inne elementy napędu – zębatki i przerzutki. Czasami łańcuch przeskakuje w wyniku zabrudzenia układu napędowego i wówczas nie jest konieczna naprawa, a jedynie dokładne czyszczenie.

Jak sprawdzić, czy łańcuch jest zużyty?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić stopień rozciągnięcia łańcucha. Robi się to za pomocą specjalnego miernika. Każdy łańcuch rowerowy ma ogniwa, dla których określa się maksymalny stopień rozciągnięcia – 0,75 mm dla elementów tytanowych i aluminiowych oraz 1 mm dla elementów stalowych.

Jeśli przeskakuje ci łańcuch, jego skrócenie nie będzie dobrym rozwiązaniem problemu. Ogniwa rozciągają się równomiernie i jeśli usuniesz tylko niektóre z nich, pozostałe nadal będą zużyte. Usuwanie ogniw ma sens nie w przypadku nadmiernego rozciągnięcia łańcucha, ale w przypadku mechanicznego uszkodzenia jednego z elementów.

Nowy łańcuch przeskakuje? To może być wina przerzutek i zębatek

Jeśli masz pewność, że długość łańcucha jest prawidłowa, a mimo to przeskakuje on lub spada, wina może leżeć po stronie zębatek lub przerzutek. Niesprawna kaseta nie stanowi odpowiedniego oparcia – w niektórych modelach można wówczas wymienić poszczególne koronki, ale najczęściej konieczna jest wymiana całej kasety.

Przeskakiwanie łańcucha w rowerze może też pojawić się na tylnej przerzutce. Aby poradzić sobie z tym problemem, możesz wyregulować linkę i zwiększyć jej naciąg – jeśli nie jest ona wystarczająco naprężona, tryby łańcucha mogą nie wchodzić płynnie na zębatki.

Zadbaj o konserwację i czyszczenie

Gdy łańcuch sprawia problemy, a wszystkie elementy są nowe i sprawne, możesz spróbować dokładnej konserwacji napędu. Usuń brud i kurz, a następnie nałóż smar. Podczas przeglądu będziesz mógł też ocenić, czy kaseta lub wolnobieg są starannie dokręcone. Często zdarza się bowiem, że przeskakuje nie łańcuch, a jeden z tych elementów.

Masz nowy rower? To wcale nie oznacza, że problem z łańcuchem czy zębatkami cię nie będzie cię za jakiś czas dotyczyć. Warto już zawczasu dowiedzieć się, co robić w przypadku przeskakującego łańcucha w rowerze. Niesprawny element może bowiem powodować uszkodzenia innych części napędu – zębatek na korbie, wolnobiegu lub kasety.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak dobrać łańcuch do roweru

Jak dobrać długość łańcucha do roweru i czy ma ona duże znaczenie? Rodzaje łańcuchów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *