Przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy

przechowywanie roweru

Rowerzyści często mają problem z wygospodarowaniem miejsca na swój jednoślad. Przechowywanie roweru w małym mieszkaniu, bez garażu, strychu czy piwnicy wymaga dobrej organizacji. Czasami kłopotem jest nie tyle brak wolnej przestrzeni, co narażenie sprzętu na uszkodzenia. Poznaj praktyczne porady!

Mieszkańcy dużych domów jednorodzinnych, z kilkoma pomieszczeniami czy budynkami gospodarczymi w zanadrzu, również miewają kłopot ze znalezieniem właściwego miejsca na rower. Najgorszy wybór to balkon – tam wszystkie elementy będą wystawione na działanie czynników atmosferycznych, które prędzej czy później zakłócą działanie wrażliwych mechanizmów. Wygląd też na tym ucierpi, do tego wzrasta ryzyko kradzieży. Podstawa to przechowywanie roweru pod dachem, w suchym pomieszczeniu. Nadmiar wilgoci, np. w piwnicy, negatywnie odbije się na stanie napędu, przerzutek i hamulców. Sprzęt sportowy z płynami eksploatacyjnymi w amortyzatorach czy hamulcach może być wrażliwy na długie pozostawanie w pionie.

Przechowywanie roweru w domu. Wieszaki ścienne, haki, stojaki, uchwyty i inne pomysły na rower w mieszkaniu

Ci, którzy jeżdżą okazjonalnie, często traktują swoje rowery jako element dekoracji wnętrza. Z pomocą odpowiednich akcesoriów i mocowań można je powiesić praktycznie wszędzie. Jeśli chcesz wyeksponować rower na ścianie, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie płaszczyzny przed zabrudzeniami – dodatkowa ochrona przyda się także podłodze. Ścianę warto pomalować odporną na zmywanie farbą (bez częstego wycierania się nie obejdzie), położyć specjalną tapetę lub przymocować do niej pleksi albo sklejkę.

Kolejna kwestia to wysokość mocowania specjalnych uchwytów. Przy zdejmowaniu roweru, który wisi w niszy, łatwo zahaczyć oponą lub kierownicą o sufit. Odstęp pomiędzy górnym uchwytem a sklepieniem powinien być równy lub większy od wymiaru przedniego koła. Nie zaleca się długotrwałego przechowywania roweru w pozycji pionowej, jeżeli znajdują się w nim hydrauliczne amortyzatory i hamulce:

  • olej w części do łagodzenia wstrząsów stabilizuje się po kilku minutach od postawienia jednośladu na kołach;
  • hamulce mogą wymagać odpowietrzenia.

Wskazówki do przechowywania roweru w domu i mieszkaniu

W sklepach można kupić szereg stojaków, a nawet szafek rowerowych. Nawet jeśli masz dość miejsca w mieszkaniu, by z nich korzystać, nie zapomnij o poniższych regułach:

  • nie przechowuj roweru na klatce schodowej – nawet z najlepszymi zabezpieczeniami;
  • obojętnie, czy wybierzesz przedpokój, salon czy pokój dzienny – przed wprowadzeniem roweru do mieszkania dokładnie umyj ramę, koła i pozostałe elementy z błota i pyłu, a potem wytrzyj rower do sucha;
  • w domu/mieszkaniu wielopoziomowym wykorzystaj dostępne przestrzenie, np. skos pod schodami albo balustradę.

Jak trzymać rower w piwnicy, garażu, schowku? Przydatne akcesoria i zabezpieczenia

Według policyjnych statystyk najwięcej rowerów znika z piwnic. Złodziejom wystarczy otworzenie drzwi, gdyż osoby, które trzymają swoje dwa kółka w pomieszczeniach gospodarczych, najczęściej po prostu opierają je o ścianę. Aby bezpiecznie przechowywać rower w piwnicy, garażu czy zewnętrznym schowku, należy zamocować solidne uchwyty na ścianach – niektóre wieszaki są wyposażone w funkcję ryglowania. Wprawdzie pozostawianie sprzętu bez przypinania pozwala zaoszczędzić trochę czasu przed wyjazdem w trasę, ale też ułatwia sprawę amatorom cudzej własności. Musisz samodzielnie zdecydować, co ma dla ciebie większy priorytet – wygoda na co dzień, czy poziom bezpieczeństwa.

Przechowywanie roweru zimą. Konserwacja, pozycja, opony

Niektórzy rowerzyści nie zsiadają z siodełka przez cały rok – nawet gdy opady śniegu biją kolejne rekordy. Jednak większość użytkowników chowa rowery już jesienią, a potem wracają do jazdy dopiero na wiosnę. To nawet 4–5 miesięcy bez ani jednego wyjazdu! Odpowiednie przechowywanie roweru zimą oszczędzi trudności i wydatków związanych z przywróceniem go do stanu używalności przed kolejnym sezonem. Po starannym umyciu oraz wysuszeniu wszystkich części należy:

  • zakonserwować smarem elementy napędu (łańcuch pozostawić na małych zębatkach – zmniejszy to napięcie sprężyn);
  • zabezpieczyć i wyregulować hamulce oraz przerzutki;
  • wyjąć baterie z akcesoriów elektronicznych;
  • jeśli koła dotykają podłoża lub ściany – regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (niskie sprzyja odkształceniom).

Podczas konserwacji trzeba uważać, by przypadkiem nie posmarować gumowych elementów – skład chemiczny wielu preparatów powoduje parcenie opon, wentyli, osłon i uszczelek. Optymalny sposób przechowywania roweru zależy m.in. od metrażu domu/mieszkania, dostępnej przestrzeni czy typu roweru. Warto przejrzeć materiały i strony internetowe producenta jednośladu w poszukiwaniu wskazówek.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *